Pardubice – Nikdy neviděl slunce ani rozkvetlý strom. O zlátnoucích klasech, zelené louce či azurové modři nad hlavou mu jen vyprávějí. Jan Říha (na snímku) se narodil slepý. "Jak šel čas, pomalu ale jistě jsem si uvědomoval, že se nemohu jen litovat, ale že chci svému okolí a hlavně sobě ukázat, že něco dokážu."
Na učilišti "přičichl" k umělé tréninkové horolezecké stěně a rázem věděl, že to je ono. V roce 2001 zdolal Mont Blanc, o šest let později pokořil jako teprve druhý nevidomý horolezec v historii obávanou, kilometr vysokou stěnu El Capitan v Yosemitském národním parku v Kalifornii. Mezi dvěma lezci stoupal tři dny, všichni přespávali na závěsné posteli, která se upevňuje ke skále skobami. Následovaly Elbrus, Kilimandžáro, Gerlachovský štít, ale také výstup Macochou. Přidal i běh – maraton umí za 3:55 hod.
V sobotu přiběhl na abilympiádu. 105 kilometrů ze Stříbrné Skalice, kde bydlí, a přes Kutnou Horu ve třech etapách, ta první čtvrteční byla maratonská. "Při loňském jubilejním ročníku jsem v ČEZ Aréně pomáhal u horolezecké stěny, letos jsem chtěl tuhle fantastickou akci pro postižené podpořit jinak. Loni sem z Prahy přijel vozíčkář Heřman Volf na handbiku, já jsem se rozhodl pro běh." Heřman Volf si dal repete a i letos jel 120 kilometrů za abilympioniky. Do ČEZ Arény dorazili společně.
Jan Říha, jemuž bude v září sedmatřicet let, neběžel do Pardubic sám. S vodičem Janem Škrabálkem byl spojen "navigačním" provázkem, doprovázeli je Martina Popovová na kole, kameraman Viktor Novák a za volantem doprovodného autaAdamBrožek. "Před čtrnácti dny jsem běžel Pražský maraton, ale protože jsem měl na začátku roku zdravotní problémy, musel jsem opatrně a dal ho za čtyři šestnáct. Žádný velký kalup jsme proto nevolili ani při cestě do Pardubic,vKutnéHořeseknám přidali třeba i školáci."
Pro ně to byla zkušenost k nezaplacení. Byli blízko člověku, který v obtížné životní situaci nehodil flintu do žita a zrakový handicap přebíjí úžasnou vůlí.
Každou svou aktivitou dokazuje, že jeho srdce postiženo nebylo.
Foto: