Počet pacientů, kteří utrpí těžké poškození mozku, neustále stoupá, a to nejen kvůli demografickým změnám struktury obyvatelstva, ale i kvůli velké oblibě adrenalinových sportů či dopravním nehodám. Díky značnému pokroku v rámci záchranné služby a intenzivní lékařské péči stoupá počet pacientů, kteří i s těžkým a dříve smrtelným poškozením mozku přežijí.
Právě oni, stejně jako pacienti s neurologickým onemocněním, potřebují neurologickou rehabilitaci, pro niž však v ČR dosud neexistuje samostatné neurorehabilitační oddělení, na rozdíl od okolních zemí Evropské unie, kde jsou tato oddělení běžná.
"Neurorehabilitace je rehabilitace neurologických pacientů. Největší část z nich tvoří pacienti po mozkové příhodě, traumatickém poranění mozku a s roztroušenou sklerózou,” vysvětluje doc. MUDr. Olga Švestková, Ph. D., přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v P raze (VFN ).
V roce 1996 iniciovala Evropská federace neurologických společností (EFNS ) vytvoření standardů neurorehabilitace a Světová společnost pro neurorehabilitaci pracuje již řadu let. V České republice vznikla sekce neurorehabilitace v rámci Společnosti rehabilitační a fyzikální medicíny ČLS JEP .
Spinální centra vznikla v České republice před deseti lety a teprve nyní vznikají cerebrovaskulární centra, jejichž součástí musí být i včasná rehabilitační lůžková oddělení (Věstník MZ ČR, 2010, částka 2, vydáno 1. 3. 2010, Péče o pacienty s cerebrovaskulárním onemocněním v ČR ). Na základě této skutečnosti se Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN v Praze spolu se subkatedrou neurochirurgie IPVZ rozhodly uspořádat v České republice unikátní akci – Mezinárodní konferenci neurorehabilitace, na niž pozvali zdravotníky z celé ČR, hlavně z oddělení neurochirurgie, neurologie a rehabilitace.
Akce se konala ve dnech 24. a 25. září v prostorách Parlamentu České republiky v Praze a byla hrazena prostřednictvím individuálního projektu Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost "Prohlubování a zvyšování úrovně odborných znalostí nelékařských zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků ve zdravotnictví se zaměřením na odborné profesní vzdělávání v manažerských dovednostech” (číslo projektu CZ .1.04/1.1.00/46.00001), dále z prostředků Evropského sociálního fondu (ESF ) a ze státního rozpočtu ČR .
Pozvání k aktivní účasti přijali dr. Nathan Zasler, který je považován za vůdčí osobnost rehabilitace pacientů po traumatickém poranění mozku, prezidentka celosvětové neurorehabilitační společnosti prof. Stefanie Clarke či prof. Helena Burger, vedoucí vědecko-výzkumného rehabilitačního centra v L ublani.
S přednáškou vystoupil například i prof. Thomas Rommel, německý neurochirurg, který inicioval a vybudoval v Kolíně nad Rýnem neurorehabilitační oddělení se 140 lůžky a vytořil tak podmínky pro špičkovou včasnou neurorehabilitaci v dobře fungujícím zdravotně-sociálním systému v Německu.
"Cílem konference, která byla ojedinělou příležitostí k získání důležitých informací a poznatků, bylo uvědomění si vzájemných souvislostí v neurorehabilitaci, významu systému a organizace neurorehabilitace a zásadní spolupráce interprofesionálního rehabilitačního týmu v návaznosti na neurochirurgické, radiodiagnostické a neurologické oddělení,” upozornila doc. MUDr. Olga Švestková, Ph. D.
Foto: Následná včasná rehabilitace často rozhoduje o tom, za jak dlouho a zda vůbec se pacient s neurologickým onemocněním vrátí do normálního života.
foto: Profimedia