Opel handy cyklo maraton 2015 odstartoval
V úterý 28. července vyrazilo na trasu dlouhou 2222 kilometrů 31 smíšených týmů v celkovém počtu 232 zdravých a handicapovaných cyklistů.
I letošní ročník Opel handy cyklo maratonu můžete s cyklisty prožívat takřka v přímém přenosu 24 hodin denně. Štafetovým kolíkem každého cyklistického týmu je GPS tracker Eurosat. V mapě na webu maratonu www.111hodin.cz tak lze neustále sledovat pohyb jednotlivých týmů, doprovázený denně desítkami zpráv, fotografií a videí přímo z trasy okolo Česka a Slovenska.
Jede se ve dne i v noci a jediným omezením je časový limit 111 hodin. Projekt má za cíl sjednotit handicapované spoluobčany s veřejností, ale také lidi s různými druhy postižení mezi sebou. Každý z jednatřiceti týmů je navíc patronem člověka krátce po úrazu nebo nemoci, který se s handicapem teprve učí žít. Letošní třetí ročník nese podtitul: Jedeme v tom všichni!
Autorem projektu Opel handy cyklo maraton je vozíčkář a aktivní sportovec Heřman Volf, předseda neziskové organizace Cesta za snem. Ten mimo jiné mezi léty 2009 – 2012 objel Evropu na kole s ručním pohonem, aby tak dokázal, že i na vozíku si lze plnit sny a žít aktivně.
„Maraton není klasický cyklo závod, i když adrenalin a závodění jsou jeho neoddělitelnou součástí. Prioritně ale nejde o dosažení co nejlepšího výsledku. Cílem je demonstrovat, že zdraví a handicapovaní mohou fungovat jako jeden tým. A pokud to je možné při extrémním závodě, proč by to nešlo venku na ulici?“ vznáší otázku Heřman Volf.
Maraton je postaven jako štafeta týmů. Na trase se střídají jezdci v kategorii čtyř a osmičlenných. Pět dní a čtyři noci se žádný z týmů nezastaví, jede se non-stop. Na trase je dvacet čtyři průjezdních bodů, z většiny tvořeny rehabilitačními ústavy, spinálními jednotkami nebo speciálními centry následné pomoci. Týmy si samy plánují trasu, strategii, zásobování, logistiku. Dobrá organizace a příprava je tak půlka úspěchu.
Dvě třetiny cyklistů tvoří lidé bez handicapu. Mezi tělesně handicapovanými jsou pak vozíčkáři, lidé s amputacemi, zrakově nebo sluchově postižení, lidé po dětské mozkové obrně. Pojem smíšené týmy ale znamená, že zde jsou zastoupeni jak muži, tak ženy, jak junioři, tak senioři, jak amatérští sportovci, tak profesionálové.
Na start se poprvé postaví čistě ženský tým Osmikrásky. Tým Skládačky absolvuje dva tisíce kilometrů na skládacích kolech.
Tým Černí koně je složen pouze z handicapovaných cyklistů. V týmu Opel C&S bude do pedálů šlapat horolezec Radek Jaroš. Tým Praha 6 a Nadační fond Šestý smysl podpořil zlatý paralympionik David Drahonínský a legenda české para cyklistiky Josef Lachman.
Dres nadace ČEZ obléká jeden z nejúspěšnějších handicapovaných triatlonistů světa Michal Šiška. Na vysokém kole pojede světově proslulý Josef Zimovčák a na handbiku se zúčastní také handicapovaný primář Spinální jednotky FN Motol.
Každý z týmů je patronem člověka, který se s handicapem teprve učí vyrovnávat. Úkolem týmu je vtáhnout patrona do dění, motivovat ho, navázat kamarádství a ukázat mu, že nic není ztraceno. Odměnou všem bude Wüstenrot Zážitkový víkend v přírodě, kde budou po skončení závodu společně trávit čas při sportovních a outdoorových aktivitách.
Projekt má ale také benefiční rovinu. Díky spolupráci s Nadací ČEZ a aplikaci EPP získají čtyři lidé s postižením vysněná kola. Spojením s projektem Birell Jízda budou obdarování další tři účastníci maratonu. Sbírky pro své patrony ale pořádají i samotné týmy. Navíc ceny, které cyklisté mohou vyhrát, například mobilní telefony Lenovo a další, automatický získávají lidí, pro které se jede.
Třetí ročník evropsky unikátního projektu je navíc povýšen o tři vložené závody. „Chceme, aby se cyklisti i fanoušci bavili, proto jsme ve spolupráci s našimi partnery připravili speciální prémie,“ usmívá se organizátor Heřman Volf. „Krátce po startu budou týmy závodit na uzavřené silnici mezi Libercem a Jabloncem, na devíti kilometrové Wüstenrot časovce jednotlivců. Horská prémie, jeden kilometr převýšení na patnácti kilometrech trasy, je připravena při výjezdu na vrchol přečerpávací elektrárny ČEZ Dlouhé Stráně v Jeseníkách. A magistrát Ostravy připravil třinácti kilometrovou časovku týmů přímo v centru města se startem a cílem před ostravskou radnicí.“
Cíl Opel handy cyklo maratonu 2015 je umístěn v parku Ladronka na Praze 6. V sobotu 1. 8. 2015 zde bude od 15:00 probíhat celodenní program. Exhibice, prezentace, soutěže, sportovní trenažéry, koncerty Kapel. Večer se pak uskuteční slavnostní vyhlašování výsledků a program uzavře vystoupení skupiny Mandrage. Vstup je pro všechny zdarma.
I letošní ročník Opel handy cyklo maratonu můžete s cyklisty prožívat takřka v přímém přenosu 24 hodin denně. Štafetovým kolíkem každého cyklistického týmu je GPS tracker Eurosat. V mapě na webu maratonu www.111hodin.cz tak lze neustále sledovat pohyb jednotlivých týmů, doprovázený denně desítkami zpráv, fotografií a videí přímo z trasy okolo Česka a Slovenska.
Tomáš Pchálek
Maraton učí lidi myslet jinak, snaží se opravdu měnit životy, a to nejen handicapovaným! Především obyčejným zdravým lidem, kteří by si díky projektu měli uvědomit, že ve společnosti opravdu nemusejí existovat překážky. Buďme hrdí na to, že stejně jako v závodě, tak i v životě, v tom jedeme všichni!