Open House Praha 2022 je festival bez bariér ‒ i letos nabídne řadu komentovaných prohlídek pro osoby se sluchovým postižením
Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se letos uskuteční od 16. do 22. května 2022. Osmý ročník festivalu zpřístupní o víkendu veřejnosti zdarma 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Program festivalu je tradičně určen pro širokou veřejnost a podobně jako v minulých letech, i letos organizátoři připravili na festivalový víkend řadu speciálně upravených prohlídek pro osoby se sluchovým postižením.
„Během příprav festivalu Open House Praha se snažíme myslet na všechny skupiny obyvatel tak, aby byl skutečně pro všechny. V průběhu času jsme se postupně zaměřili na různé cílové skupiny, ať už to byly rodiny s dětmi, prohlídky v angličtině pro rezidenty dlouhodobě žijící v Praze nebo návštěvníky se zrakovým či sluchovým postižením. Díky dlouhodobé spolupráci s odborníky z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících FF UK a České unie neslyšících nabízíme komentované prohlídky v maximální kvalitě a ke spokojenosti všech,” vysvětluje ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Ve spolupráci s Ústavem jazyků a komunikace neslyšících FF UK a Českou unií neslyšících budou na víkend 21. a 22. května 2022 připraveny prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka a s nabídkou simultánního přepisu.
„Do akcí festivalu Open House Praha se zapojujeme společně s mladými tlumočníky již pátým rokem. Jedná se o jedinečnou příležitost podílet se na smysluplné akci a zároveň se mnohému naučit. O tom, že se jedná o dobře nastavený model svědčí stále se zvyšující zájem o prohlídky ze strany osob se sluchovým postižením. Společně s organizátory klademe důraz na to, aby nikdo z návštěvníků nebyl opomenut, a z toho důvodu tlumočené prohlídky do českého znakového jazyka jsou zároveň z mluvené češtiny simultánně přepisovány profesionály z České unie neslyšících do češtiny psané,” vysvětluje Mgr. Naďa Hynková Dingová, Ph.D. z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících FF UK.
Prohlídky pro osoby se sluchovým postižením se uskuteční v následujících objektech:
● Nová libeňská synagoga – so 11 hod.
Nová synagoga byla postavena v duchu romantického historismu. Inspiruje se římským antickým slohem a je zdobena v novorománském slohu s orientálními prvky. Původní výrazná štuková výzdoba fasády se bohužel nedochovala. Synagoga sloužila až do 2. světové války. Roku 1941 byla uzavřena a přeměněna na sklad konfiskovaného majetku židovské obce. Jako sklad sloužila i po válce – nejprve na ovoce, poté jako sklad kulis divadla S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou). V 60. letech 20. století se zde konaly literární a filozofické debaty Bohumila Hrabala, Egona Bondyho a Vladimíra Boudníka. Po revoluci roku 1989 byla synagoga vyklizena, zčásti opravena a začala se využívat příležitostně k bohoslužbám a kulturním akcím.
● Kramářova vila – so 14 hod.
Reprezentativní sídlo prvního předsedy vlády samostatného Československa Karla Kramáře, který oslovil architekta Friedricha Ohmanna. Ten následně vypracoval několik variant řešení objektu, z nichž nakonec vzešla výsledná podoba stavby – jednopatrový dům s mansardovou střechou a novobarokními prvky. Celkem měla vila údajně přes 56 pokojů a ve své době vynikala také technickými novinkami jako ústřední topení, elektrické osvětlení a odsávač prachu. Od rekonstrukce v devadesátých letech 20. století dům slouží jako rezidence předsedy vlády ČR.
● Hotel International Praha – ne 11 hod.
Nepřehlédnutelná dominanta Dejvic a jedinečná ukázka stylu socialistického realismu. Její výzdoba, na které se podílela řada předních českých výtvarníků, dokládá vyspělost československého řemesla v poválečných letech. Nyní má hotel celkem 278 pokojů a 15 konferenčních sálů, restauraci Symphonia s krásnou zahradou a dětským hřištěm aj. Prohlídka provede konferenčními sály, podívat se bude možné až do hotelové věže s venkovními terasami i protiatomového krytu v podzemí.
● Dům Diamant – ne 14 hod.
Jedna z nepočetných ukázek kubismu v Praze, jehož autorem je pravděpodobně architekt Emil Králíček. Dům je bohatě dekorován prvky krystalických tvarů i zkubizovanými figurami. Na chodbě a na schodišti k bytům se zachovaly kubistické prvky vybavení, jako lustry, lampy, schodišťová zábradlí, dveře či leptaná okenní skla. V druhém patře domu se v době vzniku nacházel byt spisovatele, malíře a diplomata Adolfa Hoffmeistera. Při svém pobytu v Praze tu pobýval i ruský básník a dramatik Vladimir Vladimirovič Majakovskij. Dnes zde sídlí prodejna anglické literatury a v bytě po Adolfu Hoffmeisterovi Ateliér BOMMA. Většina domu má však bytový charakter.
Pro návštěvníky se sluchovým postižením byla vytvořena i speciální video pozvánka.
FB událost: Open House Praha 2022 – pro neslyšící
Vstup na prohlídky bude zdarma, ale bude třeba se na ně registrovat přes online formulář.
Další informace o programu pro osoby se zdravotním postižením najdete na webových stránkách festivalu Open House Praha: https://www.openhousepraha.cz/festival-2022/bez-barier/.
Šárka Princová Maroušková