Operace se odkládají...

04.02.2014 17:31

Václav MORAVEC, moderátor:
Počty, které nevycházejí, to jsou počty z hospodaření tuzemských zdravotních pojišťoven. Celkově skončilo hospodaření zdravotních pojišťoven vloni v mínusu. Podepsal se na tom především výsledek největší zdravotní pojišťovny v zemi, tedy VZP. I když se stát pokusil narovnat situaci přerozdělením peněz, schodek byl nakonec jeden a půl miliardy korun.  

Celkové příjmy skoro 230 miliard. Celkové výdaje víc než 231 miliarda. Na zdravotním pojištění se celkově vybralo víc než rok předtím. 227 miliard. Za samotnou zdravotní péči pojišťovny vydaly celkem bezmála 223 miliardy. Schodek tedy vyplývá z nižších ostatních příjmů a například z vyšších režijních výdajů. I tyto dvě položky oproti roku 2011 narostly. Letos platí nová vyhláška a pojišťovny snížily zálohy. Nemocnice proto musejí šetřit. Například karlovarská nemocnice musela od začátku roku odložit už desítky operací. Jde například o výměny náhradního kloubu, rozšíření srdečních tepen nebo implantace kardiostimulátoru.  

Michal PAĎOUR, primář kardiochirurgie; KKN; 18.3.2013:
Pro ty nemocné to samozřejmě může mít zásadní následky.

Luděk NEČESANÝ, generální ředitel; KKN; 18.3.2013:
Věci, které lze odložit ve smyslu plánovaných operací, drahých vyšetření, tak opravdu odkládáme v řádech týdnů do vyřešení situace.

Václav MORAVEC, moderátor:
Zdravotní pojišťovny v lednu snížily zálohové platby všem nemocnicím. A to na základě nové úhradové vyhlášky Ministerstva zdravotnictví.

Zdeněk KABÁTEK, generální ředitel; VZP; 18.3.2013:
Ta vyhláška pracuje se snížením v řádu asi 4% u lůžkových akutních zařízení.

Václav MORAVEC, moderátor:
Karlovarská krajská nemocnice dostává od ledna každý měsíc o šest milionů korun míň, než tomu bylo v předchozích dvou letech. Podobně jsou na tom i soukromé Nemocnice v Sokolově a v Ostrově.

Jiří ŠTEFAN, zdravotní ředitel; NEMOS PLUS; 18.3.2013:
Měsíční deficit za obě dvě nemocnice je asi čtyři miliony korun.

Václav MORAVEC, moderátor:
Zdravotní pojišťovny slibují, že mohou navýšit některé individuální platby nad rámec paušálů.

Jiří ŠTEFAN, zdravotní ředitel; NEMOS PLUS; 18.3.2013:
Zároveň jsme se dohodli, že přistoupíme zhruba v polovině roku k jakémusi přepočtu, k jakési revizi toho, jak se nám vyvíjí ta situace v nemocnicích.

Václav MORAVEC, moderátor:
Generální ředitel největší zdravotní pojišťovny v zemi, tedy Všeobecné zdravotní pojišťovny, nemocnicím v Karlovarském kraji doporučuje, aby hledaly další úspory. To by ale podle jejich ředitelů už mohlo zhoršit zdravotní péči.

Luděk NEČESANÝ, generální ředitel; KKN; 18.3.2013:
Ty úspory vidím pouze ve smyslu počtu nebo odměňování zdravotnických pracovníků.

Václav MORAVEC, moderátor:
Karlovarská krajská nemocnice chce proto požádat kraj o dotace na provoz.

Josef NOVOTNÝ, hejtman Moravskoslezského kraje; 18.3.2013 /ČSSD/:
To je zase přenášení zodpovědnosti státu na kraje. Musí se hledat systémová změna ve financování zdravotnictví. Vedení Karlovarské nemocnice tvrdí, že bez pomoci se nemocnice dostane hodně blízko předlužení.

Václav MORAVEC, moderátor:
S finančními problémy se kvůli snížení záloh od zdravotních pojišťoven potýkají i další krajské a městské nemocnice v celé zemi, nejen ty v kraji Karlovarském. Opozici se koncem týdne podařilo v Poslanecké sněmovně prosadit usnesení, aby Nečasova vláda ještě letos zvýšila platbu do zdravotnictví za státní pojištěnce. Navýšení by mělo být podle usnesení sněmovny padesát korun za měsíc na jednoho pojištěnce. Ministerstvo financí je proti. Jak byste, paní poslankyně, kdybyste byla ministryní zdravotnictví, se vypořádala s tím usnesení, které přijala většina opozičních poslanců a Ministerstvo financí, jako koaliční ministerstvo ovládané Miroslavem Kalouskem, říká, v žádném případě?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Tak každé Ministerstvo financí v každé evropské zemi bojuje proti navyšování ze státního rozpočtu na cokoliv. Takže to je celkem logické, zejména v době krize. Na druhou stranu to, že se za státní pojištěnce nenavyšuje úměrně s tím, jak rostou vlastně inflace, příjmy, HDP a podobně, tak to je samozřejmě špatně. Toto de facto v žádné zemi není.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ono je to ale historicky, i když vy jste byla ministryní zdravotnictví, tak ta neochota...

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Za mně se poprvé navýšilo, taky tedy cestou senátorského návrhu, tak se poprvé vlastně zvýšila teda platba za pojištěnce, opět to bylo v době krize, kdy byly takzvané Klausovy balíčky, protože naše země byla v recesi, protože platila mimo jiné také velké dluhy za banky, obrovské dluhy. A v té době se trochu navýšilo. Já musím říct, že jak jsem nesouhlasila s politikou ministra Julínka, tak on alespoň tedy navrhl, a chvilku platil, zákon, který měl každoročně lehce navyšovat, tak jak rostou příjmy v zemi za ty státní pojištěnce. A zase to bylo zrušeno. Takže to, že to ten příští rok vláda trochu zvýší, je zcela logické a normální. Navíc jsem se dívala na srovnání nákladů. V porovnání s jinými zeměmi Česká republika se drží docela skromně, pokud jde o výdaje na zdravotnictví. Těch 7,3% je pořád vlastně hranice, která nás staví sice do čela pelotonu těch postkomunistických zemí, ale vzhledem k dostupnosti péče, kvalitě, která je vyšší než těch postkomunistických zemí, Bulharsko, Rumunsko a tak dále, nemůžeme srovnávat, tak pořád tedy ty výdaje jsou relativně nízké a mohu říct taky proč, například že nerostou už od roku 2007 náklady na léky. A to je poměrně výrazná svým způsobem překvapení tedy pro všechny asi, že máme od roku 2007 pořád těch necelých 35 miliard a nerostou ani výdaje na léky na recept i ty, co jsou mimo recept.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy tedy, kdybyste byla ministryní zdravotnictví, tak byste respektovala usnesení Poslanecké sněmovny a požádala byste vládu o navýšení plateb za státní pojištěnce, o tu padesátikorunu na jednoho pojištěnce za měsíc, chápu to správně?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Já si myslím, že ano.

Václav MORAVEC, moderátor:
Teď dostávají zdravotní pojišťovny za státní pojištěnce, například za děti, penzisty, nezaměstnané, 723 korun měsíčně. Pane ministře, požádáte vládu? Vy jste to učinil loni. Ovšem vláda vás vyhnala, lidově řečeno. Učiníte to letos, tento pokus?

Jan HERGET, redaktor:
Já to určitě učiním. A musím k tomu říct, že opravdu to zvyšování poplatku za státní pojištěnce zamrzlo a dělá opravdu dost značný defekt v tom celém systému. On ten systém totiž není možno zastavit, pokud jde o spotřebu péče, protože medicína se rozvíjí. Naše ústava je velice rigidní a neumožňuje příliš spolehlivě tu péči zastropovat a ten rozvoj zastavit. Což je dobrá zpráva pro pacienty, ale samozřejmě pro Ministerstvo financí a pro celou vládu je to obtížné v době, kdy je ten objem státního rozpočtu malý.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jako ministr zdravotnictví tedy budete chtít naplnit to čtvrteční usnesení poslanecké sněmovny a navýšit částku za státní pojištěnce?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
No já k tomu řeknu ještě jednu věc. Tak on ten systém je opravdu velmi efektivní z pohledu procenta HDP, které je konzumováno. Ale my jsme k tomu ještě přispěli, od roku 2010 se snižuje výrazně ten deficit pojišťoven, který byl, a to přesto, že se zvýšilo DPH ve zdravotnictví a přesto, že se zvýšily nuceným způsobem mzdy. Takže my jsme přes asi dvanáctimiliardovou zátěž, která se nečekala, za ty dva roky snížili ještě deficit, který byl, když jsme ten systém podědili, téměř sedm miliard. A za loňský rok, jak ukazují první čísla, která máme, bude činit jenom asi dvě a půl miliardy. Takže opravdu lze říct, efektivita se zvýšila.

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, pane ministře. To jsme viděli. V úvodu jsem zmiňoval schodek v hospodaření zdravotních pojišťoven za loňský rok, tedy zhruba jedna a půl miliardy korun, podle těch předběžných údajů. A teď vidíme znovu ta čísla. Ale není to zase za cenu, že se začínají snižovat platy lékařům, začíná docházet ke zpožďování plateb. Tedy vy když na vládě neuspějete, protože pokud byste měl naplnit usnesení Poslanecké sněmovny, požádat o padesát korun za jednoho státního pojištěnce na měsíc navíc, tak by celkově to stálo státní pokladnu 3,6 miliardy korun. Jako politický realista nepředpokládáte, že na to vám vláda letos kývne?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
No já jsem spíše optimistou, protože my jsme opravdu v tom zdravotnictví udělali celou řadu kroků, které ten systém jasně zlepšily, takže...

Václav MORAVEC, moderátor:
Když jste tedy spíše optimistou, to máte nějaký příslib od ministra financí Miroslava Kalouska, že 3,6 miliardy dostanete?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
No nemohu to říct, ale na druhé straně je jasné, že ten systém je v takovém stavu, že kdyby dneska ten příliv financí v té výši tři čtyři miliardy přišel, tak by mohly být investovány do toho systému daleko efektivněji, než byly dříve. Já tady mám tabulku, která ukazuje ty skoky. Dokonce když končil ministr Rath a začínal ministr Julínek, tak to zvýšení jednorázové bylo skoro o deset miliard do toho systému. A přesto ten systém se nevylepšil a nešvary, které jsme podědily, tam byly, takže ten systém je dneska připraven na to, aby se začal rozvíjet úplně jiným způsobem a ty deficity, které opakovaně a opakovaně vznikaly, aby už nevznikaly.

Václav MORAVEC, moderátor:
Myslíte tedy, že budete úspěšnější letos než loni?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
No takhle budu argumentovat. Budu se o to snažit.

Václav MORAVEC, moderátor:
Paní poslankyně, jsou podle vás tato slova na místě, když se ale podíváte na to, že úhradová vyhláška seškrtává zálohy nemocnicím, dochází znovu ke snižování platů a porušování toho slibu, který dal ministr zdravotnictví, a tím se vlastně ve zdravotnictví šetří, protože stát například nedává víc peněz za státní pojištěnce?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Tak pokud jde o to, co jste tady teď debatoval s panem ministrem, já si myslím, že k tomu skutečně dojde. Už jenom proto, že příští rok jsou volby. Takže k tomu navýšení logicky vláda přistupuje, a nejenom česká vláda...

Václav MORAVEC, moderátor:
Myslíte, že ministr financí, oba dva jste poměrně optimističtí.

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
No ne, já to říkám proto, že kdyby nebyly ty volby a bylo to první rok vládnutí, tak by určitě tedy ta vláda nenavýšila. Ale protože to je ten příští rok, budou volby, tak si myslím, že pan ministr tentokrát opravdu uspěje. Kromě těch dalších argumentů. Ale já bych zas nebyla tak optimistická, pokud jde o tu efektivitu systému. Tady ještě hodně, co je možné upravovat a napravovat. V každém případě tady nám chybí vlastně data, ministerstvo dluží celá léta, nejenom tedy to vaše, ale vlastně patnáct let nebo možná dvacet dlužíme zdravotníkům, zejména tedy nemocnicím průhledné, transparentní, objektivizovatelné systém úhrad. A na tom mám pocit, že teda ministerstvo bohužel mnoho teda neučinilo, žádný další pokrok. Dále bude potřeba zavádět skutečně kvalitní zdravotní knížky. Minimálně v té struktuře, jak existoval IZIP, který je sice strašně kritizován, protože tam jsou nějaké nešvary, které se vyšetřují, ale na druhou stranu je to systém, který umožňoval a být v systému dalších dvanácti evropských zemí, které si vyměňovaly informace a budovaly ten mezistátní systém, kdy každý pacient by na svém mobilu měl, a u nás už to bylo dva a půl milionu lidí, jasně ukázáno, jaké výkony měl udělány, jaké operace, diagnóza, léky a mohl to poskytnout svému lékaři, třeba já nevím, ve Švédsku a ten by to dostal dokonce švédštině ty informace o něm, když má nějaký úraz a potřebuje ošetřit někde v zahraničí. A to by samozřejmě šetřilo prostředky.

Václav MORAVEC, moderátor:
Když tady naváži, paní poslankyně, vaše slova, šetření, my se můžeme podívat na fungování největší zdravotní pojišťovny v zemi, která má nejvíce pojištěnců, ještě ti pojištěnci mají nejnákladnější péči. Od dvanácti k mínus pěti. Tak vypadá hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny v průřezu několika let. V roce 2007 vykazovala VZP kladný výsledek 19,5 miliardy korun, o dva roky později, v roce 2009 už to bylo mínus pět a půl miliardy, rok 2010 dopadl podobně. Podle zatím předběžných údajů, které máme k dispozici, skončil loňský rok VZP schodkem mínus čtyři a půl miliardy. Připomeňme, že vloni ale došlo k přerozdělení peněz mezi pojišťovnami, VZP dostala velkou podpůrnou injekci. Prázdná kasa a život ze dne na den, i taková je realita Všeobecné zdravotní pojišťovny. Po zmiňované pomoci se stav v polovině loňského roku zlepšil, ale na konci roku nastal další pád. Ten už sami vidíte. K poslednímu dni roku 2012 měla pojišťovna na účtech prostředky na necelou jednu třetinu dne, pouze po takovou dobu byla schopna hradit zdravotní péči. Z konce roku 2012 existuje také toto srovnání, Vojenská zdravotní pojišťovna měla peníze na necelých dvanáct dní, Česká průmyslová na 57 a půl dne, Oborová asi na čtrnáct dní. Chápu správně, že například restrukturalizace lůžkové péče, kde nejdříve vypadalo to u Všeobecné zdravotní pojišťovny, že bude razantní a sníží počet lůžek, potichu pak začalo docházet k tomu, že se zase smlouvy podepisovaly, takže k příliš velkému snížení lůžek nedošlo. Zavádění moderních postupů, které by znamenaly úsporu i v hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny jsou nedostatečné a ukazuje to podle vás i to fungování VZP?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
No to teďko mícháme hrušky s jabkama.

Václav MORAVEC, moderátor:
No jsou to jedny a tytéž úspory, promiňte.

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Ale nejde jenom o úspory. V roce 2020 bude v celé Evropské unii chybět 15% péče, s ohledem na stárnutí populace. A tudíž je potřeba samozřejmě měnit strukturu těch lůžek tak, aby byla schopná se postarat o tu stárnoucí populaci. To byl nakonec plán a částečně se naplnil, ale pak byl zrušen, za dob, kdy jsem to převzala po ministru Stráském. Bohužel sociální demokracie to všechno vyházela oknem, jak se říká. A nyní tedy samozřejmě postupně se každý ministr snaží zase znova do toho nějakým způsobem zasáhnout. Ale bez podpory a porozumění zdravotníků a pojišťoven to prostě nejde. A to je situace, to je kapitál, který bych řekla, že se tady prohrál, že tady ta komunikace a spolupráce nefunguje ideálně, jak by měla, a tudíž možná by bylo potřeba spíše upravit ty úhrady tak, aby motivovaly přirozeným způsobem k restrukturalizaci tak, aby to více odpovídalo potřebám těch pacientů.

Václav MORAVEC, moderátor:
A s tím zatím Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Leoše Hegera nic neudělalo?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Nečekejte, že tím uspoří ten systém. On tím tolik neuspoří. On bude jenom mnohem efektivnější. A to je přece to klíčové, kvůli čemu máme zdravotnictví, abychom zajistili tu nejpotřebnější péči nákladnou, a pak samozřejmě pro ty, kteří mají chronické onemocnění a potřebují ošetřovatelskou péči.

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Tak já se musím ještě trošku ohradit k tomu objektivnímu financování nemocnic. Mě mrzí, že to do Bruselu nedospělo, ale my jsme opravdu přitvrdili ve financování systémem DRG, platbou za diagnózu. A dneska v letošním roce jsme na úhradách, které jsou z 50% už stejné pro všechny nemocnice a pro všechny pojišťovny. Jednotkovou sazbu jsme sjednotili. My jsme to rozvrhli na čtyři roky, protože ten systém je strašně rozházený a historicky zaneřáděný doslova paušály, které některým nemocnicím nechávaly nárůst úhrad obrovský a některým ho snižovaly. Tak teďka my to narovnáváme a je v tom velký potenciál, protože se platí lépe nyní krajským nemocnicím než těm velkým nemocnicím. Ty samozřejmě tím trpí, ale těm jsme zase zvýšili platbu za ta centra špičkové péče v oblasti neurologie, v oblasti onkologie...

Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, pane ministře, ale viděli jsme příklad Karlovarské nemocnice, že úhradová vyhláška jim osekala zálohy a teď mají ty krajské nemocnice potíže.

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Podívejte se, v Královéhradeckém kraji jsou čtyři klíčové bývalé okresní nemocnice a dvě z těch nemocnic hospodaří dobře, dlouhodobě. To je věc, která se táhne deset let. A dvě hospodaří špatně. A já tím chci říct, že prostě ten systém, který my připravujeme a bude za dva roky stoprocentní úhrada DRG podle jednotného schématu všem, tak ten samozřejmě nutí pacienty, aby začali chodit mezi nemocnicemi, vybírali si tu lepší. Nesou spolu peníze. A tam budou poražení a budou tam vítězi. Ty lepší nemocnice prostě budou mít příliv pacientů. A už to pomalu začíná. Bohužel ten systém platby za diagnózu musí být limitován nějakým stromy, maximy a minimy, aby v tomto velmi úsporném systému, který nastal letošní rok, aby nedošlo k náhlým hospodářským krachům nemocnic, takže on se rozvine ještě tak asi za rok trošku lépe. A kdybychom dostali přidáno, tak ten systém přímo vykvete v příštím roce.

Václav MORAVEC, moderátor:
To řekněte svému ministru financí Miroslavu Kalouskovi. Paní poslankyně, ministr zdravotnictví Leoš Heger také sliboval přilepšení resortu zdravotnictvím zavedením nadstandardů. K tomu došlo, tedy k zavedení nadstandardů, původní odhad ministra zdravotnictví zněl, že nadstandardy v tom prvním roce fungování mohou přinést až 200 milionů korun. Nakonec v tom prvním roce fungování přinesly nějakých třicet až čtyřicet milionů. Považujete to zavedení nadstandardů jako úspěšný projekt Ministerstva zdravotnictví?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Já považuju za úspěch to, že vůbec se zlegalizovala možnost připlatit si na tu péči, která nenahrazuje tu základní, to znamená, je jakýmsi nadstandardem. Protože to předtím bylo de facto ilegální. Byla tady vlastně šedá ekonomika. Ona tady je ve zdravotnictví stejně dál. Ale alespoň v této oblasti má pacient...

Václav MORAVEC, moderátor:
Že to stejně mnoho lidí nevyužívá, protože zdravotní pojišťovny a Ministerstvo zdravotnictví říká, že nějakých třicet milionů za půl roku, padesát milionů zhruba za celý rok, to jasně ukazuje na nezájem pacientů i nemocnice, ne?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
No můžete si říct, že těch třicet milionů by možná jinak spadlo do kapes těm, kteří by brali ty úplatky. Takže to zas jako tak úplně zanedbatelná částka není.

Václav MORAVEC, moderátor:
Takže jste spokojena s tím, jak to funguje?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
No ten náš systém, přece není možné najednou osekat zdravotnictví a říct, základní péče bude horší a méně dostupná, než byla loni. To přece není možné.

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale to je zase extrémní výklad.

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Dobře. Ale já jsem vždycky prosazovala, že je možné zavádět nadstandardy, respektive spoluúčast pacienta tam, kde existuje vždycky volba základní péče hrazené z veřejného pojištění. A je-li tam ještě nějaká další možnost a je-li to v situaci, kdy pacient může být poučen a může tomu také rozumě, tak pak samozřejmě, ať má možnost si připlatit. Nikoli zaplatit celou péči. A to je ta změna, která nastala, protože předtím mohl říct, já nechci to platit z pojištění, já to zaplatím rovnou ze své kapsy, ale znamenalo to obrovské částky pro lidi. A tudíž to nefungovalo tímhle způsobem. A oni si připláceli třeba na lepší protézy a tak dále prostě tím, že to dávali do kapes těch, kteří si ty peníze byli ochotni vzít. A to byl velký nešvar v našem zdravotnictví. Takže v tomto kontextu je tady nastavena nějaká, jsme na samém začátku, možnost, tak se budou vyvíjet různé technologie, rozhodovat o tom, co bude z veřejného pojištění jako nová technologie, která přináší takový užitek, že by si na ni neměl pacient připlácet a měl by být hrazen z veřejného pojištění, anebo to až zas takový užitek nepřináší, ale je to třeba zlepšení komfortu, kratší třeba, já nevím, doba a tak dále, té léčby. Takže tam ať si lidé samozřejmě připlatí, když tu možnost mají. Ale já pořád jenom chci říct, že je to o informacích a že si myslím, že tyto systémové záležitosti by měl v České republice konečně také mít na starost jaksi instituce, která by měla jakési kompetence provádět kontroly v pojišťovnách, inspekce, měla by být zprůhledněna možnost uvalení nucené správy, pokud ta pojišťovna hospodaří špatně. A zejména výměna informací o nových technologiích s těmi ostatními evropskými zeměmi, jako je to třeba v Německu, ve Švýcarsku, v Holandsku a v jiných zemích.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jaká instituce by to měla být?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Já si myslím, že my musíme být skromní, ale minimálně to, co do toho vkládají dnes pojišťovny a ministerstvo, je možné shromáždit, a to mluvím jak o zdrojích, kolik to stojí, tak také o těch kompetencích a povinnostech, a vytvořit jednotný institut, který by byl snad někdy nezávislý na politické vůli.

Václav MORAVEC, moderátor:
Tedy takovou národní radu zdravotnictví, když má být národní rozpočtová rada jako nezávislá instituce, dívající se na hospodaření státu?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Tak v Německu, ve Švýcarsku, v jiných zemích skutečně je zřízen vlastně institut, který se může jmenovat, já nevím, fond národního zdraví nebo fond pojišťoven a podobně, který všechny tyto záležitosti řeší.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pane ministře.

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Tak řada těch mechanismů je připravená a my budeme zákon nebo celý balíček zákonů o zdravotním pojištění a zdravotních pojišťovnách dávat také teďka už do připomínkového řízení brzy.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jste sliboval, že bude v prvním čtvrtletí. To jste sliboval tady v Otázkách v prosinci.

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Ano. Bude tedy o dva tři týdny zpožděn možná, ale je připraven v podstatě. A musím říct, že dělat nadstandardy v prostředí, kde vám odboráři říkají a chodí do ulic, jednak abyste odstoupil a jednak, že děláte medicínu pro chudé a bohaté...

Václav MORAVEC, moderátor:
To není nic nového ale, pane ministře. To jste říkal, to jste musel říkat i s tím slibem, že to přinese až čtvrt miliardy ty nadstandardy. Jsou i pro vás tedy zklamáním příjmy z nadstandardů za loňský rok?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Ne. Ukázalo se, ten pokus jasně ukázal, jak u nás je úroveň toho zdravotnictví a nárok pacienta strašně vysoký. Takže je velmi obtížné najít něco jako nadstandard, co nemá běžný člověk, který si nechce ten nadstandard zaplatit, co by neměl už plně hrazeno nyní od zdravotní pojišťovny. My na tom pracujeme. My další ze zákonů, který máme připraven, zákon o zdravotnických prostředcích, a ten by měl uvolnit takové věci jako třeba, když si někdo chce dát prsní implantát, viz tedy aféra, která okolo toho byla v loňském roce s těmi PIP implantáty, tak by mělo být možné, aby si pacientka připlatila za lepší materiál, kterému bude vkládat větší důvěru nebo ho bude pokládat prostě za doporučeníhodný a aby si ho zaplatila nad ten standard, který bude tím zákonem stanoven. Je to velmi složitý proces, ale...

Václav MORAVEC, moderátor:
Ten zákon předložíte tedy kdy?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Ten zákon o zdravotnických prostředcích předložíme také teďka v nejbližších týdnech.

Václav MORAVEC, moderátor:
Tedy také do konce dubna?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Je připraven. Ano.

Václav MORAVEC, moderátor:
Vy se v souvislosti s nadstandardy stále ohlížíte na Ústavní soud, na rozhodnutí Ústavního soudu, které se týká vašich reformních zákonů, co to je vlastně standard a co to je nadstandard. Ve chvíli, kdy Ústavní soud bude to své rozhodování prodlužovat, protože už to čeká, to rozhodnutí, na něj čekáme zase nějakého tři čtvrtě roku, tak bude-li to čekání Ústavního soudu pokračovat o rozhodnutí, tak vy nezavedete od 1. ledna příštího roku další nadstandardy?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
No jestli bude opravdu to rozhodování se takhle oddalovat, tak se o to znovu pokusíme. My jsme měli připravený na přelomu loňského a letošního roku, připravenou sadu několika nadstandardů, které jsme tedy stáhli, protože jaksi zodpovídat se před Ústavním soudem není úplně jednoduché. Ústavní soud už řadu věcí z těch našich zákonů rozhodl. Některé pro nás, některé proti nám. A to, co se pokládalo za to nejchoulostivější, ten nadstandard, tak nad tím ten Ústavní soud stále váhá, ale já doufám, že prostě buď se to uzavře v letošním roce nebo začneme konat, jako kdyby to ohrožení nebylo.

Václav MORAVEC, moderátor:
Pokud tedy Ústavní soud nerozhodne, dejme tomu, do třetího čtvrtletí letošního roku, tak dojde k rozšíření nadstandardů od 1. ledna roku příštího?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Budeme se o to snažit. Ono mimochodem ještě se diskutuje o jedné instituci, kterou nám pořád někdo vyčítá, že jsme tady nezavedli ještě komerční připojištění na takovéto nadstandardy. Ono to není problém Ministerstva zdravotnictví. To komerční připojištění podle slova komerční tedy budou zavádět komerční pojišťovny. A ty ho budou zavádět tehdy, až se bude na co připojišťovat. A u nás je pořád ta spoluúčast, ta možnost si na něco připlatit tak malá, že se to prostě žádné komerční pojišťovně nevyplatí, na rozdíl od dalších zemí.

Václav MORAVEC, moderátor:
No protože i vy vyčkáváte rozhodnutí Ústavního soudu. Proto se na to ptám, jestli Ústavní soud, když nerozhodne do například září či října letošního roku, tak jestli to vzdáte a rozšíříte nadstandardy?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
No to, co jsme měli připraveno loni, tak rozhodně předložíme.

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Já musím říct, že je škoda, že Česká republika promarnila období, kdy tady byla velká konjunktura před několika ještě lety, kdy byl velký výběr pojistného, v podstatě byl dostatek zdrojů svým způsobem na to, aby se zavedly jiné ještě mechanismy než jenom nadstandardy za nějaké materiály. Ta úloha pacienta přece, který musí být vztažen do toho systému, je o to, aby se staral o své zdraví a věděl, že když se o ně dobře stará od mládí, například tolik nekouří a podobně, a chodí na preventivní prohlídky, tak že z toho něco má. Nejenom ten stát, ale i on. A to je třeba systém, které mají v Německu, kdy dostává vlastně jakési bonusy, kdy ta jeho spoluúčast případně na některých těch doplatcích se snižuje, vlastně se odčítá jakoby z těch bonusů. A když on je nevyčerpá, a to ne proto, že nejde k lékaři, ale proto, že je skutečně zdravý, to je to důležité, že to nesmí blokovat přístup k lékaři nebo motivovat nechodit, tak on vlastně o to má potom zase snížené to své pojištění.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinak řečeno, tuto věc podle vás Ministerstvo zdravotnictví zatím promeškalo.

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Je to škoda a vytvořit polštář nebo vatu, z které by bylo možné zatáhnout toho pacienta a i finančně ho nějak motivovat, ať už skutečně snížením toho pojistného nebo tedy nějakými vitamíny, to je samozřejmě diskutabilní záležitost jak nebo nějakými programy rehabilitačními a tak dále, tak na to je potřeba vytvořit nějaký polštář. A já tedy, pokud vím, tak ministr Kalousek převzal z programu, který jsem kdysi dělala já pro čtyřkoalici, a to je zajištění nebo vytvoření toho jednotného výběrčího místa, protože dneska ty pojišťovny de facto dělají tak trochu výběrčího pojistného nebo výběrčího daní, poněvadž to není žádné pojistné, ale de facto daň, co lidé dneska platí u nás. A že tedy tam je určitá rezerva, minimálně tři čtyři miliardy korun. Zaprvé dvě procenta toho nedovýběru by bylo asi vybráno, kdyby to bylo formou, tak jak se vybírají daně. A plus něco na těch provozních nákladech, tam by ty pojišťovny ušetřit taky mohly. A tím pádem by tam vznikl nějaký prostor. A pokud vím, tak se o to tedy ministerstvo snaží. Nevím, kdy to bude skutečně existovat v reálu a fungovat. Pravděpodobně až po vlbách.

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
No my to máme v tom balíčku pojištěneckých zákonů, o kterém jsem mluvil, které by tedy do těch pár týdnů měly být předložené. A je tam opravdu možnost, aby si pojišťovny individuálně dělaly takové plány pro své pojištěnce, které když budou ti pojištěnci dodržovat, tak za ně budou bonifikováni a pokládáme to za jeden ze způsobů, kterým by mohly pojišťovny mezi sebou více soutěžit než dneska a trošku rozpohybovat pojištěnce mezi pojišťovnami tak, aby k těm lepším přecházeli a ty horší, aby postupně na trhu oslabovaly.

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Tam je ale jeden problém, protože tím, že existuje už tady precedent toho, že pojišťovny vlastní zdravotnická zařízení nebo mají na ně významný vliv, tak samozřejmě budou muset být velmi přesně nastaveny parametry.

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Bude přísně zakázáno v novém zákoně. Ano.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jinak řečeno, vy přísně zakážete vlastníkům pojišťoven, aby vlastnili zdravotnická zařízení?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Ono to je zakázáno i dnes, ale ta formulace...

Václav MORAVEC, moderátor:
Ale to se nedodržuje, jestli se nemýlím.

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
No tak přes dceřiné společnosti se to děje. Tak tohleto, tomuhle zamezíme a budeme se snažit ten prostor vyčistit, protože v našem prostředí se opravdu ukazuje, že přestože to funguje ve Spojených státech, tak tady ne. A zdá se, že část peněz ze zdravotnictví tímhle způsobem uniká.

Václav MORAVEC, moderátor:
Teď narážíte například na holding Agel, který, pokud se nemýlím, tak má vliv na zdravotní pojištění a systém zdravotního pojištění, ale zároveň na zdravotnická zařízení, paní poslankyně?

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Taky. Ano.

Václav MORAVEC, moderátor:
A to je ale problém zákona, současného zákona.

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Je to problém zákona, je to problém rozhodnutí, ke kterému došlo. Ale samozřejmě je to problém celého toho jaksi koncepce toho systému, protože samozřejmě, že to možné je, ale zase ten systém by musel mít přesná kritéria, přesná pravidla regulace, která by zamezila nějakému střetu zájmů. A my je nemáme, proto o tom mluvím, že když se to uvolní, tak zase tady je to prostor pro minimálně podezření z problémů, které nastanou.

Václav MORAVEC, moderátor:
Nový zákon, tedy balík zákonů, který předložíte do tří čtyř týdnů vládě, tak bude obsahovat to, že ti, kteří vlastní zdravotní pojišťovnu, tak přes žádné dceřiné společnosti a podobně nebudou moci vlastnit zdravotnická zařízení, pane ministře?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Tak to zcela určitě. Bude to taky sankcionovatelné. Ale jinak ty zákony budou obsahovat takové instituty, jako třeba povinnost zveřejňování smluv, protože existuje jaksi poměrně dobře podložitelné podezření na to, že třeba jedna z příčin, proč ta VZP byla v tak výrazných dluzích, je i to, že její smluvní politika byla příliš benevolentní a příliš navazovala smluv s lékaři, kteří nejsou úplné zbytní. Takže tím zveřejňováním smluv by se trošku aspoň ten systém zprůhlednil.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jaké budou sankce pro ty, kteří vlastní zdravotnické zařízení a mají vliv i na pojišťovny, protože chápu-li to správně, tak pokud ty zákony vstoupí v platnost, tak se Agel například bude muset vzdát buď své role v pojišťovnách anebo ve zdravotnických zařízeních?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Ale tak já nechci mluvit o Agelu a o takové té nejvyšší finanční politice, která samozřejmě budí jistá podezření a jisté spekulace, ale už takové drobnosti, jako že třeba jedna z malých pojišťoven vlastní lékárnu, vlastní ji přes dceřinou společnost a provozuje ji a nejde to podle současné legislativy zakázat, tak to by pak mohlo jít zakázat.

Václav MORAVEC, moderátor:
Jaké tam budou ty sankce?

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
To vám z hlavy neřeknu. Ale budou tam sankce odpovídající...

Václav MORAVEC, moderátor:
No aby se nevyplácelo těm subjektům platit sankce, jak to bývá tak v českém právním řádu, že ty sankce jsou tak malé...

Leoš HEGER, ministr zdravotnictví /TOP 09/:
Ne, tak to samozřejmě my s tímhle počítáme a třeba u zákona, který teďka navrhujeme, zákon, který má velmi výrazně bojovat proti korupci v oblasti lékové politiky, zákon o regulaci reklamy, tak tam ty sankce jsou taky zvýšené pro pojišťovny samozřejmě nebo pro firmy, které mají velký obrat, tak ty sankce jsou úměrně větší, aby se jim to nevyplácelo.

Václav MORAVEC, moderátor:
První hosty Otázek byli ministr zdravotnictví Leoš Heger a europoslankyně, bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová z KDU-ČSL. Děkuji vám oběma, že jste byli hosty Otázek a těším se příště na shledanou.

Zuzana ROITHOVÁ, europoslankyně; bývalá ministryně zdravotnictví /KDU-ČSL/:
Děkuji za pozvání.

Klíčová slova: