Třetina Češek po padesátce trpí osteoporózou, tedy řídnutím kostí. Ale jen každá desátá si tuto chorobu léčí. Mnohé ani nevědí, že ji mají.
O stav svých kostí by se měla zajímat každá žena kolem padesátky, tedy na prahu klimakteria. Ne nadarmo se této nemoci říká tichý zloděj kostí. Dlouho nepůsobí žádné potíže. Jejím prvním projevem může být vážná zlomenina. Zápěstí, předloktí, obratlů páteře nebo krčku stehenní kosti.
Tuto zlomeninu prodělá každá šestá žena. Pětina jich do roka umírá na její zdravotní následky (bezprostřední příčinou bývá upoutání na lůžko a následný zápal plic). Zlomeninu páteřního obratle utrpí dokonce každá třetí žena. Polovina těch, které přežijí nutnou operaci zmíněných zlomenin, se nevyhne berlím nebo invalidnímu vozíku. Většinou to zhorší kvalitu jejich života a naruší fungování celé rodiny.
Absurdní nezájem
Riziko úmrtí na komplikace osteoporózy je dokonce srovnatelné s rizikem úmrtí na rakovinu prsu u žen, varují odborníci. Tím spíš se zdá nepochopitelné, proč ženy tak málo zajímá stav jejich kostí. Nebo proč někdy vše skončí léčbou zlomeniny, aniž by lékaři pátrali po hlubších příčinách. Přitom dokážou nemoc včas diagnostikovat. A dokonce dovedou vyčíslit míru pravděpodobnosti, že dotyčnou pacientku postihne některá z uvedených zlomenin (index FRAX).
Při léčbě osteoporózy nejsou důležité jen léky, ale také dostatek vápníku (tedy hlavně mléka i mléčných výrobků) stejně jako vitamínu D (jeho přirozeným zdrojem je sluneční záření a tučné mořské ryby). Podstatnou roli sehrává pravidelný pohyb (aspoň 20 minut svižné chůze denně). Významně přispívá ke zpevňování kostí.
Vědci zjistili, že polovina pacientů, kteří při pádu utrpěli zlomeninu, chodila doma naboso nebo jen v ponožkách či pantoflích. Dobrou prevencí těchto zlomenin se ukázalo plavání a cvičení ve vodě, které nutí člověka zapojit do pohybu daleko víc svalů, navíc i s větší intenzitou než při pohybu na suchu.
Pomáhá taj-či i golf
Silnější svaly a pohyblivější klouby znamenají lepší pohyb i chůzi a menší riziko pádu a zlomenin. Účinné se ukázalo i staré čínské bojové cvičení taj-či, které vedle posilování svalů zlepšuje stabilitu a koordinaci pohybů. Ale dobrý je i golf, jenž rovněž vyžaduje výbornou koordinaci a přesnost pohybů. Senioři by se měli vždy poradit s lékařem, do jaké míry je pro ně konkrétní sport nebo cvičení vhodné s ohledem na jejich zdravotní stav, případně choroby.
Nemoc není jen výsadou žen. Trápí i muže, i když o pár let později. Experti předpokládají, že výskyt zlomenin a osteoporózy poroste. Souvisí to se stárnutím populace i s jejím problematickým životním stylem.
Foto Profimedia.cz