Ostrava uspořádala první outdoorový den napříč handicapy!

V sobotu 23. srpna 2014 proběhl v prostorách OC FORUM Nová Karolina v centru Ostravy unikátní sportovní den. Na dvanácti soutěžních a osmi nesoutěžních stanovištích si návštěvníci mohli na vlastní kůži vyzkoušet nejrůznější outdoorové aktivity, které lze provádět s handicapem. Projekt měl motivovat tělesně handicapované k aktivnímu trávení volného času. Zdraví lidé si vyzkoušeli, jaké je to sportovat s postižením a v čem všem se jim handicapovaní mohou vyrovnat. Projekt outdoorového dne napříč handicapy je jedinečný právě spojením většinové a menšinové společnosti v jedno, za pomoci sportu, zážitků, zábavy a poznání.

 

 „Překvapilo mě, co všechno je na vozíku nebo s jiným druhem postižení možné. Vůbec jsem třeba netušila, že handicapovaní jezdí na kole nebo dokonce lezou po skalách,“ vyjádřila se paní Horáková z Ostravy, která se na outdoorový den vypravila se synem a synovcem. A aktivit, které lze provozovat i s těžkým postižením je ještě mnohem více! Velký zájem byl o trenažéry simulující jízdu na kole s ručním pohonem, běžky nebo veslování.

„Tak obrovský zájem jsme nečekali. Zdraví i handicapovaní čekali ve frontě, aby si mohli zasoutěžit proti svým kamarádům, rodinným příslušníkům nebo třeba jen proti sobě,“ říká sportovní instruktorka Michaela Sůvová a dodává: „Nejvíce asi zaujal handbike, kolo s ručním pohonem. Napojili jsme jej na monitor a program podobně jako v počítačové hře simuloval jízdu v terénu. Děti, které normálně nerady pohyb, jsme z trenažéru nemohli odtrhnout. Tatínkové si poměřovali síly na trati na jednu míli. Bylo úžasné sledovat, jak se zde společně baví lidé zdraví a handicapovaní, jak si automaticky pomáhají, jsou nevázaní a zapomínají na rozdíly a bariéry.“

A přesně toto bylo cílem Ostravského outdoorového dne napříč handicapy. Spojit lidi dohromady, dát jim zapomenout na rozdílnosti a zahnat strach společně komunikovat. Návštěvníci obchodního centra strženi neobvyklou atmosférou sounáležitosti bez vyzvání pomáhali handicapovaným do vozíků, obouvali jim boty, hlídali osobní věci, povzbuzovali a fandili.

„Jedno takové setkání s realitou, s lidmi jinak schopnými, je podle mého několikanásobně přínosnější než o tom hodiny odborně debatovat. V naší organizaci zastáváme myšlenku kamarádství místo odborníků. Lidi je potřeba hodit do vody a nechat plavat. Téměř okamžitě si uvědomí, že tělesně postižený člověk není jiný. Jsme stejní jako všichni ostatní, jen některé věci musíme hold dělat trošku jinak,“ říká předseda pořádajícího občanského sdružení Cesta za snem, handicapovaný sportovec Heřman Volf.   

o.s. Cesta za snem ve spolupráci  s Ostravou - Evropským městem sportu 2014 připravily celistvý a velmi zajímavý program napříč spektrem věku nebo zdravotního stavu. Jedním z „taháků“ dne byla 8metrová lezecká stěna, kde hlavního instruktora dělal uznávaný nevidomý horolezec Honza Říha. Na vyjížďky kolem obchodního centra Nová Karolína a Trojhalí zval Apache, výrobce kol s elektrickou dopomocí a programem pro handicapované. Velkou legraci zajistil Besip slalomem s opileckými brýlemi. Děti i dospělí mohli soutěžit ve střelbě na elektronické nebo foukací střelnici, hrála se Boccia, Mölkky, testovaly se vozíky na speciální dráze, bystré děti soutěžily v dovednostních hrách a luštění hlavolamů, obratnost zkoušely na chůdách nebo trampolíně, kreativitu bylo možné rozvíjet ve výtvarné dílně. Jako místo k regeneraci namožených svalů sloužilo letní kino s tématikou významných sportovních počinů s handicapem.

O slavnostní zakončení se postaral handicapovaný zpěvák Radovan Gruber s doprovodným kytaristou a oldies kapela GTD Band. Velkou radost dvěma výhercům celodenní sportovní soutěže udělala společnost Lenovo, která věnovala dva tablety IdeaTab A7.

„Troufám si říct, že se nám podařilo odvést kus práce. Moc děkuji městu Ostrava, že nám dalo šanci vyzkoušet tento koncept sportovního dne napříč handicapy pod jejich patronací a na jejich území a věřím, že projekt budeme po vzoru Ostravy dále rozvíjet i v jiných městech. Velký dík patří také našim celoročním partnerům Opel CS s programem Opel Handycars a Nadace ČEZ, bez jejichž podpory bychom nemohli podobné akce organizovat,“ uzavírá letošní první outdoorový den napříč handicapy Miloslav Doležal, hlavní organizátor. 

Tomáš Pchálek

Klíčová slova: