Ostravské centrum rané péče v nových prostorách
Za rodinami s dětmi se zrakovým postižením v Moravskoslezském kraji najezdí pracovnice rané péče přes 35 tisíc kilometrů ročně.
Jen v loňském roce navštěvovaly 103 rodin v severomoravském regionu. V rodinách vedly 524 konzultací, vyřešily přes 800 telefonických a e-mailových dotazů rodičů, zapůjčily desítky hraček a pomůcek.
„Služba rané péče je převážně terénní,“ vysvětluje ředitelka ostravské pobočky Společnosti pro ranou péči Vladimíra Salvetová, „znamená to, že naše poradkyně jezdí za rodinami, které pečují o dítě s postižením, přímo domů a pomáhají jim nelehkou situaci zvládnout.“
Zájem o službu je velký, kapacita ostravského centra byla zcela naplněna, několik rodin muselo dokonce na zahájení služby čekat v pořadníku. Není to ideální situace, protože obzvlášť u rodin s velmi malými dětmi je třeba, aby stimulace rozvoje dítěte začala co nejdříve.
„Naše pomoc spočívá i v tom, aby příchod dítěte s postižením nevyvolal krizi v rodině, která pak může končit umístěním dítěte do ústavní péče. Například dítě se zvlášť závažným zrakovým postižením, pokud nedostane potřebnou podporu, nerozvíjí hmat a další součásti osobnosti, zaostává v psychomotorickém vývoji. Tomu se dá předejít, ale odborná péče musí přijít včas. Staráme se, aby matka ani rodina nezůstala izolována, aby i okolí situaci zvládlo, jak nejlépe to jde,“ dodává Vladimíra Salvetová.
Právě fakt, že poradkyně dojíždějí přímo do domovů, rodiče malých dětí oceňují. „Velkou úlevou pro nás bylo, že poradkyně přicházela k nám domů. Neustálé cestování s malými dětmi po doktorech a vyšetřeních je velmi vyčerpávající. Pomocí pro mě bylo i to, že jsem si mohla promluvit s někým, kdo naše potíže nebagatelizoval a jen neopakoval, že to bude dobré a že jsou i horší věci. Takové řeči mi opravdu nepomáhaly, vždyť si jen málokdo umí představit, kolik jsme jako rodiče prožívali stresu, kolik námahy nás stojí neustálé cvičení, rehabilitování, krmení…,“ říká jedna z klientských maminek.
Služba rané péče je klientským rodinám poskytována bezplatně, což ovšem neznamená, že nic nestojí. Náklady na službu jsou z dotačních programů kraje, měst a obcí v regionu financovány zhruba ze 70 procent.
„Zbytek získáváme sami, oslovujeme nadace, firemní i osobní dárce. Jakákoli podpora je pro nás velmi cenná,“ říká Vladimíra Salvetová.
Ostravské centrum rané péče se počátkem letošního roku přestěhovalo do nových prostor na Rodinné ulici v Ostravě-Zábřehu. Jsou situovány v budově bývalé, zrekonstruované školky a svou rozlohou i dispozicemi dobře vyhovují potřebám služby rané péče a potřebám rodin s dětmi s hendikepem v raném věku (od narození do sedmi let). Je zde dostatek místa na pořádání společných akcí pro rodiny, nechybí speciální místnost, v níž probíhají takzvaná funkční vyšetření zraku dětí, je tu herní koutek pro děti i klidné místo na rozhovor s rodiči.
V nové budově, která je bezbariérová a je dobře uzpůsobena pro nejmenší návštěvníky, je také prostor pro uložení pomůcek a hraček, se kterými poradkyně rané péče pracují a které dovážejí do rodin. Budova poskytne potřebné zázemí také administrativním pracovníkům rané péče i všem terénním pracovnicím, které za rodinami dojíždějí. Místo je dobře dostupné, nedaleko jsou zastávky MHD Rodinná nebo Most Mládeže, je zde také dobrá možnost parkování.
„Po několika letech hledání má naše centrum rané péče konečně prostory šité na míru potřebám dětí s postižením, máme z toho velikou radost. Věříme, že naše nové působiště pomůže ještě více zkvalitnit službu rané péče, kterou rodinám s dětmi s postižením zraku a s kombinovaným postižením poskytujeme,“ říká Vladimíra Salvetová.
Kristina Mezníková