Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:
Většina lidí po překročení určitého věku bojuje se stejným problémem. Jejich zrak se pořád horší a nakonec nezbývá nic jiného, než si pořídit brýle. Přesně tak se projevuje vetchozrakost.
Gabriela PILKOVÁ, oční lékařka:
Oko pacienta přestane postupně mít schopnost zaostřovat na blízko. To znamená, hůře vidí na mobil, hůře mohou číst, ať už jsou to časopisy, knihy.
Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:
Vetchozrakost je přitom onemocnění, které se týká téměř každého. První problémy na sobě pacienti pozorují po čtyřicátém roce. Podobně to měla i paní Ivana. Těsně po osmatřicátých narozeninách začala pozorovat, že hůř vidí. Na očním jí pak předepsali brýle, se kterými ale nebyla vůbec spokojená.
Ivana ŠKROVÁNKOVÁ, pacienta s vetchozrakostí:
Ty brýle strašně překážejí, hlavně, když je musíte sundavat, musíte je schovávat, potom nevíte, kde je najít.
Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:
A právě proto Ivana podstoupila zákrok, který je u nás úplně nový. Vetchozrakosti vás lékaři zbaví pomocí metody Raindrop, tedy "dešťová kapka". Zákrok podstoupila zatím jen dvacítka pacientů.
Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:
Je to implantace speciální hydrogelové čočky do jednoho oka, kde tato čočka se implantuje do rohovky a tato čočka právě umožňuje pacientovi vidět na blízko.
Ivana ŠKROVÁNKOVÁ, pacienta s vetchozrakostí:
Bolestivé to nebylo, potom byla nějaká malá rekonvalescence. Všechno je úplně v pořádku, brýle nepotřebuji. Je to úplně super.
Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:
Tuto novinku v léčbě vetchozrakosti zavedli lékaři v Americe, ve Švýcarsku a teď i u nás. Problém ale pro některé nemocné může být fakt, že zákrok vyjde zhruba na padesát tisíc korun. Michaela Nováková, Prima FTV.