Pane ministře Hegere, odejděte, vyzývají odboráři

04.02.2014 17:15

Situace ve zdravotnictví je podle nich kritická, na 1. března chystají protesty

Praha - Odboráři vyzvali ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby odstoupil. Situace ve zdravotnictví je podle nich ještě kritičtější než při výzvě Děkujeme, odcházíme. Na 1. března vyhlásila lékařská komora nové protesty.  

"Výdaje na zdravotnictví jsou u nás nejnižší v celé Evropě. Nastává situace, kdy se obáváme devastace celého zdravotnického systému, ale ministr zdravotnictví dělá, jako by se nechumelilo. Vyzýváme proto ministra Hegera: pane ministře, odejděte," prohlásil na čtvrteční tiskové konferenci odborářů Jaroslav Zavadil, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). 

Kromě podle něj tristních podmínek ve zdravotnictví poukázal i na kritickou situaci v sociální oblasti."Máme 600 000 nezaměstnaných a situace ve zdravotnictví tuto situaci bude ještě zhoršovat. Nastal čas, aby ministr Heger sbalil svoje lejstra a odešel."

Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové je situace v českém zdravotnictví nejkritičtější za celou dobu jeho existence.

"Ministerstvo chtělo administrativně zrušit 32 nemocnic. Vzedmula se proti tomu vlna odporu, nemocnice přežily. Tak se ministerstvo rozhodlo, že ty nemocnice zruinuje ekonomicky. Pro letošní rok vydalo úhradovou vyhlášku, která snižuje reálné výdaje nemocnicím až o 20 procent."

Nemocnice podle ní dostávají 87 % úhrad z roku 2011. "Když se k tomu připočte růst cen a inflace, ocitají se nemocnice na hranici existence. Nechápe Hegerova tvrzení o kvalitě zdravotní péče, když se podle jejích informací stará v noci v nemocnici o 45 pacientů jedna sestra.

"Katastrofické scénáře odborů i České lékařské komory se staly za poslední roky evergreenem opakujícím se i několikrát do roka. Jako obvykle i tentokrát jsou liché a snaží se jen o vyvolání paniky. Nesmyslné je tvrzení, že na platy a péči budou mít nemocnice jen do října letošního roku. Ze stejné kategorie argumentů je také ten, že kvalita péče se zhoršuje a stav zdravotnictví je nejhorší v jeho novodobé historii," uvedla v reakci mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZ) Viktorie Plívová.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger v rozhovoru pro Českou televizi ke kritice odborářů příliš vstřícný nebyl.

"Dialog na úrovni České lékařské komory je bohužel už nemožný, protože její výroky jsou natolik vulgární, že se s nimi jen velmi těžko debatuje."

Navíc nic by se stejně nemohlo změnit na faktu, že víc peněz pro zdravotnictví v nejbližší době stejně nebude. "Žijeme v restriktivní době a v hospodářské krizi, která ještě letos bude takto negativně fungovat. Není moc o čem debatovat. Nemůžeme očekávat více peněz, museli jsme zmrazit českou medicínu na úrovni roku 2011," prohlásil Heger.

Válka zdravotnických odborů s ministrem Hegerem je již staršího data:

Šetření považuje ministr za "zefektivnění zdravotnictví". Když jde peněz do zdravotnictví hodně, tak je prý kritizován, že "jde o černou díru, kam nateče spousta peněz a je tam velká korupce".

Heger se rovněž ohradil, že by došlo ke snižování lékařské péče: "To vůbec není pravda. Chronicky nemocný pacient v domácí péči také nemá stále u lůžka celou noc lékaře. Jestliže jsou někde těžší pacienti, tak tam ten lékař je. Ať mi ukáže jeden případ, kdy tomu tak není."
1. března: Lékaři, nepracujte, odpočiňte si

Na 1. března vyhlásila komora Den zdraví lékařů. Mají ho využít k péči o své zdraví a k osvětě mezi pacienty o rizicích reformy, kterou provádí ministr Leoš Heger (TOP 09).

"Chceme, aby kolegové v nemocnicích, kde se dohodnou s managementem, si vzali tento den volno a péči omezili, aby bylo vidět, že jsme potřeba a že to bez nás nejde," řekl Engel.

Lékaři si mají udělat ten den také čas na své zdraví - odpočívat, nebo si dojít na vyšetření k lékaři, na které v běžném pracovním koloběhu nemají čas.

Ambulantní lékaři v soukromých ordinacích si mohou v ten den vzít volno, jsou svými pány, v nemocnicích se ale zaměstnanci musejí domluvit, aby péče byla zajištěna.

Protest lékařské komory s omezením péče jen na akutní podpoří v pátek 1. března zdravotnické odbory a odborová centrála. Členové mají také šířit a podepisovat petici.

Protesty lékařů 2010: "Náš odchod je vaše smrt":

Výzva platí i pro soukromé lékaře

Komora vyzvala soukromé lékaře, ať příští pátek zavřou ordinace. Nemocnice mají ošetřit jen akutní pacienty. K výzvě se už přidaly lékařské odbory a Sdružení ambulantních specialistů. Nátlak odmítlo Sdružení praktických lékařů, chce prý vyjednávat.

Petice je konkrétně proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví, zbytečně drahým lékům či dlouhému cestování k lékaři a do nemocnice.

"Pacienti jsou do této nečisté hry zataženi jako rukojmí, ať už odepřením péče (1. 3. 2013), nebo tím, že po nich bude v ordinaci vyžadován podpis pod petici ČLK. Vztah lékaře a pacienta jistě není možné vnímat jako rovnocenný, pacient je na péči lékaře závislý, proto tento postup považuje MZ ČR za krajně neetický," sdělila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

URL| http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=772028

Klíčová slova: