Pavel Bělobrádek se stal patronem Nadačního fondu IMPULS

29.05.2014 15:40

Místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL  Pavel Bělobrádek je jednou z mála mediálně známých osobností, které se nebojí závažnou diagnózu přiznat a otevřeně o ní hovořit. „Jsou věci, které si člověk uvědomí, až když je vysloví nahlas. Třebaže jsem si uvědomoval, že mluvit nahlas právě o roztroušené skleróze může zásadně ovlivnit můj osobní a profesní život, věřím, že je to správná cesta. Cesta, jak nemocným ukázat, aby se nebáli, nepropadali beznaději a sebelítosti. Včasná diagnóza a léčba může významně snížit postup nemoci. To je také hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl podpořit Nadační fond IMPULS. Jsem přesvědčen, že společnými silami můžeme pomoci nejen k vyvrácení mýtů o této nemoci, ale i k včasnému rozpoznání jejich příznaků, tím ke zvýšení šance na plnohodnotný život.“
Toto, stále ještě nevyléčitelné neurologické onemocnění postihuje převážně mladé lidi mezi 20 a 40 lety. Bohužel přibývá mnoho pacientů teprve náctiletých. Bez včasné a správné léčby je vysoká pravděpodobnost těžké invalidity během několika let nemoci. Pokud je však nemoc diagnostikována brzy, nejmodernější léčba a rehabilitace jsou nasazeny včas, lze s ní žít bez větších omezení.
„Velice si ceníme spolupráce s panem Bělobrádkem,“ říká Aurin Nedbalová, ředitelka Nadačního fondu IMPULS. „Moderní biologická léčba roztroušené sklerózy je nákladnou záležitostí. NF IMPULS spolupracuje se všemi specializovanými centry v ČR, do kterých je léčba roztroušené sklerózy soustředěna, a tím může garantovat maximální efektivitu vynaložených finančních prostředků spolu se zpětnou kontrolou jejich využití.“
Jedním ze zásadních plánů Nadačního fondu IMPULS je dokončení projektu ReMuS - celostátního registru pacientů s RS. „Je to velmi průlomový projekt,“ vysvětluje Aurin Nedbalová. „Dosud totiž u nás chybělo digitální zpracování a centrální evidence pacientů s RS. Získané údaje  pomohou sledovat skutečný počet pacientů a výskyt onemocnění RS. Registr umožní získat celkový obraz o efektivnosti nákladné léčby RS, přispěje k rozpoznávání rizikových faktorů, bude sloužit  pro výzkum a vývoj nových léků. V neposlední řadě ukáže, že nákladná léčba je přínosem pro společnost v podobě aktivního zapojení pacientů do pracovního života.“

Při příležitosti Světového dne boje s roztroušenou sklerózou připadajícího na 28. květen probíhá v České republice řada osvětových akcí. Nadační fond IMPULS organizuje v Praze sbírkovou akci studentů Anglického gymnázia v Sokolovské, kdy je možné finančně přispět na pomoc pro nemocné s RS. Na Neurologické klinice 1. LF UK Praha 2 se koná Demyelinizační seminář profesora Helmuta Butzkuevena z Melbourne. Pacientská organizace Unie Roska pořádá společenský večer k 30. výročí svého vzniku. V Praze na Malé Straně se uskuteční benefiční koncert mimo jiné za účasti Dana Bárty, Matěje Rupperta či Ivany Jirešové. A v neposlední řadě symbolickou solidaritu s lidmi trpícími RS může vyjádřit každý tím, že se v duchu hesla „Zelená je barva naděje“ tento den oblékne do zelené barvy či přebarví svůj facebookový profil do zelena.

 

Aurin Nedbalová

Klíčová slova: