Pečovatelská služba v Bystřici nad Pernštejnem byla založena v roce 1973 pod záštitou Okresní správy ústavů sociálních služeb ve Žďáře nad Sázavou. Od roku 1986 je její činnost realizována v bývalé ubytovně uranových dolů. V roce 2004 převzala službu na žádost představitelů města Oblastní charita Žďár nad Sázavou. V čele týmu pečovatelek stojí již šest let muž – Miroslav Prudký.
- Jaké úkony si můžeme pod názvem pečovatelská služba představit?
Pečovatelská znamená péči. Pečujeme o člověka a jeho domácnost. Pomáhámes oblékáním, koupáním, použitím WC, donáškou a podáním jídla a pití, uklidíme, nakoupíme, zajdeme do lékárny, pereme a žehlíme, doprovázíme k lékaři. Nad rámec těchto základních činností zajišťujeme dopravu k lékaři a pedikúru.
- Kdo se podle vašeho názoru stává nejčastějším uživatelem pečovatelské služby?
Nejvíce se na nás obrací senioři, pak třeba i lidé po úrazech. Zkrátka ten, kdo z důvodu věku nebo nemoci není sám schopen postarat se o sebe a svoji domácnost.
- Patříte mezi služby terénní. Co toto označení znamená? Kde mohou lidé vaše pečovatelky potkat?
Charitní pečovatelská služba poskytuje služby v Bystřici nad Pernštejnem, ve Žďáře nad Sázavou a jejich okolí. Naše pracovnice tak můžete zahlédnout v dojezdové vzdálenosti 15kmod těchto měst.
- V Bystřici máte zázemí v místním Domě s pečovatelskou službou. Poskytujete službu i obyvatelům tohoto domu?
Služby poskytujeme v domácnostech našich uživatelů, to znamená že i těm, kteří bydlí v Doměs pečovatelskou službou. Někteří z obyvatelůDPS využívají též středisko osobní hygieny, pomáháme jim s koupelí, případně využívají naši pedikúru. Pečovatelská služba je, jak jsem již zmínil, službou převážně terénní, ale část služeb poskytujeme právě také touto ambulantní formou.
- Jak jsou hrazené vámi poskytované úkony?
Všechny služby poskytujeme na základě uzavřené smlouvy s uživatelem a její součástí je i ceník jednotlivých úkonů. Takže každý zájemce je před podpisem smlouvy informován o částce, kterou za požadované služby zaplatí. Ceník visí na nástěnce v přízemí Domus pečovatelskou službou a je přístupný i na našem webu www.zdar.charita.cz
- Součástí Charitní pečovatelské služby je i půjčovna kompenzačních pomůcek. Komu mohou být pomůcky zapůjčeny a jak je úhrada řešena?
Kompenzační pomůcky půjčujeme každému, kdo je potřebuje. Určitá omezení ale jsou. Zejména se jedná o zapůjčení, které překlene potřebnou dobu k vyřízení pomůcky přes zdravotní pojišťovnu, což trvá asi dva měsíce. Druhýmomezením je množství pomůcek. Někdy se stane, že počet zájemců převyšuje počet pomůcek a je nutné počkat, až ji druhý vrátí.
- Oblastní charita poskytuje také služby osobní asistence. V čem se tato služba liší od pečovatelské služby?
Pečovatelská služba je spíše o úkonech, které si uživatel nedokáže zajistit sám a vykoná je za něj pečovatelka. Jednotlivé úkony pečovatelské služby jsem zmínil již v úvodu. Služba je uživatelem hrazena také podle počtu úkonů. Pečovatelská služba je tedy poskytována pouze částečně nesoběstačným osobám. Uosobní asistence jde o rozsáhlejší pomoc, kdy osobní asistent provádí veškeré činnosti společně s uživatelem. Osobní asistence je tedy časově náročnější služba, určena pro ty, kteří se neobejdou bez pomoci druhých, jsou na ní trvale závislí.
- Kde vás mohou lidé, kteří potřebuji vaší pomoc, kontaktovat?
Mohounás navštívit v našich prostorách vDoměs pečovatelskou službou v Bystřici nad Pernštejnem v ulici Hornická 643 nebo se mohou ozvat telefonicky na číslo 777 155 374 nebo 739 389 289, napsat zprávu emailem na chps.bystrice@charita.cz. Provozní doba je od 7.00 do 15.30 hodin. Určitě stačí i oslovit pečovatelky, které se pohybují po městě s označenýma utomobilem. Naše letáky jsou k dispozici v čekárnách na poliklinice, úřadech práce i městských úřadech.
Foto: Miroslav Prudký