Peněžní dary od soukromých dárců mírně narůstají
Význam soukromých dárců pro financování neziskových organizací mírně narůstá. Ukázal to průzkum, který si nechala zpracovat Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) u společnosti Empirica. Zatímco v roce 2022 činil podíl organizací, u kterých pokrývaly soukromé dary alespoň čtvrtinu rozpočtu, 31 procent, v roce 2023 to bylo již 37 procent.
Výsledky průzkumu dnes prezentovali zástupci AVPO ČR na slavnostním předávání certifikátů Prověřená veřejně prospěšná organizace v pražském klubu Jazz Dock. Takzvanou značku spolehlivosti, která je spojena s důkladným auditem organizace, si přebralo sedm nových držitelů. Počet veřejně prospěšných organizací s touto značkou tak narostl na 42.
„V průzkumu jsme také posuzovali, zda jsou právě držitelé značky spolehlivosti úspěšnější v získávání soukromých dárců. Potvrdilo se, že organizace se značkou vykazují stabilnější dárcovské zázemí. Zatímco celkově došlo u téměř čtvrtiny respondentů k poklesu objemu soukromých darů, ve skupině držitelů značky to bylo pouze 5 procent,“ říká k významu značky prezident AVPO ČR Marek Šedivý.
Vidí za tím především fakt, že organizace se značkou spolehlivosti pracují transparentně, čímž si získávají a udržují své dárce. Značka spolehlivosti tedy plní svoji úlohu jak pro veřejně prospěšné organizace, tak pro dárce.
AVPO ČR značku spolehlivosti spravuje od roku 2014 s cílem rozvíjet dárcovské prostředí a vést veřejně prospěšné organizace k transparentnosti a profesionalitě.
„Organizace, která se rozhodne značku získat, prochází detailním auditem. Jeho výsledky následně posuzuje Rada pro hodnocení spolehlivosti, která rozhoduje o udělení či neudělení značky. Rada je na AVPO ČR zcela nezávislá. Jsou v ní zástupci akademické sféry, státní správy, neziskového i podnikatelského sektoru či médií,“ vysvětluje Aleš Mrázek, viceprezident AVPO ČR a metodik značky spolehlivosti.
Noví držitelé značky Prověřená veřejně prospěšná organizace za rok 2024:
· Farní charita Litomyšl. Již více než 30 let je největším poskytovatelem zdravotních a sociálních služeb v Litomyšli a okolí. Nabízí široké spektrum služeb pro seniory, rodiny s dětmi a další potřebné a provozuje vlastní dobrovolnické centrum. V současné době je jejím největším projektem výstavba nové budovy pro pečovatelskou službu. Jejich hlavními hodnotami jsou solidarita, respekt a profesionalita.
· Charita Beroun. Největší poskytovatel sociálních služeb na Berounsku. Mimo deseti registrovaných sociálních služeb provozuje dvě dětské skupiny, charitativní obchůdky, chráněnou šicí dílnu a každoročně pořádá řadu kulturních i sportovních akcí na podporu péče o potřebné. Její veřejná sbírka Dobrá vůle spolu s tradiční Tříkrálovou sbírkou pomáhá získávat prostředky pro péči a pomoc více než tisíci lidem.
· MCU KOLOSEUM, o.p.s. Obecně prospěšná společnost z Liberce, sociální podnik, zaměstnavatel na chráněném trhu práce a také již 24 let registrovaná sociální služba terénní osobní asistence. Koloseum Liberec má širokou škálu dalších činností, jako je výroba a rozvoz obědů, provoz bistra a cateringu, zemních prací. Dále pronajímá vlastní kulturně společenské prostory až pro 600 návštěvníků, má chráněné dílny a cestovní agenturu. To vše pod jednou střechou s téměř 70 zaměstnanci v Liberci-Pavlovicích.
· Okamžik, z.ú. Již 25 let v Okamžik, z.ú. usilují o to, aby život lidí se zrakovým postižením byl kvalitnější. Pomáhají jim, aby mohli žít plnohodnotný a samostatný život. Provozují největší dobrovolnické centrum pomoci nevidomým, poskytují odborné sociální poradenství a podporu při ztrátě zraku, organizují pomoc nevidomým rodičům při vzdělávání jejich dětí a v rámci Centra aktivního života pořádají pro lidi se zrakovým postižením jednorázové i pravidelné vzdělávací akce, volnočasové aktivity a poskytují jim individuální podporu.
· Plzeňská krajská rada dětí a mládeže z.s. Organizace byla založena za účelem poskytovat servis dalším neziskovým organizacím, které se zabývají prací s dětmi a mládeží v Plzeňském kraji. V současné době svou činnost představuje deklarovanou vizí: "Pomáhat malým, aby vzniklo něco velkého". Podporujepřes 50 spolků z celého kraje pracujících v neformálním vzdělávání.
· Revma Liga Česká republika z.s .Pacientská organizace zaměřená na podporu lidí s revmatickými onemocněními. Již více než 30 let poskytuje pacientům informace, vzdělávání a poradenství, organizuje osvětové kampaně a podporuje veřejnou diskusi o problematice revmatických chorob. Aktivity zahrnují také spolupráci s odborníky v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb, pořádání workshopů, přednášek a společenských akcí.
· Rodinné centrum Slunečnice, z.ú. Slunečnice od roku 2003 podporuje rodiny s dětmi na Berounsku. Nabízí prostor pro setkávání, hernu, vzdělávací kurzy, volnočasové aktivity i poradenské služby. Významnou součástí jejich činnosti je podpora pěstounských rodin. Cílem organizace je posilovat rodinné vztahy a vytvářet přátelské prostředí, které propojuje komunitu.
O Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR)
Asociace sdružuje více než 100 neziskových organizací, které se hlásí k hodnotám transparentnosti a spolehlivosti, dlouhodobě usiluje o rozvoj soukromého dárcovství a celkovou kultivaci legislativního prostředí pro fungování neziskového sektoru. Asociace pomohla mimo jiné prosadit vyšší daňový benefit pro firemní i soukromé dárce (možnost snížit si daňový základ o výši darů až o 30 procent).
Od roku 2014 AVPO ČR spravuje značku Prověřená veřejně prospěšná organizace (značku spolehlivosti), která je zárukou pro dárce a podporovatele, že její držitelé řádně naplňují své poslání a efektivně hospodaří se svěřenými prostředky. Jako správce značky je AVPO ČR členem mezinárodní asociace Charity Monitoring Worldwide, od roku 2015 je značka také součástí vládou garantovaného Národního programu Česká kvalita. Seznam držitelů značky spolehlivosti AVPO ČR zveřejňuje na webové stránce www.znackaspolehlivosti.cz.
Lucie Holubová Krajcová