Olga ŠÍPKOVÁ, moderátorka:
V České republice žijí statisíce lidí, kteří trpí nemocí zvanou tinnitus. Přeloženo do češtiny, jedná se o chronické nepřetržité pískání v uších. Pacienti pak často trpí depresemi a choroba jim výrazně snižuje kvalitu života.
Ivan BŘEŠŤÁK, redaktor:
Představte si, že takové pískání slyšíte každý den, od rána do večera. Když jdete do kina, mezi přáteli, nebo když jdete spát. Je to nemoc, která výrazně negativně působí hlavně na psychiku a to je problém i tohoto muže.
Karel LANGE, pacient:
Zpočátku jsem měl deprese, ale naučil jsem se s tím žít.
Ivan BŘEŠŤÁK, redaktor:
Pacienti slyší vysoké, nebo nízké tóny, šumění. Choroba může propuknout v jakémkoliv věku. Začíná občasným pískáním a pokud se frekvence zvyšuje a tento stav trvá déle než tři měsíce, je čas okamžitě navštívit lékaře.
Karel LANGE, pacient:
Poprvé se to projevilo v roce 2007 a trvá až doteď.
Zdeněk ČADA, odborný lékař:
Příčinou těchto tinnitů můžou bejt závažná onemocnění. Uvedl bych třeba některé arteriovenózní malformace, nebo nádory, ty nádory můžou bej lokalizované třeba v oblasti krku, ale také v oblasti mozku.
Ivan BŘEŠŤÁK, redaktor:
Pískání v uších může způsobit také letitý pobyt v hlučném prostředí, nebo třeba i stres.
Zdeněk ČADA, odborný lékař:
Dporučuju každému takovému člověku přijít ihned k lékaři tak, aby se eventuelně udělaly testy, které nějakým způsobem vyloučí něco závažného.
Ivan BŘEŠŤÁK, redaktor:
Specialisté potom začnou pacienta léčit. Doporučují například, aby se lidé s touto chorobou samosebou vyvarovali hluku, ale i ticha. Když jdou spát, měly by mít v ložnici slabě puštěné rádio, to aby se pískání alespoň trochu potlačilo. Důležitá je také návštěvy psychologa a psychiatra. Pískáním v uších trpěl například i skladatel klasické hudby Bedřich Smetana. U něj choroba skončila naprostou hluchotou. Pro TV Barrandov - Ivan Břešťák.