Oscar Pistorius změnil v Londýně dějiny, když se ve stejném roce zúčastnil olympiády i paralympiády. A byl hodně vidět na největší sportovní akci zdravých i handicapovaných sportovců. Na olympiádě sice nevyhrál, ale i účast v semifinále na 400 metrů by řada stoprocentně zdravých běžců považovala za velký úspěch. Z paralympiády má potom zlato a stříbro. Díky tomu se stal symbolem a předzvěstí velké změny, nepříliš vzdálené doby, kdy díky nejmodernějším technologiím budou handicapovaní sportovci běžně soutěžit s těmi zdravými. A porážet je.
Technologie za statisíce Brendan Burkett, projektant, jenž se zabývá vývojem sportovních protéz, se nechal slyšet, že paralympici budou jednou rychlejší než Usain Bolt. A vzpomenul právě beznohého sprintera Oscara Pistoria, který běhá na speciálních karbonových protézách.
"Blade runner", jak se mu kvůli jeho karbonovým končetinám přezdívá,používá nejmodernější protézy. Jde o výsledek letitého výzkumu a desítek tisíc dolarů. Tyto umělé končetiny jsou díky karbonu velice lehké a pružné, při běhu vstřebávají energii při dopadu a při odrazu z ní vrací ale jen 90 procent. To je zatím nevýhoda proti zdravé lidské noze, proto jsou postižení běžci jako Pistorius stále ještě o něco pomalejší. Vědci z Massachusettské univerzity pozorovali šest běžců s jednou protézou a zjistili, že umělá noha běžce brzdí. Když pak měřili rychlost švihu obou končetin, dostali se na čísla, jaké má třeba Bolt.
Otázkou je,jak mohou hi-tech pomůcky usnadnit handicapovaným běžný život. "Tyto protézy slouží jedinému účelu – běžet co nejrychleji, do normálního života se ale nehodí. Ani do kalhot moc nepadnou," přiznal jeden z projektantů těchto prostředků Bruce Mclelland. Také vozíčkáři těží z technologického pokroku. Ani titanová konstrukce ale nezajistí velkou odolnost a vozíčky za statisíce jsou po půl roce na odpis. "Dívám se na paralympiky spíše jako na taková závodní auta – ABS brzdy, asistence při zatáčení, rostoucí výkon, větší bezpečnost, technologie hraje skutečně významnou roli," říká McLelland.
Sportovci víc trénují Je možné, že sportovci již dosáhli svého fyzického maxima, handicapovaní ale mohou díky novým technologiím
jít mnohem dál. Letošní paralympiáda je toho důkazem, bylo překonáno přes 160 světových rekordů. Podle organizátorů to ale není jen technologiemi. "Mají vliv, ale nejsou hlavním faktorem," řekl Craig Spence z Mezinárodní paralympické komise.
"Tito lidé trénují mnohem častěji, mají k tomu stále lepší a lepší podmínky a dostává se jim větší finanční podpory," řekl Spence. "Handicapovaní už nejsou jen amatéry, kteří sportují pro radost, jsou to profesionálové," dodal.
O autorovi: Lukáš Korynta, lukas.korynta@economia.cz