Plavání pomáhá handicapovaným k samostatnosti

04.02.2014 17:39

V rámci nového seriálu o poskytovatelích sociálních služeb představujeme akademii Kontakt bB.

Pomoc seniorům a zdravotně postiženým i prosazování jejich oprávněných zájmů. To je hlavním cílem plavecké akademie bez bariér Kontakt bB. Proč je právě plavání pro tyto lidi vhodné, vysvětluje spoluzakladatel a předseda občanského sdružení Kontakt bB Jan Nevrkla: "Plavání v sobě ideálně spojuje všechny prvky, které vedou k naplňování hlavního poslání sociální služby.  

 Osvojení schopnosti pohybovat se samostatně ve vodě má totiž přímý dopad na schopnost samostatného a sebevědomého pohybu v běžném životě. Práce s klienty ve vodě je koncipována tak, aby si osvojovali dovednosti a kompetence s přímým dopadem na zlepšení soběstačnosti," vysvětluje předseda. "Plavání zajišťujeme v běžných bazénech, kde se plavci setkávají s veřejností. Dochází k interakci mezi oběma jen zdánlivě oddělenými břehy postižených a nepostižených plavců, je nutné využít běžné šatny, překonat ostych z těla haleného pouze plavkami, je nutné vyvinout energii k zajištění dopravy a přesunu na bazén," přibližuje.  
Samotné plavání umožňuje handicapovaným lidem se samostatně pohybovat bez jakékoliv pomůcky.
"Zvládnutí tohoto pohybu v prostředí, které vypadalo před zapojením do našich aktivit jako nedostupné, přináší posílení sebevědomí a přirozeně terapeuticky působí na jedince tak, že si víc troufá pustit se i v jiných oblastech běžného života do aktivit, které mu připadaly nereálné," vysvětlil Nevrkla. "Zlepšení rozsahu pohybu, zvýšení vitální kapacity plic, maximální rozvoj funkčního pohybového aparátu vedou ke schopnosti zvládnout běžné denní úkony, které jsou pro člověka bez tělesného postižení zcela banální, ale pro jedince limitovaného tělesným nebo jiným zdravotním handicapem představují problém řešitelný pouze s osobní asistencí. Při správně vedené, cílené práci ve vodě se naši klienti osamostatňují v úkonech oblékání, osobní hygieny, dopravy a pocit menší závislosti na jiných osobách jim umožňuje pustit se do aktivit, na které si dosud netroufali," doplnil spoluzakladatel.
Metodicky vedené plavání vede účastníky k nutnosti organizovat si čas, dodržovat řád stanovený pro řízenou práci ve vodě. Zapojení do řízeného procesu výuky plavání s sebou nese nutnost intenzivní komunikace s ostatními plavci a především s instruktory. Otevřená komunikace vyvádí zapojené jedince z uzavřenosti a posiluje schopnost vyjednat si samostatně záležitosti potřebné v běžném životě.
"Jsme ku pomoci při vyřizování záležitostí, které mohou přispět k posílení vazeb v rodině – například opatření speciální tříkolky, návěsu na kolo pro malé handicapované dítě nebo kola na ruční pohon umožní absolvování společných rodinných cyklovýletů s plnohodnotným zapojením člena rodiny s postižením. Naše sociální služba je zkrátka ze života a chceme, aby byla poskytována v nechráněné podobě a v přirozených kulisách, které život přináší. Pravidelná pohybová činnost ve vodě s sebou nese zlepšení fyzické kondice a v rovině sociální nabízí možnost navazovat přátelství a vztahy. Běžné aktivity mimo zdravotnická zařízení nabízí možnost vyměňovat si zkušenosti z oblasti školní, pracovní nebo různé vychytávky důležité pro zvládnutí lepší sebeobslužnosti," sdělil předseda sdružení.
Vše může podle něj pomoci nasměrovat klienty k aktivnímu a nezávislému způsobu života.
Zásadní je prvek zapojení do běžné volnočasové aktivity, který zejména rodičům s dětmi s vrozeným postižením může pomoci otevřít nový horizont. "Ten dosavadní bývá často rámován hlavně operacemi, rehabilitacemi a specializovanými zdravotnickými zařízeními. Možnost vozit své dítě na plavání, stejně jako třeba jejich sousedi vozí své nepostižené děti na tenis, může dát jejich rodinnému životu silný impulz," uzavřel Nevrkla.

Foto: Plavecká akademie Kontakt bB pomáhá handicapovaným lidem. Nejlepší je prý plavání.

Klíčová slova: