Plavci s tělesným hendikepem trénují ve Strakonicích

17.07.2014 19:25

Plaveckého léta KONTAKTU bB ve Strakonicích se v prvním ze tří týdnů zúčastnilo 52 plavců s tělesným hendikepem. Na souši i ve vodě je doprovázelo 32 dobrovolníků a pracovníků. Osm plaveckých tréninků vyvrcholilo plaveckými závody Strakonice Cup.

Protože si myslíme, že nejlepší výpověď můžou dát jen sami hlavní aktéři pobytu, požádali jsme dvě plavkyně - vozíčkářky, aby se pokusily vystihnout týdenní pobyt na Plaveckém létě ve Strakonicích.

Jitka Burianová se plavání věnuje od roku 2003 nejprve v Praze, nyní v Českých Budějovicích. S KONTAKTEM bB se poprvé potkala v rehabilitačním ústavu v Kladrubech a byla to láska na první pohled. V běžném životě vystudovala VŠ přírodovědného směru, procestovala pár zemí a ve dvou delší dobu pobyla. Zjistila tam, že se u nás nemáme vlastně tak špatně. Kromě bazénu tráví ráda čas venku v přírodě, třeba na kole.

Zuzka Přibilová s KONTAKTEM bB plave od roku 2003, kdy ji v Kladrubech do vody hodil Jan Nevrkla. Když není v bazénu, sedí v pražské kanceláři jedné stavební firmy, tráví čas s kamarády nebo hraje florbal.

 
Jaká je tvoje vzpomínka na první Strakonice?
Jitka: Obrovský pokoj se dvaatřiceti lůžky, kde se tehdy přespávalo.  Tento pokoj prošel rekonstrukcí, místo něj máme tři pokoje pro pět až sedm lidí, a tak tento kolorit hromadného sdílení patří k minulosti. A pak taky sluníčko a doprovodný program někde vzadu na hřišti.
Zuzka: Bylo to, myslím, v roce 2004 a vzpomínám si na dřevěné palandy na pokoji pro 12 lidí. A obrovské horko, chodili jsme se vždycky cestou na obědy chladit na místní zimní stadion.
 
S čím si spojuješ letošní Strakonice?
Jitka: S letoškem si spojuji trochu chladnější počasí v druhé půlce týdne, boj o sprchy, zvláštní zařízení nazvané podvodní kamera GoPro, taneční choreografii na španělské téma, rozcvičku před plaváním a plavání v teplé vodě (a to nepříjemné vylézání z vody na chladný vzduch).

Zuzka: Letos si vybavím, jak plavu znak, koukám do těch obrovských ocelově šedivých mraků a cítím chladný severák vždycky, když vytáhnu ruku z vody. Jak se těším do spacáku, ta únava, která  s sebou vždycky zároveň nese dobrou zábavu.
 
Proč jedeš raději do Strakonic než někam jinam?
Jitka: Těžko popsat pár slovy. Strakonice mají zvláštní atmosféru, ať už je to samotné plavání, tak i lidi kolem, kytara Josefa Duška, závěrečný večírek, závody, stoleček před naším ubytováním - místo, které přímo vybízelo lidi k zastavení a popovídání. Cesta na obědy a zpět, večery a spousta dalších a dalších zážitků. Jinde se to těžko zažije.

Zuzka: Týdny ve Strakonicích jsou prostě jedinečné, ničím nenahraditelné a jen těžko se popisují někomu, kdo je nikdy neprožil. Když si beru dovolenou v práci, říkám, že jedu na plavecké soustředění, ale není to tak úplně pravda. V bazénu sice strávíme spoustu času, ale jen o plavání to zdaleka není. Každý rok, když v neděli parkuju před areálem strakonického bazénu, automaticky vypínám hlavu a zapomínám na všechno, co se děje v Praze. Přestože fyzicky je to týden náročný až dost, je to ten nejlepší relax na světě.   

 
 
Proč by měl jet člověk poprvé do Strakonic?
Jitka: Protože je to něco, na co dlouho nezapomene. Je to intenzivní týden, kdy bude člověk fyzicky unavený, ale přitom ho to všechno pozitivně nabije a potom bude dlouho na všechno vzpomínat. A další rok bude chtít velmi pravděpodobně jet zase.

Zuzka: Protože až z nich bude poprvé odjíždět, bude tušit, že nic podobného dlouho nezažije. Bude unavený, v závislosti na počasí bude pravděpodobně buď překrásně spálený, anebo promrzlý bez jediného suchého ručníku. Zároveň bude odjíždět s pocitem, že je super občas tak trochu překonat sám sebe a třeba se jít koupat ve 12 stupních, protože oběd pak chutná o to líp. A vůbec, alespoň mně pak připadá všechno tak nějak opravdovější.
 
 
KONTAKT bB jedním dechem
·         Unikátní projekt plavání tělesně postižených
·         300 lidí s tělesným postižením zapojených každoročně do programu
·         Plave se ve střediscích Praha, Brno, Karlovy Vary, České Budějovice
·         Díky školicímu programu KONTAKTU bB plavou tělesně postižení i v dalších osmi místech v ČR
·         1000 plavců s tělesným postižením se naučilo plavat díky metodické řadě Kovář-Nevrkla vytvořené zakladateli programu
·         V letech 1995 – 2012 získali plavci vzešlí z programu KONTAKT na Letních paralympijských hrách, mistrovstvích světa a mistrovstvích Evropy 80 medailí
·         Tři zlaté medaile Martina Kováře v Aténách 2004 jsou historicky největším úspěchem českého sportovce na Letních paralympijských hrách
 
Kde se o KONTAKTU bB dozvíte více?
 
Filip Budák
Klíčová slova: