Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Pojďme ještě k jedné populární věci, kterou, kterou vláda prosazuje, a to jsou sKarty, vy jste v Senátu navrhli jejich omezení, co na nich tedy chcete změnit?
Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Tak my jsme dali 2 návrhy a připravujeme třetí návrh, jsme velmi pilní, předně musím říci ...
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Aby ty návrhy procházely, taky kromě toho, že je generujete.
Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Předně musím říci, od samého počátku jsme sKarty odmítali z důvodu, že není dohoda s těmi hlavními předpokládanými uživateli, to znamená, s invalidy, důchodci, lidmi, kteří jsou na sociální dávky do určité míry odkázaný. My jsme předložili návrh zákona, který už je v Poslanecké sněmovně, který prošel Senátem, a ten omezuje sKarty pouze na dávky, který bych stručně nazval, jsou to dávky v hmotné nouzi. Teďko je podán a bude projednáván v listopadu návrh zákona, který úplně ruší sKarty, a k tomu jsme přistoupili poté, co jsme se dozvěděli obsah a detaily smlouvy s Českou spořitelnou, která je velmi a velmi problematická. I pan premiér hovoří o tom, že se musí jednat a myslím si, že jemu ani není jasno, co pan Šiška v zastoupení pana ministra Drábka vlastně podepsal. A za další, máme připravenu, nebo připravujeme, už je to v poslední fázi, ústavní stížnost, čekáme ještě na nové senátory, kteří věřím, že se připojí, například paní doktorka Wagnerová, nová senátorka, také má prakticky shodný názor jako my a podáme ústavní stížnost, ale víme, že Ústavní soud je poměrně zavalen podání, že to rychle neproběhne, proto činíme ty kroky v tom omezení, případně zrušení sKaret.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Jaký je v tomhle postoji ODS, pokud se nepletu, tak to omezení sKaret jste neblokovali, když to řeknu velmi mírně, protože část senátorů byla pro, většina se toho hlasování vůbec neúčastnila.
Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu /ODS/:
Tak já řeknu obecný názor, a to se vůbec netýká jenom sKaret, mimochodem já mám ke kartám obecně takový ne úplně přátelský vztah, ale to podstatné kouzelné slůvko je může, a tam došlo k té chybě. Pokud si někdo může zřídit sKartu, tak je to v pořádku, ale ono se může změnilo v musí, a to je ten hlavní problém, vůbec nejenom sKaret, ale všeho možné v naší legislativě, že se příliš často používá slůvko musí na místo slůvka může. Kdyby totiž to bylo může, tak pro toho, pro koho by ta karta byla výhodná, a ona určitě v některých směrech výhodná je, slouží jako průkaz ZTP, může sloužit jako platební ...
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
A zrovna tělesně postižení jí tedy nechtějí.
Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu /ODS/:
Jasně, a tam je zrovna to, že postižení nechtějí, ale já rozumím tomu, že pro někoho už i z principu to může být obtížné a kdyby tam bylo to kouzelné slůvko může, tak věřím tomu, že by ty karty postupně nabíhaly lidé, pokud by zjistili výhodu, vždycky je to tak, že když zjistíte výhodu toho produktu, tak do něj půjdete, když se vám to z různých důvodů, ať jsou to postižení nebo jiné skupiny nebo z principu, a to si myslím, že premiér jasně řekl, že to je cílem opatření, tyto návrhy jsou sice velmi populární, v Senátu všechny projdou, sněmovna je všechny odmítne, ale nepochybně vláda se bude zabývat tím a premiér řekl jasně, že mu od začátku šlo o to, aby to bylo dobrovolné. To, že potom došlo k podpisu smlouvy, no, pochopitelně pro Českou spořitelnu je to výhodný job. Já, když tady byl k tomu seminář v Senátu, tak jsem položil těžkou otázku, protože banky nám padají, že, a Evropská unie chrání 27 bank, mezi kterými Erste není. Důvod, proč mezi nimi není, že není ani německá, ani francouzská, ale rakouská, takže taková těžká otázka, kdyby náhodou ta banka padla, tak to může být obrovský problém, obrovský problém. Ale to nepředpovídám, abych nebyl katastrofik, ale určitě vláda bude jednat o tom, aby ta karty byly dobrovolné, kdo chce, si jí zřídí.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Takže to tedy špatně udělal pan Šiška nebo pan Drábek nebo obecně za to může TOP 09, protože vy tady jako zástupce nejsilnější vládní strany říkáte, že něco, co vláda ve výsledku prosadila a garantuje špatně.
Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu /ODS/:
Ne, tak ono, ono je to tak, že, protože je vláda koaliční, tak to funguje tak, že zásluhy si vždycky přičítá ten koaliční partner, který za to může, a negace bude vždycky za ODS, protože to je vůdčí síla vlády, ale tam zřejmě si to ODS neohlídala dostatečně, nevěnovala tomu dostatečnou pozornost, spoléhala na to, jen tak mimochodem k panu Drábkovi obecně, představa, že se dá politika dělat jako hospodářství, že se dá radnice řídit manažersky, jako firma, jako byznys, to je prostě představa, která tady stále vládne a já po 23-leté zkušenosti v politice můžu říct, že je to představa lichá a naivní, protože nefunguje, prostě byznys je byznys. A je to mimochodem příčina těch problémů, protože se nám to trošku pomotalo, ten byznys se s tou politikou tak prorostl, že už neví, co je byznys a co je politika. Já nepokrytě, a pan předseda to ví, že pokud v zákoně najdu, že ten zákon se dělá proto, aby měl někdo byznys a ne proto, aby to k něčemu dobrému sloužilo, tak já na to vždycky poukazuji a bohužel těch případů je hodně.
Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Pane kolego, mohu říct, že z části to tak je, na druhou stranu jste také ukázněně zvedal ruce jak za Topolánkův batoh, tak za některé tyto zákony, ale máte pravdu, že jste jedním z největších kritiků do vlastních řad, ale bohužel, když se podívám třeba na ten článek 12.1.7 smlouvy s Českou spořitelnou, kterou myslím si, že má portfólio dobrý, aby tady nevznikla nějaká panika mezi občany, že tam jsou úspory ohrožený, tak ten článek je hrozný, ten článek prostě říká, 98 procent všech dávek, to prostě pan premiér, ale ani vy jste za to neměli zvednout ruku, že jste tu smlouvu neviděli, no, že jí neukázali nám, to už dneska víme proč, ale že jí neukázali vám a že byste si to nevynutili, když jste pro to zvedali ruku, já jsem pro to nehlasoval, já jsem hlasoval, celý klub jsme hlasovali proti, protože jsme tyto obavy měli.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Nicméně i přes Senát, byť to nakonec zamítl, ale i přes Senát prošla, prošel přílepek, který rozšířil vyplácení přes sKarty ještě na podporu v nezaměstnanosti, byl to přílepek, tuším, k zákonu o sociálněprávní ochraně dětí, vy jste ten zákon sice jako Senát zamítli, ale neupozornili jste na to, že tam je nějaký divný přílepek, na který by si měla dát pozor.
Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
My jsme tam ten přílepek nedali.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Jasně a neprotestovali jste proti tomu.
Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
To je pravda, my jsme to zamítli, to je právě to ...
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Zamítli jste ten zákon jako celek, ale argumentovali jste pouze proti té části ...
Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Ne, my jsme hlasovali proti, my jsme argumentovali proti celému zákonu, pravda, je, že jsem slyšel ve sněmovně, že ten přílepek ani nevěděl, že tam ve sněmovně schválili, to jsem slyšel, ale my jsme ten zákon jako celek zamítli, prosím, to je i ten důvod, proč při té první diskusi tady začátkem nepodpoříme nějakou dílčí změnu z toho balíku, který teďko přišel do, do Senátu, protože za čas se zapomene a řekne se, vždyť vy jste to vlastně vrátili s pozměňovacím návrhem jenom. Bohužel tady se neudělá jasný, řeknu, i gesto, že to je plošně zamítnutý, takže se nám to potom nasype do bot, i když to není pravda. Ano, my jsme to zamítli jako celek. Takže, prosím vás, ten přílepek absolutně nám nepřičítejte, protože my jsme ho zamítli.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Pane Štěchu, já vám ho nepřičítám, jenom říkám, že v argumentech, se kterými zástupce v Senátu obhajoval to zamítnutí, nezaznělo ani slovo o tom, že tam je nějaký hodně divný přílepek.
Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Pan kolega Kubera ví, že předkládací správu, kterou dělá ten senátor, který vrací, který je pověřen Senátem, že má vrátit návrh zákona a odůvodnit, tak musí být stručná a ukazuje na ten hlavní argument, to znamená, proč celé zamítnutí. My jsme neměli důvod pitvat ten zákon a odůvodňovat /nesrozumitelné/, protože jsme ho nevraceli s pozměňovacími návrhy. To není chyba toho zpravodaje. To prostě žádný zpravodaj nedělá. Když se to vrací celý, řeknou se pouze ty nejvážnější důvody. To by nás ve sněmovně za chvilku ani nechtěli, nechtěli vyslechnout, protože by chtěli, aby ten čas se maximálně omezil.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Chápu to dobře, že si tedy Senát myje ruce nad tím, že i jeho zásluhou nakonec platí zákon, který rozšiřuje používání sKarty na nezaměstnané.
Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu /ODS/:
Tak my vždycky, to je ..., takové nejoblíbenější české slovo je - kdo za to může. V České republice policie může za to, že se lidé zabíjejí na silnicích, protože je nekontroluje. Ministerstvo financí může za to, že zmetkové lijí metylalkohol do lahví a prodávají ho. Ono to tak jednoduché není. Já tady musím s panem ...
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Vy říkáte, že zákonodárci můžou za to, jaké jsou zákony tedy.
Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu /ODS/:
No, to je pravda, ale pan předseda má v tomto případě pravdu. Když Senát ten zákon zamítne, tak on se nepodílel na tom, tam už měl někdo ve sněmovně upozornit, jenomže když sledujete hlasování ve sněmovně, my máme velmi ztíženou situaci, my nedostáváme ani důvodnou zprávu, dostáváme ten zákon už v podobě pro nás čisté, už se nemůžeme, musíme si hledat na Internetu, abychom našli, a to já taky dělám, ale když tam máte, že se hlasuje o B5 a nemáte B5, tak vůbec netušíte, co v tom je, je to neuvěřitelně pracné, mimochodem Senát kdysi přijal usnesení o tom, že například tu evropských, evropských implementacích bude uvedeno proloženě, co je skutečná implementace, a co je práce českých byrokratů, co si k těm zákonům přidávají, to dnes se tak nestalo.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
Taková byla nedělní Partie s Jaroslavem Kuberou. Na shledanou.
Jaroslav KUBERA, předseda senátorského klubu /ODS/:
Na shledanou.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
A Milanem Štěchem. Na shledanou.
Milan ŠTĚCH, předseda Senátu /ČSSD/:
Děkuju, na shledanou.
Jan PUNČOCHÁŘ, moderátor:
A já se na vás těším opět příští neděli v 11 hodin tady na Prima Family.