Podporované zaměstnávání pomáhá, ale v legislativě neexistuje

22.03.2014 20:15

Jeho cílem bylo identifikovat nejpalčivější problém v zaměstnávání osob se zdravotním postižením v oblasti legislativy a navrhnout možná řešení.  Problém, na kterém se shodlo nejvíce účastníků, je zarážející, i když ne překvapivý. Ačkoli úspěšně podpořený klient podporovaného zaměstnávání šetří náklady státu (nepobírá podporu v nezaměstnanosti, sociální dávky atd.), není tato služba v české legislativě nijak ukotvena.
Téma zaměstnávání lidí s jakýmkoli znevýhodněním je velmi aktuální. Nezaměstnaností se zabývá Evropský parlament a Rada EU. Mezinárodní organizace Autism-Europe vyhlásila pro letošní Mezinárodní den porozumění autismu, který již 6 let připomíná 2. dubna, téma Autismus a práce. Také filmový festival Člověka v tísni - Jeden svět -  zvolil pro letošní kampaň klíčové téma práce.   

Nejen lidé s poruchou autistického spektra (PAS) mají problémy s hledáním práce a uplatněním na pracovním trhu.  Podobné problémy řeší osoby se zdravotním znevýhodněním jakéhokoli typu. Setkání se proto zúčastnili nejen samotní lidé s PAS a jejich rodiče, ale také zástupci veřejné správy a řady neziskových organizací, které poskytují služby podporovaného zaměstnávání.

Setkání probíhalo spíše neformálně. Nejednalo se o konferenci, ale o otevřenou diskuzi a dvoudenní práci nad společným úkolem. Po úvodních prezentacích zkušeností a legislativy z Lotyšska a Slovenska se přistoupilo k nejdůležitějšímu: identifikaci největších problémů z pohledu účastníků. Zatímco názory zástupců z neziskových organizací cílily přímo k legislativě, lidé s PAS často upozorňovali i na nízkou osvětu problematiky u zaměstnavatelů a někdy i na ne zcela funkční služby úřadů práce. Nakonec se většinu jmenovaných problémů z oblasti legislativy podařilo zařadit do dvou bodů:

·         Chybí zákonem upravená oblast podporovaného zaměstnávání jakožto účinného nástroje pro získání zaměstnání pro osoby se znevýhodněním. 
·         V ČR není právně zakotvený tranzitní program, který umožní plynulejší přechod znevýhodněných mladých lidí ze vzdělávacích zařízení do pracovního procesu.   

V České republice nabízí podporované zaměstnávání obvykle nestátní neziskové organizace jako službu sociální rehabilitace za finanční podpory Evropského sociálního fondu a rozpočtu ČR. Podporované zaměstnávání představuje komplex služeb sestavený na míru osobě se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním, která hledá a chce si udržet placené zaměstnání v běžném pracovním prostředí.  Pracovní konzultant pomáhá klientovi ujasnit si představu o vhodném pracovním uplatnění, učí jej, kde hledat vhodné pracovní nabídky, jakým způsobem oslovit zaměstnavatele a může jej i doprovázet na pracovní pohovory. Po nástupu do zaměstnání se klientovi poskytuje na dobu nezbytně nutnou i pracovní asistence. Pracovní asistent dochází s klientem do práce, kde jej učí samostatně zvládnout zadanou práci. Bez zapracování podporovaného zaměstnávání do zákona o zaměstnanosti se jedná o státem neposkytovanou službu. Lidé se zdravotním postižením nebo jiným znevýhodněním, kteří službu potřebují, jsou tak odkázáni na ochotu a finance neziskových organizací.  Tyto služby ale nejsou dostupné všude.

Tranzitní program je sociální služba, která usnadňuje žákům se speciálními potřebami přechod ze školy do zaměstnání. Zároveň tím pomáhá různě handicapovaným jedincům žít plnohodnotný život, jehož je pracovní uplatnění nezbytnou součástí. Na zapracování tranzitního programu do legislativního rámce už vznikla pracovní skupina, vedená společností Rytmus - Od klienta k občanovi, o.p.s.
Dalším hodně diskutovaným tématem byly lékařské posudky pro osoby se III. stupněm invalidity, které obsahují diskutabilní a dle nás diskriminující větu, zda člověk je či není schopen pracovat za mimořádných podmínek.
Nicméně cílem setkání nebylo pouze problémy identifikovat, ale také navrhnout jejich řešení. Organizátor kulatého stolu, APLA Praha, bude náměty, na kterých se shodla většina zúčastněných, dále zpracovávat a analyzovat. Také osloví státní instituce i nestátní neziskové organizace s cílem získat více přesnějších informací, které poslouží jako podklady pro formulování konkrétních změn v právních předpisech.
Setkání bylo uspořádáno v rámci projektu „Společně to dokážeme“. Jedním z výstupů projektu je předložení návrhu změny legislativy v oblasti služeb podporovaného zaměstnávání lidí s PAS. Projekt je podpořený z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
 
Denisa Brůhová
Klíčová slova: