Podzimní Agora 2018: s novinkami v oblasti ICT pro zrakově postižené se přišlo seznámit přes 150 zájemců

O víkendu 3. a 4. listopadu 2018 proběhl ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity už osmý běh workshopů o informačních a komunikačních technologiích pro uživatele s těžkým postižením zraku – podzimní Agora 2018. Agora je unikátní akce s mezinárodní účastí, přitahující svým zaměřením a vysokou odbornou i organizační úrovní účastníky ze všech koutů České republiky a Slovenska.

K oblíbeným a prakticky zaměřeným workshopům, zaměřených na práci v malých skupinkách, přibyla plenární část, v níž se účastníci měli možnost formou krátkých, frontálně vedených prezentací, seznámit s aktuálními novinkami v oboru. Nově jsme poskytli i prostor vystavovatelům, aby se hlavně zájemci, kteří už se nedostali na workshopy, měli možnost si představované novinky detailněji vyzkoušet.

67 zaregistrovaných zájemců na workshopy, více než 150 účastníků celkem, 5 vystavovatelů, 10 témat v plenární sekci, 46 workshopů. To jsou jen některá z čísel z podzimní Agory 2018. To, co nevystihnou, je skvělá atmosféra a nadšení všech, kteří se zúčastnili v pořadí už osmého běhu workshopů o ICT pro uživatele s těžkým postižením zraku.

Především díky štědré finanční podpoře společnosti Deloitte a Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška jsme mohli zájemcům nabídnout účast za nulový účastnický poplatek, pokrýt všechny nezbytné režijní náklady, opět uspořádat velmi žádanou dvoudenní variantu a do programu zařadit i novinky v podobě plenární sekce a výstavy. Děkujeme.

Michal Jungmann v příspěvku WinMenu 2.0 a další novinky z GALOPu představil novou verzi pogramu WinMenu, umožňující vyhledávat a stahovat knihy ze všech online knihoven pro zrakově postižené, které podporuje aplikace Beletrik. Další představenou novinkou byly braillské displeje Focus Blue 5. generace, které obsahují interní textový editor Scratchpad pro zápis jednoduchých poznámek i bez připojeného počítače či mobilu. V nabídce GALOPu nyní najdeme i kameru OrCam MyEye 2 a ozvučený tlačítkový mobil BlindShell Classic.

Milan Pešák z VDN Spektra představil program Knihomol – jednoduchý nástroj pro čtenáře digitálních a zvukových knih. V poslední době došlo v aplikaci k několika inovacím – Knihomol nabízí nový audio přehrávač s možností nastavit rychlost přehrávání při zachované výšce hlasu, prostředí pro usnadnění čtení slabozrakým uživatelům a novinky v sekci časopisů.

Technologie související se zachycením a zhotovením třírozměrných objektů nás dovedly k mnoha zajímavým projektům pro zrakově hendikepované (hvězdářská setkávání – Nesmír, využití ve vzdělávání, busty…), které jsou pouhým malým předvojem projektů dalších. Kam jsme až došli s 3D? A kam kráčíme s 3D?

Příspěvek s názvem 3D vesmír (celý svět) přednesl Petr Dušek, který v něm zrekapituloval své dosavadní aktivity a nastínil plány do budoucna. S obsahem Petrova příspěvku se můžete seznámit v článku 3D tisk: Kam jsme až došli? Kam kráčíme? na portálu Pélion.

Funkce Vystupuj aplikace CG Transit usnadňuje cestování všemi prostředky hromadné dopravní prostředky – nejvíce asi pomůže v meziměstské autobusové dopravě. Upozorní uživatele na to, jak daleko cíl, která je následující zastávka a kdy je čas vystoupit. V příspěvku Vystupuj! Cestování bez stresu, že nevystoupíte včas s ní účastníky seznámili Zdeněk Bajtl a Marek Salaba.

Druhým zahraničním řečníkem byl Jaume Cunill ze španělské firmy Tech4Freedom. Jaume v příspěvku Take control of your life, using technology to focus on your goals and dreams představil produkty The Box a UFO a hovořil také o humanizaci technologií – o tom, že asistivní technologie jsou nástroje, které nám umožňují dosahovat toho, co v životě dosahovat potřebujeme, naše cíle, naše sny. O tom, že technologie se musí adaptovat na potřeby uživatelů – ne naopak.

Další příspěvek byl věnován jedné z horkých novinek Agory – chytré kameře Orcam MyEye 2. V příspěvku s názvem Představení Orcam MyEye 2.0 s ním účastníky plenární sekce seznámili Jakub Kachel a Hana Petrová ze společnosti Sagitta.

Karel Giebisch ze společnosti GiebHelp Servis přednesl příspěvek Rivo 2.0: bezpečné a efektivní ovládání iPhonu tlačítky, ne dotykem Karel v něm představil novou generaci bezdrátové numerické klávesnice Rivo 2, určené uživatelům iPhonu s VoiceOverem. Protože obsahuje reproduktor a mikrofon, lze ji použít i k poslechu hlasového výstupu VoiceOveru či telefonování. Klávesnice také nabízí vibrační odezvu při zapínání, párování a řadu dalších funkcí.

Cash Reader je nová aplikace pro rychlou identifikaci bankovek pomocí mobilu. Stačí namířit mobilem na bankovku a aplikace okamžitě vysloví nahlas její hodnotu. Důraz je kladen na snadné používání, maximální přístupnost i praktické doplňkové funkce. Pomocí Cash Reader lze rozpoznat většinu evropských bankovek a další neustále přidáváme. V příspěvku Mobilní aplikace Cash Reader ji představil Tomáš Jelínek.

Česká firma Matapo, s.r.o, pracuje na vývoji telefonu pro zrakově postižené již od roku 2014. V příspěvku Představení telefonů BlindShell byly Janem Hadáčkem krátce představeny obě aktuální modelové řady BlindShellu: staronový BlindShell 2 Baroque i zbrusu nový BlindShell Classic s tlačítky, se kterým se účastníci Agory mohli seznámit jak prostřednictvím workshopů, tak i na stánku několika vystavovatelů.

Výstava

Ve výstavní části si mohli zájemci prohlédnout expozice společností GALOP, s.r.o., Gieb Help Servis, s.r.o., Spektra, v.d.n., Petra Duška a Tomáše Jelínka. K vidění a vyzkoušení byly všechny horké novinky – braillské displeje Focus Blue 5. generace, tlačítkový mobilní telefon BlindShell Classic, klávesnice Rivo2, 3D modely nejen vesmírných těles a jevů, mobilní braillský displej BraillePen 14 či aplikace Cash Reader.

Workshopy

Zájemci si mohli vybrat z dvaceti nabízených témat a v průběhu Agory se přihlásit až na 5 workshopů. Během víkendu proběhlo 46 workshopů, na nichž se prostřídalo bezmála sedm desítek zájemců o tuto tématiku. Jejich přehled a další podrobnosti o pdzimní Agoře jsou na stránkách Poslepu.cz.

Radek Pavlíček

Klíčová slova: