Pohárek letos patřil paralympikům

04.02.2014 17:31

Nejhodnotnější výkony jedenáctého ročníku plaveckých závodů předvedli Lišková a Petráček.

SOKOLOV (pmk) Kateřina Lišková, Vojtěch Franěk, Petr Andrýsek a Tomáš Scharf jako čeští paralympici ze Sydney a Atén, proti nim Arnošt Petráček nebo slovenský reprezentant Viktor Kemény z Londýna 2012 a už nastupující generace pro příští hry v Riu v roce 2016. Zajímavé měření sil plavecké elity představil Pohárek 2013, jehož jedenáctý ročník hostil bazén v Sokolově. "Kvalitně zorganizovaný závod, jedinečné sportovní výkony a nepopsatelná atmosféra," popsal závody Jan Nevrkla, šéftrenér a předseda Kontaktu bB

"Kvalitní přípravu plavců dokládá nespočet osobních rekordů," říká Štěpánka Řehořková, předsedkyně karlovarského SK Kontakt a vedoucí střediska Kontaktu bB. Výkony závodníků se mezi sebou nepoměřují čistě podle času, ale přepočítávají se podle koeficientu daného klasifikační třídou postižení, od jedničky do desítky. "Čím nižší třída, tím je postižení rozsáhlejší," vysvětluje Řehořková.
Vyhlašování nejlepších proběhlo v karlovarském Lázeňském hotelu Thermal ve čtyřech kategoriích, hlavní soutěží byl dvojboj, kde vítěze určuje součet dvou nejlepších bodových výkonů za zaplavané disciplíny. Nejvíc bodů si v Sokolově letos vylovili Arnošt Petráček z oddílu Plavání České Budějovice v disciplíně 50 metrů znak ziskem 1055 bodů a mezi ženami Kateřina Lišková z SK Kontaktu Praha ve stejné disciplíně ziskem 1156 bodů. Oběma také patřilo celkové prvenství v dvojboji dospělých. Třetí místo obsadil domácí plavec Milan Man.
Tradičně mezi nejdramatičtější boje ovšem znovu patřily štafety, které letos opanoval tým SK Kontakt Brno. S trochou štěstí. Dlouholetý plavec a dvojnásobný paralympijský reprezentant Tomáš Scharf ze sportovního klubu Kontakt Praha udělal totiž v polohové štafetě drobnou, ale zásadní chybu a ta neunikla rozhodčím pod vedením Ondřeje Kočovského. Štafeta Pražanů tak byla diskvalifikovaná.
Pražský tým přišel diskvalifikací o 1000 bodů, což je stálo prvenství také v celkovém hodnocení družstev. Nakonec skončili na třetí příčce, za velkým překvapením jedenáctého ročníku - vítězného Brna, které o necelých 200 bodů vyhrálo před domácím SK Kontakt Karlovy Vary.
Juniorská kategorie byla velmi nabitá, startoval zde totiž Viktor Kemény a slovenský reprezentant také zvítězil. Druhé a třetí místo patřilo plavkyním z SK Kontaktu Brno - druhé místo pro Dominiku Míčkovou a třetí místo pro Michaelu Philippi.
Kategorie žactva popřála štěstí domácím - před Agátou Koupilovou z brněnského klubu a Tadeášem Strašíkem z SK Kontaktu Praha obsadila první místo karlovarská Nicole Habermannová.
Nejmenší zastoupení a zároveň nejmladší měla v Sokolově kategorie nejmladšího žactva. Jediným startujícím byl Slovák Alex Hrušovský, nejmladšího účastníka vyslal na západ Čech plavecký klub Nové Zámky.

---

FAKTA KONTAKT bB jedním dechem

Do unikátního projektu plavání tělesně postižených se každý rok pravidelně zapojují více než tři stovky závodníků. V současné době se pravidelně plave ve střediscích Praha, Brno, Karlovy Vary, České Budějovice a díky školicímu programu KONTAKTU bB plavou tělesně postižení už také v dalších osmi místech napříč celou Českou republikou. Na tisíc plavců s tělesným postižením se naučilo plavat díky metodické řadě Kovář-Nevrkla vytvořené zakladateli programu. V letech 1995 až 2012 získali plavci vzešlí z programu KONTAKT na Letních paralympijských hrách, mistrovstvích světa a mistrovstvích Evropy osmdesát medailí. Tři zlaté medaile Martina Kováře v Aténách v roce 2004 jsou historicky největším úspěchem českého sportovce na Letních paralympijských hrách.