Pojišťovny odmítají platit robotické zákroky

07.02.2014 10:21

Tomáš HAUPTVOGEL, moderátor:
Vážný problém řeší urologická pracoviště, která investovala desítky milionů korun do moderních robotických operačních systémů. Pojišťovny totiž po zásahu ministerstva nechtějí velkou část robotických zákroků platit. Ty jsou přitom podle lékařů pro pacienty daleko lepší, méně rizikové a stejně drahé jako laparoskopické operace.

Tomáš PETRŽELA, redaktor:
Panu Soukupovi je 72. Minulý pátek mu lékaři s pomocí robota během velmi náročné operace odstranili rakovinou zasaženou prostatu. Po pouhých 6 dnech jde domů a už teď se prý těší, jak si za měsíc zalyžuje.

Jiří SOUKUP, pacient:
Na pooperačním jednu noc, pak jsem byl tady a za chvíli pro mě přijede syn a jedeme domů. Klobouk dolů před doktory tady vůbec.

Tomáš PETRŽELA, redaktor:
Pokud by ho přitom lékaři operovali klasicky, byl by ještě dnes na přístrojích a upoutaný na lůžko.

osoba:
Ta rehabilitace tam je o 2 až 3 měsíce, je všechno odloženo, prodlouženo.

Tomáš PETRŽELA, redaktor:
S robotem se snižuje i čas operace, a to až na polovinu. Chirurg při ní pohodlně a s vysokou přesností ovládá miniaturní nástroje robota na dálku.

osoba:
A teďka stříháme ten nádor. To jsou ty robotické /nesrozumitelné/ a vidíte tady, jak oni jsou ohebný, jo.

Tomáš PETRŽELA, redaktor:
Jenomže před 2 lety rozeslal tehdejší ministr zdravotnictví Heger všem zdravotním pojišťovnám dopis, kde se píše, že velká část zákroků pomocí robota je zbytečně nákladná a jde jen o nezodpovědné plýtvání penězi. V ten moment je téměř všechny pojišťovny přestaly platit. Zařízení jako vystřižené z vědecko-fantastického filmu tak často i 2 dny v týdnu zbytečně zahálí. Lékaři proti názoru ministerstva protestují a věří, že jeho nové vedení bude vstřícnější. Podle nich je robotický zákrok přibližně stejně drahý jako laparoskopický, přitom nesrovnatelně šetrnější a bezpečnější.

osoba:
Doba, kdy je nutno přerušit přítok krve do ledviny, je u robotické operace o polovinu kratší než při operaci laparoskopické. To má význam pro další funkčnost ledviny.

Jan ŠTOLL, mluvčí ministerstva zdravotnictví:
V tuto chvíli probíhají stále jednání a jeho výsledek nechceme v tuto chvíli předjímat.

Tomáš PETRŽELA, redaktor:
Mezitím ubíhá čas. Nevyužitým přístrojům za stovky milionů korun se krátí životnost a lékaři jsou stále častěji nuceni operovat pacienty laparoskopicky nebo v horším případě bolestivým klasickým způsobem. Tomáš Petržela, Prima FTV.

Klíčová slova: