Havlíčkobrodsko – Katastrofální dopad má vysoká nezaměstnanost na takzvané rizikové skupiny, což jsou uchazeči se sníženou pracovní schopností, nezaměstnaní starší padesáti let, ženy s malými dětmi, či osoby jiným způsobem znevýhodněné, například ti, kteří přišli z výkonu trestu.
"Postavení těchto uchazečů senatrhuprácezhoršujevždy, když začíná stoupat nezaměstnanost," zhodnotil ředitel úřadu práce. To potvrdila i Jiřina Kocmanová ze Svazu neslyšících a nedoslýchavých v Havlíčkově Brodě.
"V době, kdy není práce pro zdravé lidi, se práce pro člověka s postižením hledá velice těžko. U sluchově postižených se navíc zaměstnavatelé někdy doslova bojí takového člověka vzít do práce. Obávají se, že s ním nebudou moci dobře komunikovat, že by mohlo na pracovišti dojít k úrazu," popsala situaci Jiřina Kocmanová s tím, že by sluchově postiženým měl pomoci evropský projekt, v jehož rámci by handicapovaní prošli rekvalifikací a pak by mohli nastoupit u některého zaměstnavatele takzvaně na zkoušku na finančně dotované pracovní místo.
Stejně špatně jsou na tom i zaměstnanci starší padesáti let. "Lidé nad 50 let patří na pracovním trhu v České republice ke skupinám s největší nezaměstnaností. Ta u lidí v předdůchodovém věku dlouhodobě překračuje hranici 50 %. Proti diskriminaci starších zaměstnanců bojuje Rada seniorů ČR. Lidénad50 let patří v České republice opravdu ke znevýhodněným skupinám na trhu práce. Mnohé firmy se jich zbavují kvůli údajnému poklesu jejich výkonnosti a nemají vůli najít pro ně odpovídající pracovní náplň," uvedla Ilona Štorová z Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR. Pomoci nezaměstnaným uchazečům se snaží také úřad práce v Havlíčkově Brodě systémem aktivní politiky zaměstnanosti, což podle ředitele Kouřila obnáší rekvalifikační kurzy, dotovaná pracovní místa, různé specifické projekty zaměřené na určité skupiny uchazečů.
Odborníci: tak zle ještě nebylo
"Těmito programy projdou desítky nezaměstnaných. Programy jsou zaměřené především na vyrovnávání šancí uchazečů například z rizikových skupin na trhu práce,ale na skutečně výrazné snížení nezaměstnanosti nemají vliv," konstatoval ředitel Kouřil.
Nicméně sdělil aspoň jednu pozitivní informaci. Žádné masové propouštění, jako byl krach skláren ve Světlé nad Sázavou, se nechystá.
Kdyby se nová forma výpočtu nezaměstnanosti přepočetla na starý, pak by míra nezaměstnanosti vystoupala podle analytika Patria Finance Davida Marka na rekordních10,1procenta."Početosob v evidenci úřadů práce nebyl nikdy v novodobé historii české ekonomiky vyšší," upozorňuje Marek.
Podle ředitele havlíčkobrodského úřadu práce Martina Kouřila je nejhorší situace hlavně ve stavebnictví, zemědělství a dalších příbuzných odvětvích. Zaměstnavatelé šetří, propouštějí pracovní síly, nové zaměstnance nepřijímají. Vývoj na trhu práce odpovídá skutečnosti, že Česko, stejně jako ostatní země Evropské unie jsou v ekonomické krizi. Poněkud snížit varovnou křivku nezaměstnanostibymohlysezónní prácea zahájení aktivit ve stavebnictví nebo zemědělství. "Ty ale začínají až na jaře v březnu nebo dubnu. Teď máme únor," podotkl ředitel havlíčkobrodského úřadu práce.