Postižení proti »drábkovinám«

04.02.2014 17:31

Až 120 tisícům zdravotně postižených hrozí v důsledku Drábkovy sociální »reformy« ztráta průkazu ZTP a ZTP/P. Přišli by tím o pro ně životně důležité výhody.  

Po semináři ve sněmovně to včera před novináři řekla Zdena Cupková ze Sdružení zdravotně postižených, sama s amputovanou končetinou. Tvrdí, že pro těžce zdravotně postižené to znamená katastrofu. »Nejenže bychom přišli o bezplatnou MHD, ale také o parkovací místo před domem a nemohli bychom parkovat na vyhrazených místech  
pro invalidy, třeba před obchodními domy. Těch 120 tisíc lidí průkazky nutně potřebuje,
« uvedla.
Rozhodnutí o tom, že nemá na průkaz nárok, prý už obdržela Michaela Kotěšovská, která od narození trpí mozkovou obrnou a má postižené obě nohy. »Byla jsem posouzena jako člověk, který nepotřebuje žádný průkaz,« uvedla. V souvislosti s postižením prý nežádala stát nikdy o žádné příspěvky, nyní však přišla o právo sednout si v prostředcích hromadné dopravy nebo mít vyhrazené parkovací místo. »Těžký nákup pro mě už dnes nepřichází v úvahu,« řekla.
Ve sněmovně leží novela Věcí veřejných, která navrhuje vrátit stav do doby před reformou. Předsedkyně poslanců VV Kateřina Klasnová novinářům řekla, že změny na semináři přislíbili i zástupci MPSV. Průkazka zdravotně postižených by prý nebyla vázána na příspěvek na péči a na zákon o zdravotních službách a přehodnotil by se přístup, že o příspěvek na automobil nemohou žádat lidé, kteří mají nohu amputovanou nad kolenem.
(Pokračování na str. 2) Postižení proti...

(Dokončení ze str. 1) »Paní Klasnová s námi novelu konzultovala, v zásadě ji podporujeme. Některé věci je třeba upravit, ale to lze udělat v druhém čtení. Uděláme vše pro to, aby se situace změnila a zlepšila. Po sociální reformě, po všech přijatých novelách a vyhláškách, jsou na tom lidé se zdravotním postižením velmi špatně,« zdůraznila na semináři poslankyně Marta Semelová (KSČM). Zástupci KSČM v sociálním výboru a při jednání sněmovny opakovaně kritizovali IT systémy chystané MPSV, kam jdou peníze místo toho, aby šly tam, kde je jich třeba nejvíc. »Rozbil se fungující systém, který bylo možné vylepšovat, a přišel chaos. Dochází k privatizaci veřejných služeb a odtoku peněz ze státního rozpočtu do soukromých firem,« dodala. Opakovaně zaznělo, že tzv. sociální reforma rozvrátila stav, který platil a docela fungoval do počátku roku 2012.

Klíčová slova: