Postižení uspěli na veslařských trenažérech

04.02.2014 17:15

České Budějovice – V sobotu proběhlo v Olomouci XX. Mezinárodní mistrovství ČR 2013 v jízdě na veslařském trenažéru na 1 km, kterého se zúčastnilo rovněž 12 handicapovaných veslařů z 1. Centra zdravotně postižených JČ z Českých Budějovic.

Handicapovaní absolvují oproti svým nepostiženým kolegům jeden kilometr dlouhou trať. Nejlepší čas zajel šestnáctiletý intelektuálně postižený Martin Pich časem 03:27,4 a současně vytvořil český rekord. Třetí za ním skončil Adam Šohájek časem 03:52,9. V kategorii tělesně postižených chodících zvítězil Martin Kukla v čase 03:38,8. Mezi zrakově postiženými se Michal Rokůsek umístil na druhém místě časem 03:31,3, na třetím Josef Camfrla v čase 03:46,6 a čtvrtou příčku obsadil dorostenec Radek Klabouch časem 05:45,6.
Naďa Tvarohová v kategorii tělesně postižených chodící zajela danou délku tratě za 04:29,6. Další tři zrakově postižené veslařky absolvovaly závod – na 1.místě Lucie Hovorková 05:20,4, na 2.místě Monika Stifterová 05:56,2 a na 3.místě žákyně Zuzana Korčáková 06:23,8.
V kategorii A, což jsou veslaři používající pouze horní končetiny a speciální veslařskou sedačku, startovali žáci Ivan Nestával – 1.místo 07:26,7 a Matěj Havel – 2.místo 07:42,8. V Olomouci rovněž proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků za proběhlá čtyři kola Poháru ČR 2012­2013 (Přerov, Praha, Piešťany a Děčín). V kategorii intelektuálně postižených zvítězil Martin Pich, v kategorii tělesně postižených chodících Martin Kukla, v kategorii zrakově postižených Michal Rokůsek a mezi vozíčkáři Jakub Novák a Ivan Nestával (všichni jmenovaní sportovci jsou z 1. CZP JČ).
Veslařský trenažer si získal velkou popularitu po celém světě a je jedním z nejvyužívanějších vybavení fitcenter. "I v našem oddíle je tento druh silově­vytrvalostního sportu nesmírně populární, protože při tréninku na trenažéru je zapojena široká škála svalových partií. Zároveň je to ideální aerobní trénink," pochvaluje si přístroj trenér 1. Centra zdravotně postižených Jiří Smékal.

Foto: VESLOVALI. zleva při soutěži – I. Nestával (1. CZP JČ), L. Albová (VK Ústí n. Labem), M. Pich (1. CZP JČ), A. Šohájek (1. CZP JČ), P. Benácký, M. Malý a St. Šuryček (všichni z VK Ústí n. Labem)