Úřad práce nestíhá vyřizovat žádosti zdravotně postižených, ti proto čekají na peníze celé měsíce. Někteří tak zůstávají bez prostředků. Ombudsman to kritizuje a přičítá to sociální reformě.
Úřad práce nestíhá vyřizovat žádosti zdravotně postižených, ti proto čekají na peníze celé měsíce. Někteří tak zůstávají bez prostředků. Ombudsman to kritizuje a přičítá to sociální reformě.
Michaela Moravcová ze Sokolovska má smůlu. Její dcera onemocněla a potřebuje dlouhodobé ošetřování. V lednu proto podala na úřadu práce žádost o příspěvek na péči, který by jí umožnil zůstat doma a o dceru se starat. Teprve po sedmi měsících ji kontaktovali zaměstnanci úřadu, aby její žádost přešetřili. Na vyřízení přitom mají ze zákona maximálně devadesát dnů. Moravcová zatím od úřadu práce pobírá dávky, které jí dorovnávají příjmy do životního minima. Příspěvek na péči by jí tyto příjmy zvýšil tak, aby z nich mohla její rodina důstojněji žít. "Práci si hledat nemůžu, protože se musím starat o dceru," řekla Moravcová.
Odůvodnění úřadu práce, proč se vyřízení žádosti protáhlo, je značně svérázné. "Kontaktní pracoviště Karlovy Vary se v první polovině roku stěhovalo a tento spis byl mezi všemi, které se stěhovaly a byly zabalené v krabicích," uvedl jeho mluvčí Jiří Reichl. Navíc podle něj v té době byla velká nemocnost mezi pracovníky úřadu. "Nutno podotknout, že rodina o peníze nepřijde, příspěvek na péči je přiznávaný ke dni podání žádosti a bude tedy vyplacen od ledna," dodal.
Podobných případů jako u paní Moravcové je však daleko více. Podle Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) jich mohou být i tisíce. Kromě žadatelů o příspěvek na péči jsou mezi nimi i handicapovaní žádající o průkazky ZTP či příspěvek na mobilitu. "Podle naší statistiky vyřízení jejich žádostí trvá od půl roku do devíti měsíců," říká předseda NRZP Václav Krása. NRZP podle něj eviduje několik případů, kdy lidé požádali o příspěvek na péči o přestárlé rodiče, a než to úředníci vyřídili, tak rodiče zemřeli. "Jejich opatrovníci mají nyní dluh na zdravotním pojištění, nezapočítávala se jim doba péče do důchodového pojištění a jsou úplně bez prostředků, protože opustili zaměstnání," řekl Krása.
Mnozí z nich se proto obracejí na kancelář ombudsmana Pavla Varvařovského. Stížností zatím není mnoho, ale jenom proto, že lidé žádající o příspěvek na péči prý jsou obvykle velice slušní a trpěliví, takže čekají. "Ti, kdo si ombudsmanovi stěžují, představují jen špičku ledovce," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí úřadu Iva Hrazdílková.
Důvodem nepříznivého stavu je podle ombudsmana sociální reforma, v jejímž rámci přešla část kompetencí z obecních a městských úřadů na úřad práce. "Na jednoho pracovníka připadá třeba i osm set klientů," varoval již v květnu Varvařovský. Průtahy při přiznání například příspěvku na péči dostávají zdravotně postižené do tíživé situace, protože nemají z čeho hradit sociální služby, které kvůli svému stavu nutně potřebují, konstatoval Varvařovský a doporučil postiženým lidem, aby žádali po úřadech odškodnění za průtahy v řízení.
Podle úřadu práce je průměrná délka, po kterou trvá vyřízení jedné žádosti, 105 dnů. Ke zpožděním podle něj docházelo začátkem roku, kdy úřad přebíral agendu od obcí. Proto byly lhůty přechodným ustanovením k zákonu prodloužené o 30 dnů. "V současnosti již k těmto výrazným skluzům nedochází," konstatoval Reichl. Průtahy prý podle něj nemusejí vždy znamenat, že nejsou dodržovány zákonné lhůty. Často se totiž jedná o řízení přerušená, kdy důvodem je obtížná komunikace s některými posuzovanými osobami či problémy při zjišťování jejich zdravotního stavu.
URL| http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/postizeni-zadaji-pracak-o-penize-ten-...