Postižený Jakub bude žalovat ministerstvo. Přišel o příspěvky

04.02.2014 17:39

 Jakub Vevera je slepý a pohybuje se jen s obtížemi. Sám se ani nevykoupe či neuvaří. Teď navíc přišel o osm tisíc korun měsíčně. 

Správní žalobu na ministerstvo práce a sociálních věcí podá třiatřicetiletý Jakub Vevera z Brodku u Prostějova. Tvrdí, že neoprávněně přišel o tisíce korun na příspěvku o péči. Vevera je slepý, pohybuje se s obtížemi. Má narušenou i jemnou motoriku.  
"Prodělal jsem dětskou obrnu, sám se nevykoupu ani neoholím, natož abych si uvařil. Přesto posudkový lékař míní, že jsem se svým stavem srozuměn a dokážu se o sebe ve zmíněných záležitostech postarat," uvedl Vevera.
Popsal, že mu posudková komise namísto dosavadního čtvrtého stupně handicapu vyměřila ten druhý, nižší. "Měsíčně jsem takto přišel o osm tisíc korun," uvedl Vevera. Na příspěvek na péči teď podle svých slov dostává čtyři tisíce korun měsíčně. Jeho důchod činí zhruba osm tisíc korun na měsíc.
O handicapovaného mladého muže pečuje v rodinném domku jeho nevlastní máma. "O Jakuba se starám celý den. Kdo mu, až tady nebudu, dá takovou péči za čtyři tisíce korun za měsíc?" ptá se Vaverova máma a zdůrazňuje, že spoustu peněz stojí jen jídlo a drahé jsou i inkasní platby.
Jakub popisuje, že kvůli nedostatku peněz může být ohroženo jeho vzdělávání. "Absolvuji kurzy, učím se jazyky," řekl. Přiblížil, že třeba hned v pátek ho čekají zkoušky z počítačové gramotnosti. "Rád bych poté, co získám certifikát, učil tyto dovednosti zrakově postižené přes Skype," sdělil Jakub Vevera.
Alena Hejčová, předsedkyně prostějovské pobočky Sjednocené organizace slabozrakých a nevidomých České republiky (SONS), Veverovy trable zná. "Jakub má multihandicap. Myslím si, že je pro něj zmíněný čtvrtý stupeň adekvátní," vyjádřila se Hejčová. Zdůraznila, že Jakub musí například při chůzi držet v jedné ruce bílou slepeckou hůl a druhou rukou se přidržovat asistenta.

"Jinak by neudržel rovnováhu," řekla Alena Hejčová.
Jakub s humorem líčí, jak při chůzi vrávorá. "Vím, že je ve Školní ulici v Prostějově sloup. Přesto jsem se mu nedokázal vyhnout a vrazil do něj hlavou," baví se příhodou, která prokazuje, že o něj musí být postaráno.
Alena Hejčová ze SONS přiblížila, že posudkový lékař hodnotí na základě podkladů ze strany obvodního lékaře a sociálního pracovníka. "Ten domácnost navštíví a handicapovanému pokládá otázky. Na jejich základě zpracuje posudek," sdělila Hejčová.
Předsedkyně prostějovské pobočky SONS se setkává s odvoláními a spory kolem vyjádření posudkových lékařů často. "Bodový systém ve stávající podobě je alarmující. Některá vyjádření jsou do nebe volající," nechala se Hejčová slyšet.
Jakub Vevera chce podat správní žalobu na ministerstvo práce a sociálních věcí poté, co obdrží písemné vyjádření ze strany posudkového lékaře. Už se kvůli záležitosti informoval v kanceláři ombudsmana. Dozvěděl se, že právníky v tomto případě platit nemusí.
Co si o stávajícím bodovém systému myslí Božena Sekaninová, prostějovská senátorka za ČSSD a členka Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu?
"Celá proběhlá změna bodového systému je špatná. Jde o demotivující a diskriminační záležitost," reagovala Sekaninová. Senátorka ubezpečila, že změna přijde. "Není přece možné, aby se body strhávaly za to, že se člověk naučí jíst. To je naprosto demotivující opatření," konstatovala Sekaninová. Stejně ji mrzí neřešená situace kolem lidí s Alzheimerovou chorobou. "V domovech důchodců být nemohou. Vdomácí péči ale také ne, protože se na ně příspěvek na celodenní péči nevydává. Přitom kdyby na ně stát dal měsíčně dvanáct tisíc korun, pak by se péče mohl třeba ujmout i někdo z nezaměstnaných sousedů," konstatovala senátorka. Božena Sekaninová Jakuba Veveru zná. Se správní žalobou na ministerstvo, kterou handicapovaný muž chystá, souhlasí.
Prostějovská poslankyně za TOP 09 a místopředsedkyně výboru za sociální politiku Poslanecké sněmovny Jitka Chalánková nový systém obhajuje. "K tomu původnímu bych se nevracela," zdůraznila. Chalánková si všimla, že změny jsou ze strany posudkových lékařů přijímány dobře. "Přesto je potřeba některé věci dopracovat," připustila Jitka Chalánková, která míní, že v novém systému je potřeba vychytat i případy nesprávného ohodnocení stavu. "Člověk s vážnými problémy by měl své dávky dostat," ubezpečila poslankyně.
Jitka Chalánková shrnula, že nový systém hodnocení už nejde po jednotlivých diagnózách, ale zabývá se komplexními o kruhy. Jde o možnosti samoobslužnosti či přepravy. Národní rada zdravotně postižených s novým způsobem hodnocení dle slov poslankyně souhlasila.

Foto: JAKUB VEVERA prodělal dětskou obrnu.
Foto: Deník/Radim Havlík

Klíčová slova: