Povinný e­recept: nejspíše už za dva roky

04.02.2014 17:04

 Elektronické předpisy v každé ordinaci a lékárně se odborníkům příliš nezdají. Postupné dobrovolné zavádění však pacienti vítají.   

Praha – Stalo se vám někdy, že jste stihli recept od doktora někam založit dřív, než jste si ho mohli vyzvednout? Anebo jste se vůbec nedozvěděli, co vám vlastně lékař předepsal, protože jste jeho čmaropis nerozluštili? Pokud se povede záměr poslanců TOP 09, Borise Šťastného (ODS) a Jiřího Rusnoka (LIDEM), za dva roky už vás podobné zážitky nečekají. Podle jejich návrhu by totiž do té doby měli všichni používat povinně elektronický recept. Ten by měl být do budoucna dostupný i formou SMS či e­mailem. Pro předpis na dlouhodobě užívané léky by si tak pacienti pokaždé nemuseli do ordinace – stačilo by si je objednat přes internet.  
"Je absurdní, že si do kamenné lékárny musí pro léky pravidelně chodit či dojíždět i chronicky nemocní lidé nebo pacienti v domácí péči, kteří dlouhodobě užívají stejný přípravek a nemají možnost objednat si další dávku z domova. Právě jim nejvíce pomůže zavedení možnosti distančního prodeje i u léků na předpis, který doposud možný nebyl," vysvětluje Boris Šťastný s tím, že i nadále by dodávky léků měly na starosti lékárny kontrolované Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Zatím jen v menším využití

Elektronické předpisy ovšem nejsou úplnou novinkou. Poprvé se u nás objevily v roce 2008 a dnes je využívá nejedna nemocnice. "V období od 1. srpna 2011 do 31. prosince 2012 bylo vystaveno více než 330 tisíc e­receptů. Možnost je předepisovat má 1862 lékařů ve 263 zdravotnických zařízeních," uvádí mluvčí SÚKL Lucie Šustková.
E­recepty velmi často vypisují v gynekologické ambulanci ostravské polikliniky patřící do skupiny Agel. "Pochvalují si je hlavně ženy, které berou antikoncepci. Oceňují hlavně bezpečnost e­receptu. Pokud ho ztratí, nehrozí na rozdíl od klasického receptu, že by ho mohl někdo zneužít. Kromě čárového kódu na něm nejsou žádná data – adresa ani rodné číslo," řekla před časem Deníku zdravotní sestra Jaroslava Pustějovská.
"Vadí mi akorát omezený výběr lékáren, ve kterých si pak můžu léky vyzvednout. Těch, které mají potřebné zařízení na čtení čárových kódů, je málo, a já si je vybírám hlavně kvůli ceně. Chodím tam, kde mají léky nejlevnější," říká ze své zkušenosti pacientka Jaroslava Václavíková, která dochází na ostravskou neurologii.
Podobnou výtku lze slyšet i z druhé strany. "S elektronickým receptem přichází zatím asi jen pět procent pacientů. Systém ještě není úplně dobře nastaven," řekla Deníku před časem pracovnice jedné českotřebovské lékárny.

Rozhodne Senát

Z povinného zavedení elektronických receptů do dvou let už je ovšem nadšení méně. "Především starší lidé to budou obtížně chápat. Je tu i riziko úniku dat. Všechna budou přenášena internetem do centrálního úložiště. Systém je velmi zranitelný, pokud dojde v centrálním úložišti k poruše, lékárník nemůže recept vydat," upozorňuje praktický lékař z Kroměříže Miloš Kucián k povinným elektronickým receptům. "Myslím si, že to budoucnost má. Třeba ve Švédsku systém funguje, u nás to ještě asi potrvá," domnívá se naopak gynekolog Pavel Skalický z České Třebové.
Zda návrh projde, zůstává otázkou. Senátní ústavněprávní výbor se totiž minulý týden postavil proti. O tom, jak to tedy nakonec s povinnou elektronizací bude, rozhodnou senátoři na schůzi, která začne příští týden.

---

PŘEDPISY PŘES SÍŤ

Odkdy by měly být
všechny recepty elektronické:
1. ledna 2015

Jak e-recept funguje
1) Lékař ho vystaví a data vyšle do centrálního úložiště elektronických receptů, odkud přijde zpět identifikační číslo s čárovým kódem, který je podobný tomu na potravinách.
2) V lékárně se kód načte čtečkou, čímž se recept ověří, a pacient dostane lék. Pokud pacient dostane obdobný lék se stejnou účinnou látkou, je náhrada zaznamenána v centrálním úložišti.

Recepty v číslech

74 milionů
papírových receptů se u nás vydá každý rok

25 %
léků na předpis se vůbec nevyužije. Tomu by se dalo zabránit při dlouhodobém užívání e-receptů, které by zpřehlednilo množství léků, jež pacient užívá.

250 tisíc
receptů ročně je elektronických

až 2 miliardy
léků na předpis se vůbec nevyužijí.

2700
je počet lékáren v ČR

800
lékáren bere elektronické předpisy

150 milionů
korun stálo centrální úložiště elektronických receptů

450 tisíc
receptů je u nás paděláno každý rok
Stovky milionů by se ušetřily, pokud by se padělky pomocí e-receptu vymýtily.

Výhody e-receptu
- Díky centrálnímu úložišti elektronických receptů by měli mít lékaři přehled o tom, co již pacientovi předepsali jiní odborníci. Zároveň by měl lékař vědět, zda si pacient recept skutečně vyzvednul.
- Nevadí, pokud pacient recept ztratí.
- Do budoucna bude recept možné poslat e-mailem či SMS

ZDROJ: SÚKL, ČTK INFOGRAFIKA: DENÍK/JAN TURNOVEC

Foto:
O autorovi: MICHAELA KOUBOVÁ A ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Klíčová slova: