Kutná Hora – Mezi lidmi panuje představa, že postižení lidé do práce nechodí, protože nemohou, případně jsou nezaměstnavatelní. Rozhovor se Zdeňkou Bělohlávkovou z kutnohorské pobočky obecně prospěšné společnosti Rytmus Benešov odhaluje pravý opak. Postižené lze ke vstupu na trh práce připravit a zaměstnavatelům často chybí jen dostatek informací.
- Podporované zaměstnávání. Co si pod tím představit?
Podporované zaměstnávání je služba určená lidem, kteří chtějí pracovat v běžném prostředí, ale pro získání a udržení zaměstnání potřebují dlouhodobou individuální podporu. Našimi uživateli jsou lidé se zdravotním postižením, převážně s mentálním postižením nebo duševním onemocněním.
- V čem spočívá zmíněná individuální podpora?
Ve většině případů spočívá v tréninku sociálních dovedností, dovedností spojených s hledáním zaměstnání, v rozvoji samostatnosti a aktivního přístupu, podpoře při jednání se zaměstnavateli a úřady a v neposlední řadě také podpoře přímo na pracovišti, takzvané pracovní asistenci. Součástí služby mohou být kurzy ke zvýšení praktických dovedností, jako je práce s počítačem, samostatné cestování nebo hospodaření s penězi.
- Můžete tuto myšlenku trochu rozvést a demonstrovat ji na konkrétním případu, člověku, osudu?
Tak například pan Václav byl dlouhodobě nezaměstnaný, nedařilo se mu najít vhodné pracovní místo, které by odpovídalo jeho zdravotnímu stavu. Pan Václav má duševní onemocnění, je v invalidním důchodu. Doma se mu jeho psychický stav ještě více zhoršoval, proto chtěl na sobě pracovat, naučit se nové věci a zapojit se opět do běžného života. Pan Václav měl velké obtíže s komunikací, nevěřil si, nedokázal si poradit v neočekávaných situacích, potřeboval klid a podporu při jejich řešení.
- Jak se do tohoto konkrétního osudu zapojila vaše agentura?
Pan Václav se na agenturu obrátil na doporučení svého psychiatra. S tím, že chce pomoc při hledání práce. V agentuře se naučil, jak má hledat práci, jak telefonovat se zaměstnavateli, jak se připravit na pracovní pohovor. Vypracovali jsme životopis a sestavili motivační dopis. Společně jsme vytipovali potencionální zaměstnavatele, ty jsme oslovili.
- A podařilo se místo pro pana Václava najít?
Podařilo se najít vhodné pracovní místo na pozici pomocný údržbář. Pro pana Václava bylo zpočátku obtížné dostat se znovu do pracovního režimu, proto mu byla poskytnuta pracovní asistence. Asistentka mu byla oporou zvláště při jednání se zaměstnavatelem a v samotné práci mu pomáhala s organizací času a činností. Na pracovišti se vytvořila přirozená podpora spolupracovníků, proto se pan Václav rychle osamostatnil.
- Jak funguje agentura Rytmus v Kutné Hoře? Kdo vlastně tvoří váš tým?
Agentura pro podporované zaměstnávání Rytmus Kutná Hora je samostatným pracovištěm obecně prospěšné společnosti Rytmus Benešov. Lidé nás často zaměňují s pracovní či personální agenturou, přijdou k nám a ptají se, zda pro ně máme nějakou práci. My poskytujeme službu sociální rehabilitace již zmíněnou metodou podporovaného zaměstnávání. Našim posláním je podporovat lidi se zdravotním postižením a sociálním znevýhodněním v aktivním zapojení do společnosti a seberealizaci, zejména při vzdělávání a pracovním uplatnění v běžném prostředí. Zde v Kutné Hoře máme kvalifikovaný šestičlenný tým, který tvoří pracovní konzultanti a pracovní asistenti. Naše činnost je financována z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, státního rozpočtu ČR a dalších zdrojů.
Zmírnění sociálního vyloučení
- V těchto dnech zahajujete nový projekt S Rytmusem do práce. Je určen lidem s postižením, kteří hledají uplatnění na běžném trhu práce. Jak je to vlastně reálné? Jinými slovy, jak může pomoci tento projekt, aby to reálným v dnešních podmínkách bylo?
Projekt je určen především lidem s mentálním postižením nebo duševním onemocněním. Tento projekt by měl zlepšit jejich sociální a pracovní dovednosti a návyky a zmírnit jejich sociální vyloučení. Projekt nabízí soubor aktivit od motivačních kurzů, přes získání nových dovedností v rekvalifikačních a vzdělávacích kurzech. Doplňuje ho individuální a skupinové pracovní poradenství až po zprostředkování zaměstnání, vytvoření takzvaných míst na zkoušku a vytvoření nových pracovních míst se zajištěním pracovní asistence na pracovišti zaměstnavatele.
- Zmiňujete motivační kurzy. Jak si takový motivační kurz představit?
Kurzy by měly vést ke zlepšení sebepojetí, sebeprezentace, komunikativnosti, samostatnosti a obnovení ztracených sociálních kontaktů. Obsahem kurzů bude trénink dovedností potřebných pro pracovní uplatnění, ale i pro život v běžné společnosti. Budeme se například bavit o tom, jak udělat dobrý dojem u pohovoru, jak překonat ostych, jak zvládat komunikaci s kolegy v práci, jak se prosadit, jak si říct o pomoc. Rádi bychom, aby obsah kurzů byl co nejvíc zajímavý, budeme vycházet z potřeb a přání účastníků. Motivační kurzy budou probíhat pravidelně jednou týdně v menší skupince lidí, jejich zahájení je již v dubnu.
- Chtějí postižení pracovat nebo musí pracovat? V čem spočívá výhoda zaměstnání pro postižené?
Motivace pracovat je u lidí se zdravotním postižením obdobná jako u většinové společnosti. Hlavním důvodem je zlepšení ekonomického statutu, neboť výše invalidních důchodů mnohdy nepokryje základní životní potřeby. Pracovní uplatnění je důležité i ze společenského hlediska. Tito lidé mají také potřebu se realizovat a navazovat sociální kontakty.
Poradenství pro zaměstnavatele
- Důležitou roli hraje jistě ochota zaměstnavatelů lidi s postižením přijmout. Poskytujete asistenci i v této problematice?
Ano, podporu poskytujeme i zaměstnavatelům. Je to naše důležitá úloha nalézt takové vhodné zaměstnavatele, kteří jsou ochotni posunout své uvažování o zaměstnávání osob se zdravotním postižením a společně jednat o vzájemném prospěchu. Zaměstnavatelům poskytujeme poradenství v legislativních otázkách zaměstnávání osob se zdravotním postižením a informace o výhodách zaměstnávání těchto osob. Pomůžeme také při vytváření vhodné pracovní pozice. Našim uživatelům a také zaměstnavatelům je na pracovišti k dispozici pracovní asistent, který poskytne oběma nezbytnou podporu. Zaměstnavatel tak nemusí věnovat novému zaměstnanci se zdravotním znevýhodněním více pozornosti než ostatním.
Uplatnění je v řadě pomocných prací
- Kde vidíte pracovní možnosti pro osoby s mentálním postižením?
Je důležité zaměřit se na možnosti člověka a nejen na jeho omezení. Lidé s mentálním postižením nejčastěji naleznou uplatnění v řadě pomocných prací, a to v soukromých subjektech i ve státní sféře. Mohou zajišťovat údržbu venkovních prostor, úklid na úřadech nebo ve školách, pomáhat v kuchyni s mytím nádobí, pomáhat v obchodech ve skladu, vykonávat jednoduché dělnické činnosti. Například v každém větším městě jsou sběrné suroviny, ve kterých se najde užitečná činnost.
- Jaký je dle vašeho názoru vztah české společnosti k zaměstnávání postižených? Mění se postupem času něco?
Mezi lidmi převládá názor, že lidé se zdravotním postižením nepotřebují, nebo dokonce nesmějí pracovat, protože pobírají invalidní důchod. Zejména pak rodinní příslušníci těchto osob se obávají, že jim sníží či dokonce odeberou invalidní důchod, když nastoupí do práce. Tento zažitý názor bohužel podporuje i samotná odborná veřejnost. U posudkových lékařů jsme se v praxi setkali s nejednoznačným výkladem možností pracovního uplatnění osob s těžším zdravotním postižením.
- Mohou tedy pracovat i lidé, kteří mají invaliditu III. stupně, podle dřívější úpravy jsou v plném invalidním důchodu?
V současné době neexistuje žádné právní ustanovení, které by omezovalo, nebo nějakým způsobem specifikovalo, jakou výši výdělku a pracovního úvazku mohou lidé v invalidním důchodu mít. Takže i příjemce invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně může vykonávat pracovní činnost, pokud využívá svého zbytkového pracovního potenciálu. Pracovní činnost také není omezena pobíráním příspěvku na péči. Výše příspěvku na péči nesmí být změněna na základě pracovního uplatnění.
- Jak jste se vy osobně k této práci dostala? Čím vás naplňuje? Cítíte, i z dosavadní činnosti Rytmusu, že má smysl?
Na Masarykově univerzitě v Brně a Univerzitě Hradec Králové jsem vystudovala obor speciální pedagogika. Již během studií mě zajímala problematika zaměstnávání osob s mentálním postižením a obecně životního uplatnění a seberealizace těchto osob v období dospělosti. Podle mého názoru chybí dostatek služeb, které by těmto lidem v období dospělosti umožnily získat dovednosti potřebné pro samostatný život a poskytovaly cílenou a individuální podporu v praktické přípravě na život ve společnosti. Radost mám především z drobných pokroků našich uživatelů, které vedou k postupnému začleňování do běžného života. Jsem přesvědčena, že služba podporované zaměstnávání má smysl.
---
"Pan Václav se v agentuře naučil, jak má hledat práci, jak telefonovat se zaměstnavateli, jak se připravit na pracovní pohovor." Zdeňka Bělohlávková, Rytmus Kutná Hora
Foto: Zdeňka Bělohlávková (uprostřed) při jednom z kurzů organizovaných kutnohorským pracovištěm Rytmus Benešov, o.p.s..
Foto: archiv