Michaela ŠIROKÁ, moderátorka:
Zhruba tři desítky studentů katedry speciální pedagogiky Univerzity Karlovy si vyzkoušely, jaké je to být v kůži vozíčkáře a pohybovat se po metropoli městskou hromadnou dopravou. A jejich postřehy? Například nedostatečné značení bezbariérových vstupů do metra.
redaktorka:
Už popáté si studenti speciální pedagogiky Univerzity Karlovy vyzkoušeli, jaké je to být zdravotně postižený a být odkázaný na svého asistenta. Zažili cestování metrem, tramvajemi, autobusy i vlakem a to vše na mechanickém vozíčku.
Erik ČIPERA, organizátor projektu:
Většinou jsou velice překvapeni, protože on člověk si to nepředstaví, ale čekat potom někde tři čtvrtě hodiny na tramvaj, to s vámi něco dělá, vlastně vám takhle ujíždí před nosem jedna za druhou, nebo jste zvyklí, že skočíte do nejbližší stanice metra a najednou zjistíte, že jich je 23, do kterých nemůžete jít a musíte ty svoje plány úplně překopat a někam se vůbec nedostanete nebo úplně s vynaloženým úsilím, který není přiměřený.
redaktorka:
Studentky se především setkávaly s tím, že nemohly dlouho najít bezbariérové přístupy například do některých stanic metra kvůli špatnému a nedostatečnému značení.
Dominika MRKOSOVÁ, účastnice projektu:
Byla to opravdu úžasná zkušenost a vyzkoušet si prostě to, tu jízdu na vozejku, jezdili jsme asi 6 hodin a zažili jsme teda, vyzkoušeli jsme všechny druhy dopravy a mne hrozně překvapilo, že vlastně okolí, když se někdo na něco zeptá, tak vůbec nekomunikuje s tím člověkem na vozíku, ale s tím jeho asistentem.
Vladislava SOUKUPOVÁ, účastnice projektu:
Mne zaujalo, že prostě plno věcí ten vozíčkář ani nevidí. Třeba, já nevím, z Karlova mostu vidí ... prostě tadyhle má tu zeď a nic prostě nevidí, nebo do obchodu, do obchodu s dárkovým zbožím, kam jsme se vůbec nedostali a vlastně k pokladě, tak paní sice jako byla ochotná, že nám prostě plno věcí podala, ale bylo to takový ztížený.
Jakub NEUBERT, spolupracovník projektu:
Je to realita, akorát že člověk, kterej je na tom vozíku dlouhodobě, tak se s tím potom naučí už nějak pracovat, počítat a bejt dobrej plánovač.
redaktorka:
Překonávání bariér ve veřejném prostoru v Praze se konalo v rámci projektu Jedeme v tom s vámi, který chce poukázat na to, že ne všechna místa jsou přístupná pro tělesně postižené, a proto by se s tím mělo začít něco dělat a ne jen pouze konstatovat.
Michaela ŠIROKÁ, moderátorka:
Zprávy jsou u konce, přeji vám příjemný večer s televizí Metropol.