Brno – Lidé, kteří nevidí, ztrácí povědomí o tom, jak vypadá jejich okolí. "Proto se snažíme, aby představu o světě a schopnost v něm přežít neztratili," říká ředitelka TyfloCentra Brno Hana Bubeníčková.
- Co lidem se zrakovým postižením nabízíte?
Poradci s nimi například vyřídí žádosti o příspěvky, asistenti pomohou při nákupu a doprovodí je, kam potřebují. Nabízíme i rehabilitace. Jejich součástí jsou různé kurzy, třeba vaření. Pak je důležitá aktivizace, kdy lidé procvičují dovednosti z rehabilitací, aby je nezapomněli.
- Jak se k vám zájemci dostanou?
Sídlíme v Chaloupkově ulici. Cestu ale už od dubna komplikuje rozkopaná ulice. Opravy měly skončit v listopadu, ale vypadá to, že se protáhnou do ledna. Nedávno také na několik dní přesunuli nedalekou zastávku Husitská. Když jsme to zjistili, obvolávali jsme lidi, kteří k nám chodí, aby to věděli. Takové věci jsou pro zdravého člověka malou překážkou. Nevidomý se ale vydá naučenou cestou a najednou se ztratí.
- U TyfloCentra se pohybuje hodně zrakově postižených. Jak na to reagují řidiči?
Většinou nepočítají, že na přechod vkročí i nevidomý, který přijíždějící auto pouze slyší. Už několik let se snažíme, aby v okolí byly dopravní značky Pozor nevidomí. Úřady to ale zamítly s tím, že se nejedná o standardizovanou značku. My se ale nevzdáme. Věřím, že když v Praze takové značky být mohou, tak v Brně se to také povede.
- Zítra pořádáte den otevřených dveří. Co jste pro návštěvníky připravili?
Lidé si mohou nasadit klapky na oči, vzít bílou hůl a zkusit si, jak se nevidomí pohybují. Máme i různé hry pro nevidomé, například Člověče, nezlob se. Chystáme i krátké přednášky. Vytvořili jsme i zatemněný prostor, kde budou návštěvníkům dělat průvodce nevidomí.