Mezi odborníky se znovu rozvířila diskuse: můžou těhotné ženy pít alkohol? Rodí se totiž více dětí s takzvaným fetálním alkoholovým syndromem.
PRAHA V dětských domovech nejde o žádnou výjimku. Mezi dětmi se vyskytují i takové, které se narodily tělesně i mentálně postižené, protože jejich matka pila během těhotenství alkohol.
Mají totožnou tělesnou vadu. Rodí se s nízkou porodní váhou, jsou malé, mají malou hlavu, široce posazené oči a úzké rty.
Stupeň mentálního postižení se různí: od hyperaktivity a zpomaleného vývoje až po stav, kdy bude potřebovat ústavní péči celý život.
Obecně se uvádí, že existuje třicetiprocentní riziko, že se matce závislé na alkoholu narodí dítě s fetálním alkoholovým syndromem. Jde o jedno ze 750 narozených dětí. V minulosti se přitom uvádělo každé tisící dítě.
Lékaři se dosud neshodli, jaká míra alkoholu tento syndrom spouští. "Počítá se to od hranice 60 gramů čistého alkoholu denně. To je asi jedna a půl deci vodky denně, aby si žena vypěstovala fetální alkoholový syndrom," vysvětlil LN gynekolog Alexandr Barták.
Ze své praxe má zkušenost spíše s těhotnými ženami abstinentkami. Bát by se podle něho ale nemusely jednoho malého piva nebo skleničky vína týdně.
Setkává se ale i s obavami žen, které zpočátku nevěděly, že jsou těhotné, a pily. Bojí se proto, že jejich dítě bude mentálně nebo i tělesně postižené. "To je nesmysl. Buď to bude tak silný inzult, že to embryo odumře, nebo bude normální," dodává Barták.
Se svými názory je ale v menšině. Odborník na závislosti Ivan Douda ze sdružení Drop In varuje těhotné před pitím alkoholu mnohem důrazněji.
"První tři měsíce jsou pro vývoj plodu nejdůležitější. To, že žena byla v době početí opilá, může být velký problém," sdělil LN Douda.
Ženy, které v době těhotenství trpí závislostí na alkoholu, většinou na pravidelné prohlídky nedocházejí. A dítě pak leckdy i s postižením končí v kojeneckém ústavu.
"Ženy muže v alkoholismu dohání. Je to vidět i v protialkoholních léčebnách," zmínil dětský psychiatr Vítězslav Kouřil, který léčil děti s fetálním alkoholovým syndromem. "Mám zkušenost s hyperaktivními těmito dětmi s různou mírou retardace, spíš větší než menší," vysvětlil.
Často podle něho mají velké řečové problémy a docházejí spíše do speciálních škol. "Uplatnění intelektu se leckdy sráží, tím že je dítě hyperaktivní, roztěkané, hluboko dolů," dodal.
Podle pedagoga Jan Sebastiana Novotného z Filozofické fakulty Ostravské univerzity, který o syndromu vypracoval studii, může být ale v populaci takových dětí ve skutečnosti více. "V Česku není tato diagnóza používána zcela běžně. Především z toho důvodu, že řada lékařů se v této problematice příliš neorientuje a nemá k dispozici potřebné diagnostické nástroje," zmínil Novotný
Debatu vyvolal i případ z minulého týdne, kdy silně opilá žena porodila mrtvé dítě. Podle některých médií měla v krvi téměř tři promile alkoholu. Nyní se čeká na výsledky pitvy. "Jediné, co k tomu mohu říct, je, že se jednalo o silně opilou cizinku," sdělila LN mluvčí nemocnice Pavlína Danková.