Přihlásit se Bankovní identitou do Portálu občana? Povídat si s umělou inteligencí? I senioři to zvládnou, pokud ví, jak na to.
Od poloviny března běží projekt, který pomáhá zlepšovat digitální kompetencí seniorů. Jeho cílem zvýšit jejich schopnost komunikovat se státem on-line a bezpečně. První školení a workshopy má již pořádající organizace za sebou a účastníci ve zpětné vazbě nešetří chválou.
Projekt na podporu zvýšení digitálních kompetencí seniorů
Organizace Právě teď! o.p.s. se v rámci svých vzdělávacích aktivit věnuje tématům digitálního vzdělávání seniorů pravidelně a dlouhodobě.
„Za dobu více než 10 let, kdy se věnujeme vzdělávání seniorů, jsme svědky obrovské proměny. Dřív jsme si, s trochou nadsázky, při výuce digitálních dovedností vystačili s bonmotem “tahle myška vás nekousne”. Ale je třeba si uvědomit, že do důchodového věku přicházejí lidé, kteří už s počítači a chytrými telefony řadu let aktivně pracují a logicky požadují ve svém vzdělávání jiná a nadstavbová témata, než je základní ovládání počítače“ uvádí Hana Čepová, autorka projektu a hlavní školitelka.
To potvrzuje i zjištění portálu Evropavdatech.cz, podle kterého „Internet v chytrém telefonu a pokročilé digitální dovednosti. Celkem 74 % českých seniorů se technologiím nebrání“.
Podle analýzy Nadace OSF (2023) a následné od agentury PAQ Research je ale digitálně vyloučen každý pátý Čech. Analýzy mj. uvádí následující:
- digitálně vyloučených nebo ohrožených digitálním vyloučením je v Česku cca 1,5–2 miliony lidí, tedy zhruba 20 % populace,
- z této skupiny tvoří naprostou většinu senioři, lidé s nižším vzděláním a osoby žijící na venkově,
- bariéry jsou nejen technické (přístup k internetu, zařízení), ale i psychologické a vzdělávací – lidé se bojí, že něco pokazí, stydí se nebo nemají nikoho, kdo by jim pomohl.
PAQ Research (25.10.2024) ve studii „Čtvrtina obyvatel má problém s online komunikací s úřady. Jak v Česku vypadá digitální vyloučení“
Projekt zvýšení digitálních kompetencí seniorů, který finančně podpořila spol. Philip Morris International a nad kterým převzala záštitu Bankovní Identita a.s., nabízí vzdělávání seniorům, kteří digitální kompetence zvládají na základní a střední úrovni a potřebují si tyto kompetence rozšiřovat a prohlubovat.
Bezplatné vzdělávání je nabízeno úřadům v krajích či obcích, seniorským organizacím, knihovnám a dalším subjektům a soustřeďuje se na vzdělávání primárně v těchto tématech:
- Komunikace se státem – prakticky zaměřený workshop s názornými ukázkami užívání Portálu občana, Identity občana a přihlášení pomocí BankID, Datové schránky;
- Kybernetická a digitální bezpečnost, bezpečný pohyb v digitálním prostředí, nakupování na internetu (příp. i boj s dezinformacemi);
- Nadstavbová témata dle aktuálních požadavků, např. Umělá inteligence a mnohé další témata;
Najít to, co zaujme
Pro vzdělávací aktivity v Právě teď! o.p.s. toto nejdou nová témata a ve svém digitálním vzdělávání je již několik let nabízí. Ze zkušenosti organizace vyplývá, že o témata, jako je „Portál občana“ není u seniorů až takový zájem, ale jen do chvíle, než například zjistí, že se skrze tento nástroj mohou podívat na svůj účet v e-receptech a zjistit své započitatelné doplatky.
„A tak je to u většiny námi nabízených vzdělávacích témat. Je potřeba najít to, co seniory opravdu zajímá, co se jich týká a oni se pak přestanou obávat a sami se začnou zajímat“ dodává H. Čepová.
První workshopy projektu už proběhly v Praze, věnovaly se praktickému zvládání umělé inteligence, které si senioři nemohli vynachválit. Z anonymní zpětné vazby vybíráme tři reakce.
„Perfektní lektorka, srozumitelné vysvětlení daného tématu, ... Zcela polopatické, trpělivé a jasné vysvětlování a uvedení velmi užitečných odkazů, ... Praktické ukázky toho, co AI uživatelům umožňuje, včetně odkazů na další užitečné nástroje“.
Sociální vyloučení, ale i bezpečnost
Hana Čepová k tématu dodává „Nejde jen o schopnost komunikovat se státem, přáteli a rodinou prostřednictvím technologií. Jde především o posilování sebedůvěry – uvědomění si, že i nové digitální nástroje zvládnou ovládat. Věříme, že právě tato sebedůvěra může pomoci předcházet sociálnímu vyloučení seniorů. I proto v našich vzdělávacích aktivitách klademe velký důraz na zásady bezpečného pohybu v digitálním prostoru“.
Více informací o projektu: https://pravetedops.cz/digitalni-kompetence/
Hana Čepová