Přínosy a rizika duchovní péče o umírající

To je jedno z témat dubnového čísla časopisu Sociální služby. 

V poslední době se nejen v sociálních službách začíná, naštěstí, stále více diskutovat o paliativní péči. Stejně jako narození, i umírání k životu neodmyslitelně patří a obému je třeba věnovat stejnou míru adekvátní pozornosti.

Robert Huneš a Eva Ludačková se ve svém článku zaměřují na přínosy a rizika duchovní péče o umírající, a to na základě jejich vlastních zkušeností z praxe hospice. Zdůrazňují, že ačkoliv jde fyzická bolest v různé míře řešit medikamenty v relativně krátké době, úspěch léčby bolesti nefyzické se projevuje mnohem později, u umírajících často nikdy. „Kdy jindy však, než při umírání, si člověk zaslouží maximální péči?“ ptají se autoři článku a prezentují dobrou praxi ze svého pracoviště.

Nikdo by asi nepopřel, že práce v sociálních službách je ve velké míře o komunikaci, a to nejen mezi pracovníky a klientem, pracovníky a blízkými klienta, ale i mezi pracovníky navzájem, pokud si mají o klientovi předat efektivně veškeré informace. Umět komunikovat správně se prostě vyplácí. Asertivitu jako strategii jednání představuje v 1. dílu Markéta Vaculová.

V červenci tohoto roku nabyde účinnosti nový zákon o registru smluv.  Jaké povinnosti z toho vyplývají pro příspěvkové organizace obcí a krajů představuje advokátka Petra Bielinová.

V dubnovém čísle najdete pokračování článků z čísla březnového, např. Validace podle Naomi Feilové – klíč k porozumění lidem s demencí či Problematické situace při poskytování pečovatelských služeb, ale i témata nová, např. o kinestetické podpoře pohybu dle VIV-ARTE®KINÄSTHETIK-PLUS. Zkrátka, dubnové číslo je opět plné zajímavých článků a informací ze světa sociálních služeb.

Veronika Hotová

Klíčová slova: