Měly lidem a úřadům usnadnit život. Mnohým z těch, kteří musejí sKarty používat, se ale tento systém nelíbí.
Dříve jim přišla složenka nebo peníze na účet. Dnes si musejí ti, kteří pobírají sociální dávky, vyzvednout kartu sociálních systémů, takzvanou sKartu. Peníze si pak mohou vybírat z bankomatu, přímo kartou platit v obchodech nebo si nechají peníze přeposlat na svůj běžný účet.
Na tento systém, který Ministerstvo práce a sociálních věcí zavedlo naostro od letošního září, mnoho lidí nadává. Jde zejména o příjemce dávek z venkova, kde je nejbližší bankomat vzdálen třeba i několik kilometrů.
Výtky mají také tělesně postižení. Mnoho bankomatů totiž není upraveno tak, aby si z nich například lidé na invalidním vozíku mohli bezproblémově peníze vybrat.
Takže mnohým život spíš komplikují, než usnadňují, jak původně slibovalo ministerstvo. Proto celý projekt důkladně prozkoumá i nová ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová, kterou prezident Václav Klaus v pátek jmenoval do funkce.
"Paní ministryně uvádí vyřešení problému s sKartami jako svou prioritu. Proto v nejbližších týdnech plánuje jednání nejen s politiky, ale i se Svazem tělesně postižených a s provozovatelem karet Českou spořitelnou," řekla Metru mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Jedním z problémů, které by měla vyřešit, je dobrovolnost užívání karet.
---
Několik čísel sKarta (karta sociálních systémů) se začala používat v letošním roce. * Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ji má nyní okolo 130 tisíc Čechů. * Ministerstvo by mělo ročně ušetřit 250 milionů korun. Dřívější způsob vyplácení dávek byl prý mnohem nákladnější.
Foto:
Mutace - Metro - Praha