Dvojici, která si vymyslela nemocného Kubíka, věnovali Olomoučané za den pět tisíc korun
Olomouc – Přispějte, prosím, na nový invalidní vozík pro našeho postiženého syna Kubíka. S takovou prosbou se na občany procházející centrem města obraceli muž a žena z Tábora. Důvěřiví Olomoučané jim za jediný den věnovali přes pět tisíc korun. Podvodníci si však všechny vybrané peníze nechávali pro sebe, příběh o tělesně postiženém dítěti si vymysleli.
Na ženu, která vybírá od kolemjdoucích peníze na nákup nového invalidního vozíku pro tělesně postiženého syna, upozornil policii všímavý občan. V úterý 29. ledna kolem čtvrté hodiny odpoledne se u Galerie Moritz vydávala za matku tělesně postiženého chlapce. "Tvrdila, že pro něj potřebuje peníze na nový vozík. Okamžitě jsme to prověřili a zjistili, že se jedná o podvod. Žena pak policistům přiznala, že od rána vybrala od kolemjdoucích Olomoučanů částku 5188 korun," řekla nyní krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že celou sumu si podvodnice chtěla nechat pro svoji potřebu.
Oklamali stovky lidí
Policisté při prověřování její totožnosti zjistili, že se jedná o třicetiletou ženu z Tábora. Vposledních minimálně dvou letech už stejným způsobem připravila o peníze stovky lidí z celé republiky. Znají ji už v Brně, Pardubicích, Chrudimi, Letovicích, Svitavách, Vyškově, Prostějově a Přerově. "Postupně takto nashromáždila nejméně dvacet tisíc korun. Je velmi pravděpodobné, že pracovala společně se starším mužem také v jiných městech," popsala závažnost případu Štrbáková.
Dvojice podvodníků někdy vybírala peníze společně, jindy se na občany s prosbou o příspěvek obracel každý zvlášť. Dokonce se zaštiťovali jménem nadace, která skutečně existuje a je u nás hodně známá. "Její jméno ale nebudeme uvádět, aby nebyla na veřejnosti ještě více poškozena její pověst. V současné době shromažďujeme informace o tom, kolik lidí připravili o peníze. Dárci však nemohou prozatím počítat s okamžitou náhradou škody," upozornila Štrbáková. Policisté nyní vyzývají občany, kteří těmto podvodníkům na invalidní vozík pro údajného nemocného syna v kterémkoliv městě Čech či Moravy přispěli, aby se obrátili na nejbližší policejní služebnu nebo na tísňovou linku 158. Je možné využít také olomoucké telefonní číslo 974 766 674 nebo 974 766 441.
Nutná je průkazka
Lidé, které na ulici někdo zastaví s prosbou o příspěvek, si mohou hned ověřit, zda se jedná o podvodníky nebo organizátory registrované akce. Dobrovolníci musejí mít viditelně umístěnou průkazku se svým jménem, číslem občanského průkazu a jménem a mobilním telefonem osoby odpovědné za sbírku. Měli by mít s sebou také notářsky ověřenou kopii povolení sbírky od příslušného krajského úřadu. "Pokladnička musí být řádně zapečetěná a opatřená razítkem magistrátu, městského či obecního úřadu, na jehož území se peníze vybírají. Není možné, aby se do kasičky s razítkem olomouckého magistrátu vybíraly peníze například ve Šternberku," upozornil pracovník spolku Trend vozíčkářů Evžen Hlaváček, který je rovněž organizátorem tradiční sbírky Zasukované tkaničky.
Sám má zkušenost se studenty, kteří ho před časem v ulicích Olomouce oslovili se žádostí o příspěvek na humanitární účely. "Když jsem je požádal o průkazky a kopii povolení sbírky, tak se bez jediného slova sebrali a spěchali pryč. V podobných případech je lepší vzít si od dvojice, která peníze vybírá, letáček se jménem nadace a zjistit si o ní podrobnosti. Je možné přispět dodatečně třeba zasláním částky na účet nebo odesláním dárcovské textové zprávy z mobilního telefonu," doporučil Evžen Hlaváček.