Program v režimu sociálně-právní ochrany dětí
Nový nástroj při práci s ohroženým dítětem přináší článek v novém čísle Listů sociální práce.
Článek se věnuje specifikaci a zapojení cílové skupiny a popisuje rozdíly mezi sociálně aktivizační službou a programem v režimu SPOD. Rozebírá také možnosti spolupráce s orgánem sociálně-právní ochrany dětí s důrazem na uchopení kontrolního prvku.
Jak upozorňují autorky Zuzana Gheza a Adéla Schwarzová, podle zákona o sociálních službách je klientem sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi rodina. Často jde však zároveň o rodiny s mnoha potřebami, které řeší mnoho obtížných situací najednou.
Ministerstvo spravedlnosti se v současné době podílí na přípravě různých výstupů, které směřují k řešení otázek veřejného opatrovnictví. Mezi významné oblasti patří nepochybně tvorba legislativních návrhů, které na veřejné opatrovníky dopadají.
Na aktuální otázky svéprávnosti a opatrovnictví se zaměřila právnička dlouhodobě se věnující vybraným aspektům práv osob se zdravotním postižením Barbora Rittichová. V podrobném článku se věnuje jak aktualitám z legislativního procesu, tak aktualitám z judikatury.
V zimním čísle Listů najdete ale i články z oblasti sociálních služeb (Adaptační proces na pobytovou službu), vaše názory (Nechápu, jak kdo posuzuje zdravotní stav!) nebo kazuistiku (Nakolik je klíčová role nadřízeného sociálních pracovníků?). A to samozřejmě není vše.
Veronika Hotová