Program vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením

Žádosti o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na rok 2016 je možno předat do podatelny Ministerstva zdravotnictví ČR do 30. října 2015.

Priority programu navazují na usnesení vlády ČR „Národní plán podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období let 2015 – 2020“.

  • 1. Podporovat vznik dobrovolnických center a rozvoj dobrovolnických aktivit v zařízeních zdravotnických služeb.
  • 2. Podporovat zlepšení podmínek využitelnosti zdravotní péče osobami se zdravotním postižením respektováním specifických potřeb osob se smyslovým či mentálním postižením nebo osob s vážným omezením hybnosti.
  • 3.
  1. Podporovat vznik informačních materiálů a vzdělávacích aktivit o problematice osob se zdravotním postižením (zejména o způsobech, metodách a formách komunikace) zohledňujících také specifické potřeby žen a mužů se zdravotním postižením a napomoci tyto informace šířit mezi zdravotnickou veřejnost;
  2. Podporovat vytváření informačních materiálů pro lékaře prvního kontaktu o tom, jaké poradenské a informační služby jsou dostupné pro jednotlivá zdravotní postižení;
  3. Podporovat vznik informačních a osvětových materiálů a aktivity zaměřené na širokou veřejnost v rámci prevence vzniku zdravotního postižení, zohledňovat také rozdíly v příčinách zdravotního postižení mužů a žen;
  4. Podporovat vznik informačních materiálů a aktivity v oblasti ochrany osob
    se zdravotním postižením proti sexuálnímu zneužívání.
  • 4. Podporovat centra rehabilitace s důrazem na specializaci pro jednotlivé skupiny osob se zdravotním postižením.

 

V. Podprogram Mobilita

Na základě usnesení vlády č. 706 ze dne 14. července 2004, dále usnesení vlády ze dne 26. března 2008 č. 292, doplňujeme do stávajícího programu PVP podprogram vycházející z Národního rozvojového programu mobility pro všechny. Národní rozvojový program mobility pro všechny přispívá k budování komplexních bezbariérových tras ve městech a obcích. Termíny podání žádostí vyhlašuje Řídící výbor při Vládním výboru pro zdravotně postižené občany při Úřadu vlády ČR, kam se žádosti také podávají.

Podmínky, podrobnosti, formuláře pro vypracovávání žádostí jsou umístěny na adrese www.vvzpo.cz. Pokud budou záměry k budování bezbariérové trasy doporučeny Řídícím výborem k předložení do dotačního podprogramu MZ ČR, musí být žádosti doplněny dle pravidel programu PVP a musí splňovat podmínky metodiky tohoto dotačního programu včetně spoluúčasti, která činí minimálně 20 % celkových rozpočtovaných nákladů.

Více informací na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR.

Klíčová slova: