Prohlášení ASNEP ke složité situaci a stavu tlumočnických služeb pro neslyšící osoby

06.08.2013 2:00

Po třech letech snah o korektní jednání, která nikam nevedla, se Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel rozhodla, že na neustálou diskriminaci osob se sluchovým postižením upozorní razantnějšími kroky, jako jsou demonstrace a blokáda silnic. Demonstraci vyhlašuje na 3. září.

Prohlášení organizace ASNEP – Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel k současnému stavu tlumočnických služeb pro neslyšící v ČR

Jako nezisková organizace, které se problematikou tlumočení zabývá prakticky od doby svého vzniku, je zřizovatelem projektu Tlumočnické služby pro neslyšící od roku 2003, vyjadřujeme zásadní nesouhlas s momentálním stavem tlumočnických služeb pro neslyšící v ČR.

Jedná se bohužel o dlouhodobý jev, který trvá již od roku 2011. Ovšem v tomto roce jsou dotace přidělené NNO na zajišťování tlumočení pro neslyšící rekordně nejnižší.

Situace na poli státních dotaci je stále naprosto neutěšená, nesystémová a pro neziskový sektor prakticky likvidační. Špatná situace není pouze v sociálních službách, ale komplexně i ve financování jiných aktivit a činností, které neziskové organizace nabízejí a jsou klienty vyžadovány. Pro osoby se sluchovým postižením je však nejzásadnější a nejcitelnější omezení financování tlumočnických služeb. Jde o zprostředkování kontaktu se společenským prostředím a vyřizování osobních záležitostí, zájmů, práv a potřeb.

Náš projekt, který je celorepublikového charakteru, čítá 1412 klientů a 45 tlumočníků po celé ČR. V dotačním řízení MPSV ČR získal v tomto roce pouze 55% z požadované částky. Přitom se v loňském roce, na půdě MPSV, uskutečnilo jednání nejvýznamnějších poskytovatelů tlumočnických služeb, kde bylo upozorněno na nedostatečné financování nejzákladnější služby pro osoby se sluchovým postižením. Celé tři roky se snažíme za klienty vyjádřit nesouhlas, ovšem marně. Je zde tedy evidentní nezájem státu o občany se sluchovým postižením, podceňování potřebnosti tlumočnických služeb a popírání práv rovných příležitostí.

Jsme nuceni naše služby již potřetí za sebou výrazně omezit a to na úhradu základních účelů tlumočení (lékař, úřad, zaměstnání). Takové omezování je neúnosné zejména pro naše neslyšící spoluobčany, kteří se tak opět dostávají do nedůstojné pozice, kdy si svobodně nemohou vyřídit potřebná osobní jednání, zúčastnit se rekvalifikačního kurzu, přednášky nebo třídní schůzky svého dítěte apod.

Náš projekt naplňuje právo neslyšících na komunikaci ve znakovém jazyce, jak jim to zaručuje zákon č. 384/2008 Sb., o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob.

Tlumočnická služba musí být neslyšícím lidem poskytována ze zákona zdarma (zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách), tedy logicky na ni musí poskytovatelé sociálních služeb získat odpovídající prostředky, a to se v tuto chvíli neděje. Pouze z vlastních zdrojů, z darů sponzorů nebo od krajů nejsme schopni tlumočnické služby financovat, jelikož chybí tolik prostředků, že ani tyto finance nestačí. Navíc, i kraje mají velmi omezené možnosti.

Neslyšící uživatelé českého znakového jazyka nedostávají na zajištění tlumočníka žádný příspěvek (podobně jako osoby s jiným druhem postižení dostávají na péči). Jejich „příspěvkem“ je právě financování tlumočnických služeb.

Neslyšící osoby musí každý den překonávat mnoho komunikačních bariér. Musí odkládat „méně“ důležité záležitosti na později a ty těžké zvládat sami bez tlumočníka. To neodpovídá proklamovanému cíli plnohodnotného začlenění neslyšících osob do slyšící společnosti, na které mají právo, a které jim tlumočník zaručuje.

V tuto chvíli je nutné okamžité řešení ze strany MPSV ČR, ale také Vlády ČR. V prostředcích na financování sociálních služeb chybí opakovaně několik miliard. Neziskový sektor na tuto skutečnost stále upozorňuje, ale nemění se vůbec nic. Šetří se na nesprávných místech, utrácí se na ještě horších. Neslyšícím osobám nestačí sliby o tom, že peníze možná někdy budou. Jejich problémy vyžadují okamžitý zásah.

Tři roky jsme usilovali o korektní jednání, která nikam nevedla, a proto jsme se rozhodli, že na neustálou diskriminaci osob se sluchovým postižením upozorníme razantnějšími kroky, jako je demonstrace a blokáda silnic.

Ing. Zdeněk Kašpar, prezident ASNEP
Mgr. Věra Strnadová, viceprezidentka ASNEP
Bc. Martina Kronusová, výkonná ředitelka ASNEP

Další informace ohledně demonstrace, která se uskuteční 3. září od 14 hodin v Praze, jsou na stránkách ASNEP.

 

Klíčová slova: