Projekty přiblížily život s handicapy

04.02.2014 17:31

V měsíci únoru žáci Církevní základní školy v Kroměříži připravili projektový den s názvem Život s handicapem.
Téma úzce souvisí s integrací a vzájemným soužitím dětí zdravých a dětí handicapovaných, tj. znevýhodněných různými zdravotními problémy. Tímto způsobem se děti odmala přirozeně učí pomáhat druhým. Obzvláště pak těm, co naši pomoc potřebují a neobejdou se bez ní.  

Všeobecně je pomoc druhým pro naši školu blízkým pojmem. Citát hovoří za vše: "Mám dvě ruce: Jednu, abych stiskl dlaň u těch, se kterými kráčím, a druhou, abych zvedl ty, kteří padají."  
Nezbytnou pomocí při všem je u nás víra, křesťanská výchova a láska k bližním. Mezi žáky školy patřili a patří tělesně, sluchově i zrakově postižení. Výjimkou nejsou ani autisté.
Projektový den dětem více přiblížil problematiku uvedených zdravotních problémů, jejich příčin, využití speciálních pomůcek a v neposlední řadě předcházení závažným onemocněním.
Většina žáků si vyzkoušela jízdu na invalidním vozíku, chůzi s bílou holí (samozřejmě se zavázanýma očima), psaní Braillovým písmem, komunikaci ve znakové řeči. Poděkování patří také paní Mgr. Vidlářové, která přišla dětem objasnit problematiku a úskalí autismu.
Neobyčejným zážitkem byla beseda s mladým "vozíčkářem", který se podělil o své nelehké životní zkušenosti. Za jejich zvládání i odvahu si zaslouží obdiv. Jak sám říká, "kde je vůle, jde všechno". Snad toto motto bude pro žáky výzvou ke zdolávání každodenních starostí a upevňování vlastní vůle.
Handicapovaní lidé jsou stejní jako my, jen občas potřebují naši pomoc. Mnohdy velkou překážkou pomoci je ostych a nevědomost. "S rukou na srdci" si mnozí tuto skutečnost uvědomují (rád bych pomohl, ale nevím jak, proto raději odejdu jinam a nepomohu). Většina dětí z naší školy si s tímto problémem už bude umět poradit a rádi poradí i vám ostatním.
"Buď člověkem, uvědom si to a chovej se podle toho." Pár cenných rad, jak přistupovat k lidem: – pohybově postiženým o Tělesné postižení je velmi různorodé.
o Společným znakem je odstranění bariér, případně pomoc při jejich zvládání.
o Mnohem větším problémem než bariéry architektonické jsou bariéry lidské.
o Zkuste je odstranit, nabídněte pomoc, přátelství, buďte trpěliví a tolerantní, lidem s tělesným postižením běžné činnosti trvají déle a jsou pro ně mnohem náročnější než pro ostatní.
– zrakově postiženým o Taktně nabídněte pomoc, zeptejte se, je­li o pomoc zájem. o Nevidomí ocení pomoc průvodce, který se doslova stává očima nevidomého. Dotyčného musíte slovně upozornit na nerovnosti, schody, popisovat vytyčenou trasu.
o Vždy jděte před ním, vžijte se do jeho kůže.
o Přítelem a pomocníkem je vodící pes, respektujte pokyny jeho pána.
o Pomůckou je bílá hůl pro snadnější pohyb v prostoru.
o Červenobílá hůl je pak pomocníkem člověka hluchoslepého. o Při vzdělávání i v běžném životě nevidomým pomáhají počítače, mobily a další pomůcky s hlasovým výstupem. – sluchově postiženým o Sluchové postižení není na první pohled patrné a může Vás překvapit.
o Pro komunikaci je důležitý oční kontakt, mnoho sluchově postižených odezírá přímo z Vašich úst.
o Mluvte pomalu, artikulujte, používejte jednoduché věty.
o Lze použít prstovou abecedu, případně se naučit základní znaky (běžné internetové stránky je nabízí).
o Pokud se Vám nedaří předchozí, vezměte papír a tužku a zkuste písemnou komunikaci. – autistům o Vidí, slyší, pohybují se většinou zcela běžně jako zdraví lidé.
o Jejich problém sice není na první pohled vidět, ale je mnohdy mnohem větší než předchozí.
o Mohou být vysoce inteligentní, ale chybí jim tzv. sociální inteligence.
o Mají problémy s komunikací i s navazováním vztahů s lidmi, tyto problémy mohou vést až ke konfliktům.
o Všichni handicapovaní lidé si zaslouží velkou dávku tolerance, vlídného zacházení, pomoci a často obdivu za každodenní boje se všedními záležitostmi. U autistů vše platí v dvojnásobné míře.
Použitá literatura: Velká kniha citátů, Karel Blaschke.

Foto:
O autorovi: Text i snímky zaslala: Eva Laurenčíková, Církevní základní škola v Kroměříži

Klíčová slova: