Budu mít nějaké nové povinnosti vůči České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), vstoupím-li do druhého pilíře? Pracovníci ČSSZ jsou připraveni na dotazy tohoto typu odpovídat. Nové povinnosti se týkají pouze zaměstnavatelů, kterým zaměstnanci předložili doklad o registraci smlouvy o důchodovém spoření, a samoplátců, např. osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), kteří uzavřeli s penzijní společností smlouvu o důchodovém spoření.
Do druhého pilíře nebudou odvádět platbu lidé, kterým z výdělečné činnosti nevznikne povinnost platit pojistné na důchodové pojištění nebo kteří jsou např. nezaměstnaní či na rodičovské dovolené.
Se vstupem do druhého pilíře (tj. důchodové spoření) se pro poplatníka změní odvod pojistného na důchodové pojištění a v budoucnu, jak vyplývá ze stávající právní úpravy, i výpočet státního starobního důchodu.
Zaměstnavatel za zaměstnance (poplatníka), který vstoupil do druhého pilíře, odvádí pouze 3,5 % z vyměřovacího základu na důchodové pojištění příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), a nikoliv 6,5 % jako za zaměstnance neúčastného důchodového spoření. Zbývající 3 % spolu se 2 % z jeho hrubého příjmu určené na důchodové spoření odvede zaměstnavatel prostřednictvím příslušného finančního úřadu na individuální účet zaměstnance u vybrané penzijní společnosti. Zaměstnanci, kteří vstoupili do druhého pilíře, musí vždy sami bezodkladně oznámit každému svému zaměstnavateli datum vzniku účasti na důchodovém spoření. Celkový odvod pojistného na sociální zabezpečení za zaměstnavatele i zaměstnance činí běžně 31,5 % vyměřovacího základu, v případě účasti zaměstnance na důchodovém spoření 28,5 %.
OSVČ, která vstoupila do druhého pilíře, odvádí 26,2 % povinného pojistného na důchodové pojištění na účet příslušné OSSZ (namísto 29,2 %, není-li účastna důchodového spoření) a 5 % z vyměřovacího základu odvede prostřednictvím příslušného finančního úřadu na svůj účet u vybrané penzijní společnosti. Snížené pojistné na důchodové pojištění ve výši 26,2 % platí OSVČ od kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém nabyla účinnosti smlouva uzavřená s penzijní společností. V případě, že OSVČ vstoupila do druhého pilíře až po zahájení samostatné výdělečné činnosti, má povinnost oznámit tuto skutečnost příslušné OSSZ nejpozději v Přehledu o příjmech a výdajích podávaném za kalendářní rok, ve kterém do druhého pilíře vstoupila.
Délka účasti na důchodovém spoření ovlivní výši procentní výměry státního starobního důchodu. Ta bude činit za každý celý rok doby pojištění, který se kryje s účastí na důchodovém spoření 1,2 % výpočtového základu. Za každý celý rok doby pojištění, který se nekryje s účastí na důchodovém spoření, se započte 1,5 % výpočtového základu.
Výpočet důchodů invalidních a pozůstalostních (vdovských, vdoveckých, sirotčích) zůstane u účastníků důchodového spoření stejný jako u lidí, kteří do druhého pilíře nevstoupili.
Prostředky z důchodového spoření bude možné čerpat nejdříve v okamžiku přiznání starobního důchodu. Penzi z důchodového spoření ČSSZ nevyplácí, účastníkům důchodového spoření ji bude vyplácet životní pojišťovna, kterou si vyberou. ČSSZ nadále eviduje doby důchodového pojištění a vyměřovací základy a vyplácí pouze státní důchody.
Přehled o naspořených finančních prostředcích ve druhém pilíři poskytují penzijní společnosti.
Informace úplně pro každého přináší portál: duchodovareforma.mpsv.cz, další detailnější a praktické informace jsou dostupné na cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/duchodove_sporeni.html.
Zdroj: ČSSZ