Lucie BORHYOVÁ, moderátorka:
Unikátní setkání dnes proběhlo v Praze. Potkali se na něm první a zatím poslední pacient, kterým transplantace pupečníkové krve zachránila život. V České republice se provádí 19 let a zatím pomohla téměř stovce pacientů.
František BŮŽEK, redaktor:
Pupečníková krev slouží jako alternativa kostní dřeně. Díky ní lze léčit různé typy závažných onemocnění, zejména leukémii. První transplantaci pupečníkové krve provedli lékaři v roce 1994 tehdy šestiletému Lukášovi. Ten se narodil s vážnou vadou imunity a život znal jen přes okno nemocničního pokoje.
Lukáš HAUPT, vyléčený pacient:
Já jsem procestoval několik nemocnicí. Byl jsem v Ústí nad Labem, odtamtud mě pak převáželi vlastně do Motola na hematologii.
František BŮŽEK, redaktor:
Tam čekal Lukáš několik měsíců na narození vhodného dárce. Pupečníkovou krev, která mu zachránila život, pak lékaři získali při narození jeho bratra Dominika.
Lukáš HAUPT, vyléčený pacient:
Známky toho, že jsem se vyléčil nebo to, byly, že se mi začaly hojit proleženiny, nějaký různý boláky. Jsem se podruhý narodil.
František BŮŽEK, redaktor:
Zatím nejmladším pacientem, kterému transplantace pupečníkové krve zachránila život, je nyní už téměř dvouletá Barborka. Ta se narodila se vzácnou formou leukémie, které podlehla i její starší sestra. Cesta k vyléčení však byla trnitá.
matka Barborky:
Jsme měli dárce v tu chvíli, když onemocněla ta dárkyně, tak jsme samozřejmě byli hodně jako na tom špatný.
František BŮŽEK, redaktor:
Lékařům se však během jednoho dne podařilo najít vhodnou krev v registru.
otec Barborky:
Bez transplantace to nejde přežít. Takhle by to už mělo bejt celkem v pořádku, no, po transplantaci, díky bohu.
František BŮŽEK, redaktor:
Podobně nemocní jako Barborka mají teď větší šanci na uzdravení. V bance pupečníkové krve je více než 5 tisíc štěpů. V Česku je zatím odebírají pouze 3 nemocnice. Už příští rok by se ale jejich počet měl zdvojnásobit. František Bůžek, televize Nova.