Rada Konta Bariéry nadělovala
Mezi lidi s handicapem rozdělila na březnovém zasedání více než milion korun.
Členové Rady Konta Bariéry schválili mezi 64 žádostí podporu přesahující milion korun. Mezi standardní žádosti, tedy ty, kde je výše příspěvku pevně stanovena, putuje 260 tisíc korun. Konto Bariéry „standardně“ přispívá na mechanické vozíky, speciální kočárky nebo sluchadla. Ostatní žádosti projednává Rada jednu po druhé a individuálně rozhoduje o výši podpory.
Pan Tomáš ze středních Čech ochrnul v důsledku edému v oblasti hrudní páteře. Před onemocněním žil hodně aktivně. Pracoval, hrál košíkovou, později působil i jako trenér. Nyní se ale pohybuje se na mechanickém vozíku a kopcovitější úseky jsou pro Tomáše náročné. Rád by trávil hodně času se svými třemi dětmi, doprovázel je na tréninky, ze školy, na vycházky… Proto by si rád koupil elektropohon k mechanickému vozíku. Jeho cena je vysoká – více než 140 tisíc korun. Konto Bariéry pomůže 25 tisíci.
Patnáct tisíc získá rodina šestiletého Honzíka z Olomoucka. Honzík se narodil přidušený, ale v průběhu šesti let trpělivé péče a poctivé rehabilitace vybojoval spousty malých bitev. Přetočí se na bříško, zvedne se na kolena a plazí se. Moc spokojen je v mateřské školce a rád by se vrhnul na všechny činnosti, které vidí u ostatních. Chtěl by samozřejmě chodit a běhat. Honzík si vyzkoušel chodítko, ze kterého byl nadšený. Chodítko stojí více než 40 tisíc, z toho pěti tisíci přispěje zdravotní pojišťovna.
Dvanáctiletý Pavel z Brna se narodil s těžkým postižením sluchu. V necelých třech letech mu byl voperován kochleární implantát. K němu patří řečový procesor, závěsná krabička na krk. Přenos zvuku tedy hlavně ve škole není úplně dokonalý, navíc je pomůcka nápadná, což Pavlovi na základní škole poměrně nepříjemné. V letních měsících nebo při hodinách tělocviku navíc přístroj přestává fungovat, takže rodina musí dojíždět na opravy do Prahy. Proto požádala o příspěvek na pořízení voděodolného procesoru. Jeho cena však přesahuje 300 tisíc korun, po příspěvku pojišťovny zbývá doplatit skoro 60 tisíc. Konto Bariéry pomůže 40 tisíci.
Velmi podobný je příběh stejně starého Romana z Olomouce. I jemu na nový procesor přispěje Konto Bariéry 40 tisíci korun.
Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje poskytuje terénní sociální služby osobám s těžkým zdravotním postižením a seniorům. Tak, aby co nejdéle mohli být v domácím prostředí a dělat věci, které je baví. Služby centra využívá více než 200 klientů z 60 obcí po celém kraji. Do dalších měst navíc rozvážejí kompenzační a rehabilitační pomůcky k zapůjčení. Konto Bariéry již Centru pomohlo se zakoupením automobilu pro pobočku v Jablonci nad Nisou. Nyní přispěje 50 tisíci korun na auto pro pobočku v České Lípě.
Stejnou částku úpravu automobilu získá Svaz tělesně postižených z Loun. Kromě mnoha služeb začali v roce 2008 zajišťovat i dopravu seniorů a lidí s postižením k lékařům, na úřady nebo rehabilitace. S rostoucím vytížením by organizace chtěla automobil s otočnou sedačkou a úpravou na plynový pohon. Auto získají lounští od sponzora, Konto Bariéry přispěje právě na otočnou sedačku a úpravu na ekonomický provoz.
Společnost Tichý svět z Prahy 9 již devět let pomáhá vyjít z izolace lidem se sluchovým handicapem. Zaměřuje se hlavně na to, aby našli práci. Tichý svět provozuje unikátní Tichou linku, tedy on-line tlumočnickou službu, která je k dispozici 24 hodin denně. Další lidé vytvořili a realizují program ve znakovém jazyce zaměřený na finanční gramotnost. Třiatřicet zaměstnaných neslyšících doplňují i čtyři vozíčkáři. Od roku 2011 přibyla Tichá kavárna s neslyšící obsluhou a ta se stala inspirací pro vznikající „Tichoviště“. Půjde nejen o kavárnu, ale i prostor pro dětskou skupinu a další aktivity. Vše bude zcela bezbariérové, aby obsluhovat mohli i lidé na vozíku. Konto Bariéry přispěje třiceti tisíci na bezbariérové toalety a bezprahové vchody.
Kristina Jakubcová