Rada Konta BARIÉRY rozdělila před Vánoci dva miliony dvě stě tisíc korun

23.12.2013 9:47

Na posledním letošním zasedání rozhodla o rozdělení výnosu benefičního televizního pořadu Možná přijde i charita – Pomáhej (s) humorem, a to mezi organizace poskytující sociální služby ohrožené ve své činnosti krácením dotací v uplynulých třech letech. Rada podpořila téměř stovku žádostí o příspěvek.

Matějovi ze severní Moravy je 13 let. Má dětskou mozkovou obrnu, kvadruspastickou formu, mentální postižení a zrakovou vadu. Nepřetržitě se o něj stará maminka, péče je však stale náročnější. Usnadnila by ji bezbariérová úprava koupelny, např. vybudování sprchového koutu místo vany nebo instalace podlahového topení. Matěj se totiž pohybuje lezením po kolenou. Konto BARIÉRY přispěje 25 tisíci korun.
Stejnou částkou pomůžeme Petrovi (38 let) ze středních Čech. Petr má neurodegenerativní onemocnění, které zasáhlo již všechny končetiny, mentální retardaci a epilepsii. Od roku 1994 používá elektrický vozík, který mu umožňuje pohyb ve venkovním terénu i v chráněné dílně, v níž pracuje. Navzdory tomu, že je Petr na elektrický vozík zvyklý, pojišťovna příspěvek zamítla s ohledem na Petrovo psychologické vyšetření. Mechanický vozík Petr vzhledem k postižení horních končetin ovládat nemůže. Celková cena vozíku je více než 60 tisíc korun.
Tříletá Sabinka z jižní Moravy má dětskou mozkovou obrnu. Její vývoj pokračuje velmi pomalu, pohybuje se po čtyřech, chodit dokáže pouze s oporou za obě ruce. Rodiče s ní pilně rehabilitují Vojtovou i Bobathovou metodou, nacvičují vzpřímenou chůzi… Na doporučení rehabilitačních pracovníků a lékařů by potřebovali pořídit chodítko, které by Sabince pohyb usnadnilo, a v rámci možností by tak byla samostatnější a soběstačnější. Umožnilo by jí vzpřímenou chůzi, víc by se zapojila do dění doma a poznala by i okolí domova. Chodítko s příslušenstvím však stojí skoro 30 tisíc korun. Po přispění pojišťovny zbývá doplatit 22 tisíc, Konto BARIÉRY 10 tisíc přidá.
Desetiletá Klárka ze západních Čech trpí oboustrannou hluchotou. Ve čtyřech letech jí byl voperován kochleární implantát, se kterým se rychle naučila slyšet a mluvit. Díky implantátu mohla přejít ze speciální základní školy a komunikace ve znakové řeči do běžné základní školy, kde má ve třetí třídě samé jedničky! Stávající řečový procesor je ale pro Klárku hodně těžký, mívá bolesti ušního boltce a v hlučném prostředí rozumí obtížněji. V nemocnici Klárce nabídli maličký řečový procesor s vynikajícím sluchovým výkonem vyrobený z odolného plastu a titanu. Nehradí jej však pojišťovna a cena přesahuje 330 tisíc korun. Konto BARIÉRY pomůže 30 tisíci, na zbývající částku otevřelo Klárce tzv. sponzorský podúčet se speciálním variabilním symbolem. Na něj je možné přispět na pořízení řečového procesoru.
Skvělou pomůcku pomůžeme pořídit do Základní a mateřské školy Regionu Karlovarský venkov – Sadov. Do této školy jsou zařazeny děti se sociokulturním znevýhodněním a zdravotním postižením. Takových je ve škole 57. Do druhé třídy chodí Josífek, podle učitelů velmi chytrý a pracovitý žák. Má ovšem těžkou slabozrakost. Ve čtení a psaní by mu moc pomohla speciální lupa. Ta, kterou používá doma, není přenosná a na další lupu rodina nemá nárok. Lupa celkem stojí 115 tisíc korun. Konto BARIÉRY přispěje 50 tisíci, v budoucnu totiž lupu budou moci ve škole využít i další žáci.
Rovněž 50 tisíci pomůžeme Základní a mateřské škole pro tělesně postižené v Liberci. Od roku 1945 funguje v prostorách Jedličkova ústavu. V současnosti sem dochází 175 žáků, speciální skupinu tvoří děti s kombinovaným postižením a hlubokou mentální retardací. Škola jim poskytuje i odbornou rehabilitaci pod vedením fyzioterapeuta. K jejímu zkvalitnění by pomohlo zakoupení Motomedu, rehabilitačního přístroje, který je obzvlášť vhodný například po ortopedických operacích dolních končetin. Cena je vysoká, přesahuje 110 tisíc korun. Ve škole by Motomed  využilo nejméně 30 dětí s neurologickým postižením, většinou s dětskou mozkovou obrnou.
Klíčová slova: