Registrace zapsaného spolku

KOUS - Koordinační uskupení NNO Vysočiny prošlo přeregistrací z občanského sdružení na zapsaný spolek a pro inspiraci ostatním sepsalo, jak vše probíhalo.

KOUS v období od června do září prošel procesem registrace ve veřejném rejstříku.

Od října 2014 tedy již měníme některé základní údaje o KOUSu:

1. Změna jména: KOUS Vysočina se změnil na zaregistrovaný spolek s oficiálním jménem: KOUS Vysočina, z.s.

2. Změna sídla: KOUS Vysočina od října sídlí v místě nynější kanceláře

Oficiální a kontaktní adresa KOUS: Žižkova 98, 586 01 Jihlava

 

Jak jsme k registraci přišli

KOUS Vysočina se v minulém roce aktivně zapojil do poradenství v oblasti Nového občanského zákoníku, zejména změn týkajících se neziskových organizací. Na podzim loňského roku jsme uskutečnili „spanilou“ jízdu po Vysočině, abychom mohli předat informace, co neziskovky čeká. V tuto chvíli se situace zklidnila. Neziskové organizace mají 2 respektive 3 roky na úpravu stanov a jména a registraci ve veřejném rejstříku a tak většina z nich vyčkává. KOUS nikoliv.

„Vzhledem k tomu, že chceme neziskovkám na Vysočině pomoci, rozhodli jsme se, že musíme na vlastní kůži vyzkoušet, co registrace vlastně obnáší,“ vysvětluje důvody registrace Soňa Baueršímová, koordinátorka KOUSu.

Přiblížíme Vám samotnou registraci v jednotlivých krocích:

Krok 1: Vyplnění inteligentního formuláře

Na první pohled jednoduchá záležitost se ukázala býti trochu složitější, protože nyní je potřeba zveřejňovat mnohem více údajů než doposud a ještě něco navíc. Některé údaje se dají pochopit různě.

Formulář je inteligentní pouze pro organizace, které mají datový podpis. Ostatním organizacím nezbývá nic jiného, než formulář vytisknout, opatřit úředně ověřeným podpisem  a poslat na soud.

 

Krok 2: Kompletace všech potřebných dokladů

Neziskové organizace musí doložit několik základních dokumentů, které budou následně součástí sbírky listin. Přílohy jsou uvedeny na portálu veřejného rejstříku: https://or.justice.cz/ias/ui/download/prilohy_spolky.pdf

Tento seznam je pouze informativní. V našem případě jsme na základě výzvy museli doložit další dokumenty. Všeobecně můžeme říci, že všechny dokumenty, které se podepisují, musí mít podpis úředně ověřený. Úředně Vám podpis ověří na jakémkoliv Czech Pointu (ty jsou buď na obecních úřadech, na poštách, a v dalších institucích).

V tuto chvíli ještě nejsou neziskové organizace od poplatku za registraci osvobozeny, tudíž jsme zaplatili kolek ve výši 1000,-, který je možno koupit na všech poštách.

 

Krok 3: Odevzdání

- Žádost o zápis do veřejného rejstříku spolu s přílohami můžete odeslat poštou na Krajský soud. Vysočina je v tomto směru atypická, protože každá část Vysočiny spadá jinam. Havlíčkobrodsko spadá ke Krajskému soudu Hradec Králové, Pelhřimovsko zase ke Krajskému soudu České Budějovice. To kam spadáte, zjistíte z aktuálního výpisu veřejného rejstříku vaší organizace.

- Žádost můžete také odevzdat osobně v podatelně Krajského soudu v Jihlavě (pobočka Krajského soudu Brno) - (jen pozor musíte jít přes ochranku, mě chvíli trvalo, než jsem vyndala z kapes všechny kovové předmětyJ)

 

Krok 4: Pro ty, kteří toho nemají dostJ

- abychom měli informace z celého procesu, nedodrželi jsme v první fázi stanovený termín na doplnění a žádost o zápis nám byla zamítnuta. Dobrá zpráva: poplatek ve výši 1000 nám byl vrácen a ve chvíli kdy zamítnutí nabylo právní moci (po uplynutí zákonné doby na případné odvolání), mohli jsme žádost podat znovu. Už jsme nemuseli znovu dokladovat přílohy, stačilo se odvolat na již existující spis.

- paradox – Jiný úředník, jiný pohled – při druhé žádosti byla po nás vyžadována další listina, která v první žádosti nebyla potřeba.

 

Krok 5: Změna zápisu ve veřejném rejstříku

Poštou jsme dostali vyrozumění, že žádost o zápis do veřejného rejstříku byla schválena. Po uplynutí zákonné doby na odvolání byly informace v rejstříku změněny a upraveny. Jak to vypadá v reálu, se můžete podívat zde: https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=784857&typ=UPLNY

Pokud na zápis chvátáte, je možné se písemně vzdát nároku na odvolání. V tu chvíli budou informace v rejstříku změněny hned.

 

Na závěr přeji, aby Vaše registrace proběhla bez zádrhele a informace zveřejněné o Vás ve veřejném rejstříku Vám pomohly při další práci a usnadnily další konání.

Soňa Baueršímová, koordinátorka KOUS Vysočina, z.s.

Klíčová slova: