moderátor:
Je půl 4. A já jsem slíbil, že v tomto čase se podíváme na téma církevních restitucí. Týká se to budovy školy pro sluchově postižené v Českých Budějovicích. Mohla by přejít do majetku katolické církve. Českobudějovická diecéze chce budovu získat, neboť na ní podle restitucí má nárok, alespoň o ní žádá. Diecéze podala do 2. ledna celkem 750 výzev na území Jihočeského, Plzeňského, Středočeského kraje a kraje Vysočina. Jednou z těch výzev nebo žádostí je právě zmiňovaná škola, které věnujeme dnešní díl cyklu Bez obalu.
Martin POKORNÝ, redaktor:
Mateřská škola, základní škola a střední škola pro sluchově postižené v Českých Budějovicích má 73 žáků a 60 stálých zaměstnanců. Říká ředitelka Ivana Macíková.
Ivana MACÍKOVÁ, ředitelka školy:
Tím, že máme právě menší počet žáků v těch třídách, protože opravdu potřebují speciální péči, ale musím ještě podotknout, že to je opravdu díky i ministerstvu, že nám zajistí, abychom takhle mohli fungovat i s menším počtem žáků.
Martin POKORNÝ, redaktor:
Školu navštěvují děti se sluchovým postižením, ale i s postižením mentálním. Vzhledem k vysokým nárokům na péči o takové děti tvoří některé třídy jen čtyři žáci.
Ivana MACÍKOVÁ, ředitelka školy:
V některých hodinách máme i asistenty pedagoga, ještě, že jsou tam dva pedagogové právě zejména tam, kde jsou děti s kombinovaným postižením, a ty asistenty pedagoga nám dělají právě neslyšící.
Martin POKORNÝ, redaktor:
Říká ředitelka Ivana Macíková. Škola obdržela výzvu k navrácení budovy od katolické církve v září. Podle zákona by k vypořádání mělo dojít do března. Zatím pokračují jednání. Říká generální vikář Českobudějovické diecéze Adolf Pintíř.
Adolf PINTÍŘ, generální vikář Českobudějovické diecéze:
To je vlastně tady v Českých Budějovicích důležitá instituce a tam samozřejmě po vydání bude ta škola fungovat dál, samozřejmě, že to nezmění svůj účel. A už proběhly takový, bych řekl, základní jednání.
Martin POKORNÝ, redaktor:
Školu zřizuje přímo ministerstvo školství a i to má zájem na zachování provozu školy. Říká ředitel odboru vzdělávání Petr Bannert.
Petr BANNERT, ředitel odboru vzdělávání, Ministerstvo školství ČR:
Pokud se prokáže oprávněnost toho nároku, tak budeme společně s církví usilovat o zachování účelu té nemovitosti.
Martin POKORNÝ, redaktor:
Jednání tak zatím nejsou u konce, ale už omezují současný chod školy. I s nutnými opravami bude muset ředitelka Ivana Macíková počkat až do konečného rozhodnutí. Kromě mateřské základní a střední školy navíc provozuje internát a dětský domov.
Ivana MACÍKOVÁ, ředitelka školy:
V internátě jsou žáci střední školy, ale i žáci základní školy, popřípadě mateřské školy, pokud jsou z větších dálek, protože bereme děti z celé republiky, nejenom z Jihočeského kraje. Dětský domov je zřizován ministerstvem školství. Přijímáme žáky se sluchovým postižením a popřípadě s nějakým kombinovaným postižením sluchové plus mentální, takže v tom je náš dětský domov specifický. A máme tu děti právě z celé republiky, protože jiné zařízení není.
Martin POKORNÝ, redaktor:
Organickou součástí školy je i speciální pedagogické centrum, které pomáhá s integrací dětí do běžných škol a provádí i takzvanou včasnou intervenci.
Ivana MACÍKOVÁ, ředitelka školy:
To znamená, když se rodič právě s takovýmhle postiženým dítětem na něj obrátí, tak kolegyně ho vezmou do péče, radíte rodině, jak s ním mají začít komunikovat, pořádáme kurzy znakového jazyka pro rodiče, které mají zdarma, prostě ta pracovnice ho vede a vlastně učí i toho rodiče, jak s nimi pracovat.
Martin POKORNÝ, redaktor:
Zatím není jisté, jak restituce budovy dopadne. Proto zatím ani Petr Bannert z ministerstva školství neupřesnil, zda bude muset škola církvi platit nájem.
Petr BANNERT, ředitel odboru vzdělávání, Ministerstvo školství ČR:
Samozřejmě o všechny ty tři strany budou usilovat o to tak, jak se z těch jednání ukazuje, že ten zájem je na tom zachovat tu mateřskou školu, základní školu, střední školu /nesrozumitelné/, protože je právě v těch prostorech, o těch formách, tak v tuhle chvíli se teprve bude jednat, to je ještě otevřené.
Martin POKORNÝ, redaktor:
Každopádně škola původně založená biskupem Jirsíkem by měla podle generálního vikáře Adolfa Pintíře dál sloužit svému účelu.
Adolf PINTÍŘ, generální vikář Českobudějovické diecéze:
Ta škola samozřejmě v duchu toho původního Jiříkova záměru bude tam existovat, protože tam existoval s výjimkou, kdy tam komunisti dali vojáky a ty postižené vyhnali do Stráže nad Nežárkou v 50. letech.
Martin POKORNÝ, redaktor:
Škola pro sluchově postižené patří jen k několika málo podobným institucím v České republice. A takto zaměřené dětské domovy jsou jen dva. Z Českých Budějovic Martin Pokorný.