Revmatem trpí až půl milionu Čechů. Pomoct jim má nový motivačně-edukační online kurz Revma v klidu

Motivovat k pravidelnému cvičení – to je cílem nové webové aplikace pro lidi trpící autoimunitním revmatickým onemocněním. Těch je v Česku podle odhadů zhruba půl milionu. Právě pravidelný pohyb, ale i psychická pohoda jsou pro léčbu revmatických onemocnění podle odborníků klíčové. Motivačně-edukační online kurz Revma v klidu má pomoci revmatikům cvičení začlenit do jejich každodenního života. Zároveň reaguje na nedostatek fyzioterapeutické a psychoterapeutické péče pro tyto pacienty.

V České republice se s některou z 200 různých forem revmatického onemocnění léčí zhruba 500 tisíc pacientů. Jen u jednoho z nejčastějších onemocnění, revmatoidní artritidy (1 % populace), ročně přibude více než 3 tisíce nových případů. Zároveň se těmto pacientům v dostatečné míře nedostává fyzioterapeutické a psychoterapeutické péče kvůli dlouhým čekacím dobám.

Přitom právě cvičení, pohyb, pozitivní přístup, psychická pohoda, strava a spánek jsou klíčové, aby kvalita života pacientů s revmatickým onemocněním stoupala. Na situaci zareagovala pacientská organizace Revma Liga vytvořením online cvičebního kurzu Revma v klidu. Do něj se ode dneška mohou pacienti, ale i jejich příbuzní nebo i další lidé, které onemocnění a jeho léčba zajímají, přihlásit.

I v případě, kdy se pacient na fyzioterapii dostane, často cvičí pouze během plánovaných sezení a poté cvičení zanedbává,“ říkámanažerka projektu Michaela Linková z Revma Ligy.

Našim cílem bylo najít takové řešení, které by vedlo jednak k začlenění cvičení do každodenních aktivit. A jednak k motivaci k aktivnímu přístupu pacienta,“ dodává Linková.

„Bála jsem se, že to bude složité a náročné,“ popisuje své pocity revmatička Jiřina Matějková. „Po třech měsících se ale cítím nadšená. Cítím se motivovaná, plním si své osobní cíle, pravidelně cvičím a vše zvládám lépe, než jsem si dokázala před tím představit. Změny si všimlo i mé okolí a rodina,“ hodnotí pozitivně své zapojení do pilotního testování. 

Cvičební program celkem trvá dvanáct týdnů a nabízí přes sedm hodin video obsahu zaměřeného jak na udržení a zlepšení funkčnosti pohybového aparátu, tak na koučink a psychickou podporu pacientů.

Cvičení zvyšuje pohyblivost postižených kloubů, předchází ochabnutí svalů a přispívá ke zvýšení svalové síly, pozitivně ovlivňuje také kardiovaskulární systém a udržuje správnou tělesnou hmotnost,“ podtrhuje přínosy pravidelného pohybu pro revmatiky Kristýna Hoidekrová, vedoucí vědecko-výzkumného týmu z Rehabilitačního ústavu Kladruby, který se na přípravě cviků podílel.

Na motivačně-koučovacích videích pak spolupracoval psychoterapeut Martin Zikmund. „Psychika, respektive postoj pacienta vůči takovéto chronické nemoci, hraje zásadní roli v tom, jak moc bude připravený a ochotný využívat léčebných metod, které mu mohou od příznaků nemoci ulevit,“ říká odborník.

Více než stovku cviků a desítky motivačních prvků doplňují pravidelné úkoly a výzvy, například v podobě vedení deníku, ale také každotýdenní studie a další informace o onemocnění a jeho léčbě. Program je pro členy Revma Ligy zdarma a uživatel do něj má přístup po dobu jednoho kalendářního roku.

Nečlenové mohou podpořit organizaci nákupem ročního členství ve výši 300 korun, a tím získat vedle kurzu i další výhody, nebo si pořídit pouze roční přístup do kurzu za 890 korun. 

Lucie Nemešová

 

 

 

 

 

 

Klíčová slova: