Řízení ženského kolektivu

Aneb Jak se domluvit mezi muži a ženami, tak zní hlavní téma letního dvojčísla Sociálních služeb.

Jak píše Vladimír Šik ve velkém článku prvního letního dvojčísla Sociálních služeb, není žádným novým objevem, že sociálně orientované obory a profese byly, jsou a nejspíš také i nadále budou převážně doménou žen, a to i přesto, že se v minulých desetiletích přehnala, hlavně Evropou, vlna tzv. rovných příležitostí, což mělo za následek potlačení genderových stereotypů a poukazování na rozdíly mezi oběma pohlavími.

Muži jsou možná z Marsu a ženy z Venuše, jak se tak říká, nicméně umět využít jejich silných stránek při vzájemné spolupráci je obrovskou výhodou a přínosem. Autor se v prvním díle zabývá např. rozdíly mezi pohlavími (proč například mají ženy mnohem lepší schopnost vcítit se do potřeb druhých), rozdíly mezi mozkem muže a mozkem ženy či potřebou komunikace a následně spoluprací v týmu a ženském kolektivu.

Čtvrtým dílem pokračuje v aktuálním čísle seriál Lucie Šídové o sexualitě klientů sociálních služeb, tentokrát se zaměřením na sexuální asistenci, jež je v České republice kontroverzním tématem. Sexuální asistence je určena lidem se zdravotním či mentálním postižením, seniorům, seniorkám, ale i párům.

Letní číslo přináší také několik rozhovorů, například s Ramazem Achmetelim, výkonným ředitelem a majitelem ruské společnosti Žlutý kříž, ze kterého se dozvíte, jak je to se sociálními službami v Rusku, či s Janou Hanzlíkovou, náměstkyní pro řízení sekce správních činností a sociální politiky MPSV ČR nejen o personálním standardu.   

Veronika Hotová

Klíčová slova: