Ve dnech 1. až 3. listopadu se v Praze konal další ročník celostátní konference s mezinárodní účastí Obezitologie a bariatrie 2012.
Pořádala ji Česká obezitologická společnost ČLS JEP ve spolupráci s Bariatrickou sekcí ČOS a ČCHS a traumatologicko- -ortopedickou a interní sekcí České asociace sester.
Za organizační výbor konference vystoupil v úvodu předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Martin Fried, CSc. Uplynulý rok zhodnotil jako úspěšný, především ocenil výsledky jednání s VZP, kdy se podařilo získat pro bariatrii diferencované kódy operačních výkonů, které reflektují skutečnost, že existují specifické druhy operací pro léčení etiologicky odlišných bariatricko-metabolických onemocnění. Vyzvedl důležitost multidisciplinární spolupráce a její naprostou nutnost při léčbě obezity a souvisejících onemocnění i spolupráci s nelékařskými zdravotnickými pracovníky, sestrami, fyzioterapeuty, nutričními terapeuty a dalšími.
Odborníci interních i chirurgických oborů referovali i letos poznatky základních témat obezitologie a bariatrie, jako je prevence obezity, bariatrická a metabolická chirurgie, problematika obézních diabetiků, hypertenze a dyslipidémie u obézních, obezita v dětství a dospívání, psychologie obezity a další. Zdravotníci nelékaři v jejich sekci pro letošek vybrali témata, jako je prevence obezity, zkušenosti dietních a pohybových doporučení, problematika obezity v ambulantní péči, hojení ran u obézních pacientů, zvláštnosti léčby dětské obezity, ošetřovatelská péče o obézní pacienty, bezpečnost zdravotnického personálu atd.
Kdy obezita někdy neškodí
Je vžité, nejen u laiků, ale i mnohých odborníků, pojímat obezitu výhradně jako negativní zdravotní faktor. O tom, že to může být i jinak, hovořil v rámci Šonkovy slavnostní přednášky prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN s tématem "Paradox obezity. Proč obezita někdy neškodí". Vysvětlil paradox obezity jako pojem, který byl poprvé popsán v roce 1999 u hemodialyzovaných pacientů; v dalším roce pak u srdečního selhání a ICHDK. Typický paradox obezity je také přítomen u osob vyššího věku. Jedná se o situaci, kdy obézní mají lepší prognózu než štíhlí a obezita mortalitu snižuje. Tyto paradoxy prokázaly delší studie u několika dalších diagnóz.
V závěru autor přiznal, že otázku, proč obezita někdy neškodí, zatím neumíme zodpovědět. Jen víme, že to tak je. Jsou různé dohady - možná je u pacientů méně vyjádřen systémový zánět či spektrum sekretovaných adipokinů je jiné. I metabolický syndrom přináší ve vyšším věku minimální rizika. Z uvedeného vyplývá, že rizika obézního je třeba řešit komplexně. Nejdůležitějším opatřením je snížení rizika diabetu, protože diabetes je nejzávažnějším onemocněním souvisejícím s obezitou.
Chirurgická léčba diabetu 2. typu. Kde jsme?
V medicíně se objevil nový pojem - metabolická chirurgie, kdy hlavním cílem chirurgické intervence je léčba metabolických onemocnění, zvláště diabetu 2. typu. Z původní chirurgické léčby obezity se odštěpuje tzv. metabolická chirurgie definovaná nejčastěji jako "chirurgický zákrok prováděný na zdravém orgánu či orgánovém systému za účelem zlepšení zdravotního stavu nemocného".
Téma zahájil přednosta OB kliniky v Praze prof. MUDr. Martin Fried, CSc., který sdělení opřel o ty nejnovější zahraniční studie a jejich doporučení (od roku 2010) a zkušenosti z vlastní praxe, jež se týkají výsledků metabolické chirurgie při léčbě diabetu 2. typu. Potvrdil nárůst četnosti těchto operací u nás i ve světě, rozšiřování spektra postupů i jejich technické náročnosti a růst bezpečnosti a účinnosti těchto operací (viz kupříkladu výsledky výzkumů prezentované na konferenci - kolektiv autorů III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze: Srovnání efektu bariatrických výkonů na hmotnost a kompenzaci diabetu). Buchwaldova metaanalýza uvádí 79,3% úspěšnost chirurgické léčby diabetu 2. typu a Dixon v prospektivní randomizované studii podstatně vyšší remisi po chirurgické léčbě (73 % : 13 % u klasické léčby). Podle zkoumání M. Frieda a kolektivu u diabetických pacientů léčených v OB klinice je s odstupem 12 měsíců po operaci 85 % diabetiků bez nutnosti antidiabetické medikace.
V závěru bylo konstatováno, že bariatrická chirurgie v kombinaci s dlouhodobým, multidisciplinárním sledováním pacientů patří k nejefektivnějším metodám léčby obezity vyšších stupňů v kombinaci s diabetes mellitus.
M. Fried upozornil, že jsou nutné další studie zejména pro stanovení prospěšnějších a nejvhodnějších indikačních kritérií k metabolické chirurgii.
Foto archiv autorky