Lidé s roztroušenou sklerózou v předchozích desetiletích často končili už po krátkém trvání nemoci na invalidním vozíku. Výzkum léčby této neurologické choroby ale výrazně pokročil.
Ostrava - Průběh neurologického onemocnění tak už dokážou v řadě případů lékaři výrazně zbrzdit, pořád ale ještě ne úplně vyléčit. "Lidem s roztroušenou sklerózou nejen radíme, jak se s nemocí vyrovnat, ale chodíme také plavat, v nabídce jsou i různá rehabilitační cvičení, případně hipoterapie," vysvětluje šéfka ostravské Rosky Naďa Nováková.
Roska pořádá také přednášky a semináře. "Hodně nepříjemné na této nemoci je, že postihuje nejčastěji lidi ve věku mezi dvacátým a čtyřicátým rokem. A těch mladších přibývá stále více. S diagnózou se pak smiřují dost těžko. Měli plány do budoucna, a to vše se najednou změní. I na to se snažíme reagovat. Pro následující rok už ale právě pro naše mladé členy chceme nachystat i túry na hory, ti odvážnější by mohli vyzkoušet i lezeckou stěnu a chtěli bychom chodit hrát i badminton," vysvětluje předsedkyně ostravské Rosky.
Jí samotné nemoc lékaři diagnostikovali v roce 1994. Od roku 2003 je předsedkyní Rosky Ostrava. "Za ty předchozí roky jsme získali nové zkušenosti, už lépe víme, o jaké aktivity lidé s touto nemocí zájem mají, i to, co asi pro ně moc velkým lákadlem nebude. Snažíme se myslet na ty, kteří se ještě mohou hýbat, i na ty, které už třeba nemoc upoutala na vozík. Pořádáme také výstavy výtvarných děl našich členů," jmenuje jen některé z aktivit ostravské Rosky Naďa Nováková.
Čtvrtečního dne otevřených dveří MS Centra Roska v OstravěVítkovicích využili zájemci, aby se seznámili nejen s prostorami, ale i aktivitami sdružení. Počet členů Rosky v Ostravě se pohybuje v posledních létech kolem 130.
Ostravská Roska pořádá pro lidi s roztroušenou sklerózou i rekondiční pobyty, výlety a další akce. "Pro zdravého člověka je třeba výlet do Prahy všední zážitek. Většina našich imobilních však dříve neměla mnoho příležitostí k poznání našeho hlavního města. Třeba kvůli neexistenci bezbariérové dopravy, ubytování či bezbariérového přístupu k památkám. To vše chceme překonat," vysvětluje Naďa Nováková a dodává, že to vše by si Roska nemohla dovolit bez pomoci sponzorů, mezi kterými jsou například ArcelorMittal, Nadace ČEZ, Nadace OKD, město Ostrava, městské obvody i Moravskoslezský kraj. "Stejně tak bych chtěla ocenit pomoc svých spolupracovnic a lékařů MS centra neurologické kliniky ostravské fakultní nemocnice. Paní doktorka Olga Zapletalová, která patří mezi přední odborníky na léčbu roztroušené sklerózy v naší republice, umí srozumitelně a lidsky vysvětlit nepříjemnosti této choroby, ale vždy dokáže pacientům dodat i naději," chválí šéfka ostravské Rosky.